Ծեծված ԼԳԲՏ ակտիվիստին հիվանդանոցում շարունակել են վիրավորել
Փետրվարի 15-ին Թիվ 1 հիվանդանոցային համալիր դիմած ԼԳԲՏ ակտիվիստների նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք են դրսևորել բժշկական անձնակազմի անդամները: Այս մասին Еpress.am-ի հետ զրույցում ասել է «Հանրային տեղեկատվության և գիտելիքի կարիք» ՀԿ-ի (Փինք Արմենիա) գործադիր տնօրեն Մամիկոն Հովսեփյանը:
ԼԳԲՏ 5 ակտիվիստների վրա մի խումբ երիտասարդներ (3-4 հոգի) հարձակվել են նույն օրը Երևանում՝ Մոսկովյան փողոցի վրա։ Նրանք թիրախավորել են ակտիվիստներից մեկին, որին մի քանի հարված են հասցրել։ Մյուսները փորձել են պաշտպանել ընկերոջը։ Հարձակվողները նաև ԼԳԲՏ ակտիվիստներից մեկի սեռական կողմնորոշման հետ կապված հայհոյանքներ են հնչեցրել: Հովսեփյանը հարձակումը որակել է որպես ատելության հիմքով հանցագործություն:
Հիվանդանոց դիմած տուժողներից մեկին, Հովսեփյանի փոխանցմամբ, շատ վատ են վերաբերվել:
«Արի արյան անալիզ վերցնենք, տեսնենք շեղում ունես, շեղումներդ բուժենք», - ըստ Հովսեփյանի՝ ԼԳԲՏ ակտիվիստին ասել է բժշկական անձնակազմի անդամներից մեկը:
ՀԿ֊ի նախագահը նշել է նաև, որ հիվանդանոցում լիարժեք զննում չեն անցկացրել. «Ասել են՝ փող տուր, թե չէ հետազոտություն չենք անի: Արտաքին մի քանի զննում են արել, արձանագրություն գրել են, բայց նրան չեն տվել»։
Տուժողները հարձակման դեպքի առնչությամբ բողոք են ներկայացրել ոստիկանություն։ Նրանք մտադիր են դիմել նաև Առողջապահության նախարարություն՝ բժիշկների գործողությունների դեմ բողոքելու նպատակով։

Group of LGBT Activists Attacked in Yerevan, Mocked by Hospital Staff
Five LGBT activists were beaten on February 15 in Yerevan and were subsequently shown disrespect and treated badly by the staff of the Heratsi hospital complex, Public Information and Need of Knowledge NGO (PINK Armenia) executive director Mamikon Hovsepyan told Epress.am Wednesday, branding the incident a “hate crime.”
The activists, Hovsepyan said, were attacked by a group of 3-4 unknown assailants Monday evening on a central Yerevan street. In addition to beating the activists, the group shouted profanities related to the sexual orientation of one of the victims.
In the hospital following the attack, the speaker added, the most seriously injured activist was subjected to mockery and ridicule by the medical staff: “Let's get you a blood test and see if you have any abnormalities we could cure,” Hovsepyan cited a staffer as saying.
The hospital also failed to conduct a proper medical examination: “They demanded money, otherwise refusing to treat . They carried out some external exams, drew up protocols, and discharged him,” Hovsepyan said.
The victims have filed a police report in connection with the attack. They also intend to complain against the medical treatment to the Health Ministry.