Հայաստանի քաղաքացիները կկարողանան Իրան մեկնել առանց վիզաների
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները հնարավորություն կունենան առանց մուտքի արտոնագրի մեկնել Իրանի Իսլամական Հանրապետություն։ Այս հարցն ընդգրկված է ՀՀ կառավարության հունիսի 2-ին կայանալիք նիստի օրակարգում։
«Համաձայնություն տալ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության կառավարության միջև քաղաքացիների առանց մուտքի արտոնագրի այցելությունների մասին» համաձայնագրի կնքման առաջարկությանը», ֊ նշված է նիստին ներկայացվելիք որոշման նախագծի մեջ։
Որպես հիմնավորում ՀՀ կառավարությունը նշում է, որ առանց մուտքի արտոնագրի այցելությունների մասին Համաձայնագրի ստորագրումը բխում է Հայաստանի և Իրանի միջև երկկողմ հարաբերությունները խթանելու, փոխշահավետ տնտեսական, առևտրային և այլ կապերն ամրապնդելու անհրաժեշտությունից:
Երկու պետությունների քաղաքացիները սովորական և դիվանագիտական անձնագրերով առանց մուտքի արտոնագրի կարող են մուտք գործել, տարանցմամբ անցնել, դուրս գալ և գտնվել միմյանց պետությունների տարածքում` առավելագույնը 90 օր ժամկետով` 180 օրվա ընթացքում:

Граждане Армении смогут ездить в Иран без визы
Граждане Армении получат возможность въезжать в Исламскую Республику Иран без оформления визы. Этот вопрос вошел в повестку заседания правительства Армении, назначенного на 2 июня.
В проекте, которое будет представлено на заседании, говорится о предложении подписать между Арменией и Ираном соглашение об отмене въездных виз.
В качестве обоснования правительство Армении отмечает, что подписание данного соглашения вытекает из необходимости стимулирования двусторонних отношений между странами, усиления взаимовыгодных экономических, торговых и других связей.
Граждане двух стран смогут въезжать, выезжать и проезжать транзитом без визы, а также находиться на территории страны максимум 90 дней в течение периода времени в 180 суток.