«Յուքոմ» ընկերությունը գնել է «Օրանժ Արմենիայի» բջջային ցանցը․ «ՀԺ»
ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանի գործարար գերդաստանին պատկանող «Յուքոմ» ընկերությունը գնել է «Օրանժ Արմենիայի» բջջային ցանցը: Այս մասին գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը՝ հղում կատարելով իր աղբյուրներին։
Ըստ որոշ տեղեկությունների՝ «Օրանժ Արմենիան» վաճառել է այդ բիզնեսն ամբողջությամբ, և, ըստ էության, հայտնի ֆրանսիական ընկերությունը դադարեցնում է իր գործունեությունը Հաաստանում։
Փորձագիտական գնահատականներով, «Օրանժ Արմենիայի» բջջային ցանցի շուկայական գինը կարող է կազմել 80-ից 120 միլիոն դոլար: Այս գնահատականը հիմնված է «Օրանժ Արմենիայի» հրապարակած ֆինանսական հաշվետվությունների ցուցանիշների վրա: Ըստ այդ ցուցանիշների՝ «Օրանժ Արմենիան» բացման օրվանից՝ 2009 թվականի նոյեմբերից, վնասով է աշխատել, ընդ որում՝ վնասները կազմում են միլիարդավոր դրամներ: Անցած տարվա հաշվետվությունների համաձայն, «Օրանժ Արմենիայի» ակտիվները կազմել են 48 միլարդ դրամ (100 մլն դոլար): Սակայն պարտավորությունները գերազանցել են 12 միլիարդ դրամը (25 մլն դոլար): Այս ցուցանիշները համադրելով՝ կարելի է ենթադրել, որ «Օրանժ Արմենիայի» համար «Յուքոմը» վճարել է մինչև 100 միլիոն դոլար, գրում է «Հայկական ժամանակը»։

The Orange Group has announced on Wednesday, July 22 that it has entered into exclusive discussions with Ucom, an Armenian telecommunication company that belongs to the family of the RA Minister of Finance Gagik Khachatryan, to sell 100% of its mobile subsidiary Orange Armenia.
“Although significant progress has been made in recent years, both in terms of subscriber numbers and profitability, largely thanks to the efforts made by its staff, Orange Armenia does not have the necessary scale to carry out by itself the massive investments required to enable it to offer its customers convergent services,” the company stated.
As reported today by Armenian daily “Haykakan Zhamanak,” experts estimate that the market price of Orange Armenia could range from USD 80 million up to USD 120 million. This assessment is based on the company's financial reports, according to which since it's establishment in 2009, Orange Armenia has been running at a loss amounting to billions of drams.
As indicated by last year's report, the assets of Orange Armenia amounted to AMD 48 billion (USD 100 million). However, the company's commitments have exceeded AMD 12 billion (USD 25 million). Based on these figures, “Haykakan Zhamanak” wrote, one can assume that Ucom has paid no more than $ 100 million for Orange Armenia.