Զինծառայողները մահացել են բլինդաժի փլվելու հետևանքով․ Hraparak.am
Զինծառայողներ Կորյուն Հարությունյանի և Իգոր Հակոբյանի մահվան պատճառը բլինդաժի փլվելն է եղել։ Այս մասին Hraparak.am կայքին ասել է Գեղարքունիքի մարզի Վերին Գետաշեն համայնքի ղեկավար Ռուբիկ Ղուկասյանը։ Այդ գյուղից էր ծառայող 19-ամյա Իգոր Հակոբյանը։ Դեպքը տեղի էր ունեցել մայիսի 3-ին Լեռնային Ղարաբաղում։
Կայքի լրագրողի հարցին, թե ինչպե՞ս է դեպքը տեղի ունեցել, գյուղապետը պատասխանել է. «Արդեն հստակ գիտենք, բլինդաժը փլվել է, տղաները մահացել են»:
Ղուկասյանը նշել է, որ Իգոր Հակոբյանը 8 ամսից կզորացրվեր. «Շատ բարեկիրթ, լավ տղա էր: Իրենք երեք երեխա են, սոցիալապես վատ պայմաններում են ապրում: Մայրն ու հայրը աշխատանք չունեն»։
Մահացած մյուս զինծառայողը` 19-ամյա Կորյուն Հարությունյանը Գեղարքունիքի մարզի Գեղամասար համայնքից էր, 6 ամիս անց պետք է զորացրվեր: Գեղամասարում գյուղացիների շրջանում խոսակցություններ են շրջանառվում, որ «բլինդաժը» փլվել է հակառակորդի հարվածից, հենակետում 4 զինծառայող են եղել, որոնցից 2 մահացել են, 2-ը թեթև վնասվածքներ են ստացել, գրում է կայքը:
Դեպքի մասին մայիսի 4-ին կարճ հաղորդագրություն էր տարածել ՀՀ քննչական կոմիտեն․ «03.05.2016թ.՝ ժամը 00:20-ի սահմաններում, N զորամասում հայտնաբերվել են ժամկետային զինծառայողներ, շարքայիններ Իգոր Հակոբյանի և Կորյուն Հարությունյանի դիերը: Արտաքին զննությամբ հրազենային, բեկորային վնասվածքներ, բռնության հետքեր չեն հայտնաբերվել։ Դեպքի հանգամանքները պարզելու նպատակով կատարվում են անհետաձգելի քննչական և դատավարական գործողություններ, նշանակվել են դատաբժշկական փորձաքննություններ»։

Двое армянских солдат скончались в результате обвала блиндажа - Hraparak.am
Военнослужащие Корюн Арутюнян и Игорь Акопян скончались в результате обвала блиндажа. Об этом Hraparak.am сообщил глава администрации села Геташен Гегаркуникской области Армении Рубик Гукасян. 19-летний Акопян был родом из Геташена. Инцидент произошел 3 мая в Карабахе.
«Мы уже точно знаем, что блиндаж обвалился, ребята погибли», - сообщил собеседник.
У Акопяна две сестры и брат, ему оставалось служить 8 месяцев: «Он был очень воспитанным, хорошим парнем. Они живут в плохих социальным условиях. У матери с отцом нет работы».
19-летнего Корюна Арутюняна призвали из села Гегамасар Гегаркуникской области Армении. В селе поговаривают, что блиндаж обвалился в результате удара со стороны противника, на позиции было четверо солдат. По сообщению ресурса, двое других получили легкие травмы.
Короткое сообщение об инциденте 4 мая распространил Следственный Комитет Армении: «Около полуночи 3 мая 2016 года в N-ой воинской части были обнаружены трупы военнослужащих срочной службы, рядовых Игоря Акопяна и Корюна Арутюняна. При наружном осмотре огнестрельных, осколочных ранений и следов насилия обнаружено не было. Для выяснения обстоятельств инцидента проводятся неотложные следственные и процессуальные действия, назначены судмедэкспертизы».