Ծեծված ԼԳԲՏ ակտիվիստին հիվանդանոցում շարունակել են վիրավորել
Փետրվարի 15-ին Թիվ 1 հիվանդանոցային համալիր դիմած ԼԳԲՏ ակտիվիստների նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք են դրսևորել բժշկական անձնակազմի անդամները: Այս մասին Еpress.am-ի հետ զրույցում ասել է «Հանրային տեղեկատվության և գիտելիքի կարիք» ՀԿ-ի (Փինք Արմենիա) գործադիր տնօրեն Մամիկոն Հովսեփյանը:
ԼԳԲՏ 5 ակտիվիստների վրա մի խումբ երիտասարդներ (3-4 հոգի) հարձակվել են նույն օրը Երևանում՝ Մոսկովյան փողոցի վրա։ Նրանք թիրախավորել են ակտիվիստներից մեկին, որին մի քանի հարված են հասցրել։ Մյուսները փորձել են պաշտպանել ընկերոջը։ Հարձակվողները նաև ԼԳԲՏ ակտիվիստներից մեկի սեռական կողմնորոշման հետ կապված հայհոյանքներ են հնչեցրել: Հովսեփյանը հարձակումը որակել է որպես ատելության հիմքով հանցագործություն:
Հիվանդանոց դիմած տուժողներից մեկին, Հովսեփյանի փոխանցմամբ, շատ վատ են վերաբերվել:
«Արի արյան անալիզ վերցնենք, տեսնենք շեղում ունես, շեղումներդ բուժենք», - ըստ Հովսեփյանի՝ ԼԳԲՏ ակտիվիստին ասել է բժշկական անձնակազմի անդամներից մեկը:
ՀԿ֊ի նախագահը նշել է նաև, որ հիվանդանոցում լիարժեք զննում չեն անցկացրել. «Ասել են՝ փող տուր, թե չէ հետազոտություն չենք անի: Արտաքին մի քանի զննում են արել, արձանագրություն գրել են, բայց նրան չեն տվել»։
Տուժողները հարձակման դեպքի առնչությամբ բողոք են ներկայացրել ոստիկանություն։ Նրանք մտադիր են դիմել նաև Առողջապահության նախարարություն՝ բժիշկների գործողությունների դեմ բողոքելու նպատակով։

Врач предложил избитому в Ереване ЛГБТ-активисту выявить у него отклонения
Медперсонал проявил неуважение к активистам ЛГБТ-сообщества, 15 февраля обратившимся в ереванский Больничный комплекс №1. Об этом Epress.am сообщил исполнительный директор общественной организации «Общественная информация и нужда знаний» (Pink Armenia) Мамикон Овсепян.
В отмеченный день пятерых активистов атаковали неизвестные молодые люди (3-4 человека) на улице Московяна. Они напали сначала на одного из активистов, которому нанесли несколько ударов. Остальные пытались защитить товарища. Нападавшие употребляли ругательства, связанные с сексуальной ориентацией жертв. Овсепян квалифицировал нападение как преступление на почве ненависти.
По словам собеседника, в больнице к одному из пострадавших отнеслись крайне недружелюбно. «Давай сделаем тебе анализ крови, проверим, есть ли у тебя отклонения, вылечим их», - сказал медработник.
Также, по словам Овсепяна, в больнице не провели должного медобследования. «Требовали денег, не то, говорят, осмотра не будет. Провели осмотр, составили протокол, но оставили его у себя».
Пострадавшие обратились в полицию. Жалобу на действия врачей они представят в министерство здравоохранения.