Ոստիկանությունն արհամարհում է դատարանի որոշումը. փաստաբան
Ավազակային հարձակում և գողություն կատարելու գործով բերված վերաքննիչ բողոքի քննությունը շուրջ երկու ամիս է՝ տեղից չի շարժվում, քանի որ կարևոր վկան չի գալիս դատարան։
Վերաքննիչում վիճարկվում է Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Վահե Խալաթյանի 2015-ի հունիսի 3-ին կայացված վճիռը, որով 4 ամբաստանյալները մեղավոր են ճանաչվել և դատապարտվել 8-12 տարվա ազատազրկման՝ «Պենտիում 3» չորս համակարգիչներ և երկու հին բջջային հեռախոս գողանալու համար։
Դատապարտվածներից մեկի՝ Արգիշտի Սարիբեկյանի պաշտպան Ալվարդ Մնացականյանը (լուսանկարում) Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է, որ նախորդ նիստին ինքը միջնորդել էր վկա Կարեն Ենգիբարյանին դատարան բերման ենթարկել և դատարանն այդ միջնորդությունը բավարարել էր։
«Վերաքննիչ դատարանը բերման ենթարկելու որոշում է կայացրել, ինչը նշանակում է, որ ոստիկանությունը պետք է նրան բերման ենթարկեր կամ գոնե ներկայացներ արձանագրությունում, թե աշխատանքներ են տարվել, վկան չի հայտնաբերվել։ Սակայն Ոստիկանությունը այնքան է արհամարհել դատարանի որոշումը, որ ոչ մի պատասխան չի ներկայացրել այսօրվա նիստին»,֊ ասել է Մնացականյանը։
Փաստաբանն այսօր միջնորդել է դատական նիստը հետաձգել՝ դատարանին խնդրելով պարտավորեցնել ոստիկանությանը կամ վկային գտնել կամ ներկայացնել հիմնավորում՝ ինչ պատճառներով դա հնարավոր չէ անել։

Four men convicted of assault and robbery have appealed against their sentences at the RA Court of Appeal; however, the appeal process has not progressed beyond the initial stage since the key witness has persistently failed to appear in court.
On June 3, 2015, Judge of the First Instance Court of Armavir province Vahe Khalatyan found the defendants guilty of robbery and aggravated assault and handed sentences ranging from 8 to 12 years. According to the indictment, the accused had stolen a couple of old computers and cell phones from two village municipalities.
Alvard Mnatsakanyan, accused Argishti Saribekyan's attorney recalled in a conversation with Epress.am that at one of the previous hearings the judge had granted her motion for the questioning of the key witness Karen Yengibaryan.
“The Court of Appeal had ordered to detain the witness and bring him into court, which means the police should have either detained him or, at least, submit a protocol on the fact that they were unable to locate the witness. The police, however, have totally ignored the court's ruling,” Mnatsakanyan stated.
The attorney today motioned to the court to adjourn the hearing and oblige the police to either find the witness or provide justification for their inability to do so. The next hearing will take place on October 2.