Ոստիկանությունն արհամարհում է դատարանի որոշումը. փաստաբան
Ավազակային հարձակում և գողություն կատարելու գործով բերված վերաքննիչ բողոքի քննությունը շուրջ երկու ամիս է՝ տեղից չի շարժվում, քանի որ կարևոր վկան չի գալիս դատարան։
Վերաքննիչում վիճարկվում է Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Վահե Խալաթյանի 2015-ի հունիսի 3-ին կայացված վճիռը, որով 4 ամբաստանյալները մեղավոր են ճանաչվել և դատապարտվել 8-12 տարվա ազատազրկման՝ «Պենտիում 3» չորս համակարգիչներ և երկու հին բջջային հեռախոս գողանալու համար։
Դատապարտվածներից մեկի՝ Արգիշտի Սարիբեկյանի պաշտպան Ալվարդ Մնացականյանը (լուսանկարում) Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է, որ նախորդ նիստին ինքը միջնորդել էր վկա Կարեն Ենգիբարյանին դատարան բերման ենթարկել և դատարանն այդ միջնորդությունը բավարարել էր։
«Վերաքննիչ դատարանը բերման ենթարկելու որոշում է կայացրել, ինչը նշանակում է, որ ոստիկանությունը պետք է նրան բերման ենթարկեր կամ գոնե ներկայացներ արձանագրությունում, թե աշխատանքներ են տարվել, վկան չի հայտնաբերվել։ Սակայն Ոստիկանությունը այնքան է արհամարհել դատարանի որոշումը, որ ոչ մի պատասխան չի ներկայացրել այսօրվա նիստին»,֊ ասել է Մնացականյանը։
Փաստաբանն այսօր միջնորդել է դատական նիստը հետաձգել՝ դատարանին խնդրելով պարտավորեցնել ոստիկանությանը կամ վկային գտնել կամ ներկայացնել հիմնավորում՝ ինչ պատճառներով դա հնարավոր չէ անել։

Полиция Армении пренебрегает решением суда – адвокат
Около 2 месяцев рассмотрение апелляционной жалобы по делу о совершении разбойничьего нападения и кражи не продвигается, так как важный свидетель не является в суд.
В АС обжалуется вердикт (был вынесен 3 июня 2015г.) судьи суда общей юрисдикции Армавирской области Армении Ваге Халатяна, согласно которому, четверо подсудимых признаны виновными и приговорены к 8-12 годам заключения за кражу 4 компьютеров Pentium-4 и сотового телефона б/у.
Адвокат одного их подсудимых – Аргишти Сарибекяна – Алвард Мнацаканян (на фото) сообщила Epress.am, что на предыдущем заседании ходатайствовала о приводе в суд свидетеля Карена Енгибаряна. Суд удовлетворил ходатайство.
«Апелляционный суд вынес решение о приводе, это значит, что полиция должна была задержать его или хотя бы представить протокол о проведенных работах, в результате которых свидетеля не обнаружили. Однако полиция настолько пренебрегает решением суда, что на сегодняшнем заседании не дала никакого ответа», - сказала Мнацаканян после слушания 18 сентября.
Адвокат ходатайствовала об откладывании судебного заседания, обратившись к суду с просьбой обязать полицию либо найти свидетеля, либо объяснить, почему это невозможно сделать. Следующее заседание по делу состоится 2 октября.