Հայաստանում մարդիկ վախենում են պատմել բանակային դեպքերի մասին. Համմարբերգ
ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համմարբերգը այսօր հրավիրած ասուլիսի ժամանակ մանրամասն անդրադարձ է կատարել ՀՀ բանակում մարդու իրավունքներին առընչվող իրավիճակին:
Նա հատուկ մտահոգություն է հայտնել խաղաղ պայմաններում մահվան, վատ վերաբերմունքի և նվաստացման դեպքերի կապակցությամբ` ընդգծելով այդ դեպքերի մանրազնին քննության, հանցավորների բացահայտման և պատժման անհրաժեշտությունը: Նա քաջալերել է զինված ուժերում ընթացող  բարեփոխումները, ներառյալ կարգապահական ընթացակարգի և արդյունավետ բողոքարկման մեխանիզմների ստեղծումը:
Համմարբերգը կարևորել է այն հանգամանքը, որ բանակում իրականացվող բացասական երևույթնրի մասին հաղորդագրություն տվողները ապահովագրված չեն, ըստ այդմ` մարդիկ վախենում են որևէ բան ասել:

В Армении боятся говорить об армии - еврокомиссар
Комиссар Совета Европы по правам человека Томас Хаммарберг 21 января на встрече с журналистами выразил тревогу по поводу случаев гибели военнослужащих армянской армии в мирное время, плохого обращения и унижения в рядах ВС.
Он подчеркнул необходимость подробного расследования армейских инцидентов, выявления преступников и их наказания. Комиссар приветствовал создание в армии дисциплинарного регламента и «эффективных механизмов обжалования приказов».
Представитель СЕ обратил внимание на то, что лицам, предоставляющим информацию о негативных явлениях в армии, не обеспечивается безопасность, «поэтому они боятся говорить». «Этот вопрос следует срочно решить», - подчеркнул Томас Хаммарберг.