«Չորրորդ ինքնիշխանությունը» 5 հարց է ուղղել Նիկոլ Փաշինյանին
Հայաստանյան մի շարք լրատվամիջոցներ որոշել են շարունակական ակցիաներ կազմակերպել` ի պաշտպանություն «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի  գլխավոր խմբագիր, քաղբանտարկյալ Նիկոլ Փաշինյանի` պահանջելով ազատ արձակել իրենց գործընկերոջը: Երկուշաբթի օրվանից ակցիաների մեկնարկը տրվել է: Բոլոր այն խմբագիրները, որոնք համաձայնել են մասնակցություն ցուցաբերել շարունակական ակցիաներին, որոշել են այս փուլում ամեն մեկն իր լրատվամիջոցի անունից նամակ հղել «Արթիկ» ՔԿՀ-ում պահվող Նիկոլ Փաշինյանին` ակնկալելով վերջինիս պատասխանը: Սահմանվել է հերթափոխ. ամեն օր լրատվամիջոցներից մեկը նամակ է ուղարկելու «Արթիկ» ՔԿՀ և հետամուտ է լինելու, որպեսզի կալանավայրի ղեկավարությունը, համապատասխան վարչությունն ու նախարարությունը չխոչընդոտեն Փաշինյանի նամակագրությունը: Երկուշաբթի նամակ է ուղարկել «Հրապարակ» օրաթերթը: Երեկ Փաշինյանին նամակ գրելու հերթը «Չորրորդ ինքնիշխանութանն» էր: «ՉԻ» նամակը պարունակում է 5 հարցադրում` ուղղված Փաշինյանին:
««ՉԻ» հարցադրումներն հետևյալն են.
1.Եթե հենց հիմա հայտնվեիք  ազատության մեջ`ո՞րը կլիներ ձեր առաջին քայլը:
2.Որո՞նք են ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին առաջնորդած Հայ Ազգային Կոնգրեսի ձեռքբերումներն ու բացթողումները: Առհասարակ, ի՞նչպես կգնահատեիք ՀԱԿ գործունեությունը վերջին շրջանում:
3.Քաղաքական երկխոսության համար ՀԱԿ-ը երեք պահանջ է ներկայացրել իշխանություններին` քաղբանտարկյալների ազատ արձակում, մարտի 1-ի բացահայտման կամքի դրսևորում և Ազատության հրապարակում երաշխավորված հանրահավաքներ անցկացնելու իրավունքի ապահովում:  Ի՞նչ եք կարծում, Սերժ Սարգսյանը ընդառաջ կգնա՞ ՀԱԿ-ի առաջարկներին, և արդյո՞ք դրանից հետո իսկապես հնարավոր է քաղաքական երկխոսության կայացում:
4.Արտահե՞րթ, թե՞ հերթական ընտրություններ. ըստ Ձեզ`ո՞րն է ավելի հավանական:
5.Հանրահավաքային հարթակից այս պահին ի՞նչ կոչ կանեիք ՀՀ պայքարող քաղաքացիներին, և նրանց, ովքեր դադարել են հավատալ հեղափոխության հաղթանակին»:

A number of news outlets in Armenia begun a campaign Monday asking for the release of their colleague Haykakan Jamanak ("Armenian Times") chief editor, imprisoned opposition journalist Nikol Pashinyan. Those news outlets that have agreed to participate in the campaign have decided to begin by sending a letter each in turn to Pashinyan in Artik penitentiary with the expectation of a response — this way, those working in the press will ensure that Pashinyan's right to correspondence is not violated (a concern that has been voiced on numerous occasions in the past).
On Monday, local daily Hraparak sent the first letter. On Tuesday, a letter was sent by another local daily, Chorrord Inqnishkhanutyun ("Fourth Self-Authority"), which asked Pashinyan 5 questions. They are as follows:
1. If you were released right now, what would be your first move?
2. What are the achievements and shortcomings of the Armenian National Congress led by first president of the Republic of Armenia Levon Ter-Petrossian? In general, how would you assess HAK's recent activities?
3. In order to begin political dialogue, HAK presented three demands to the authorities: to release political prisoners, to display will in uncovering March 1 , and to ensure the right to hold guaranteed rallies in Liberty Square. What do you think, will Serzh Sargsyan will meet HAK's demands, and after that, is political dialogue really possible?
4. Early or regular elections? According to you, which is more likely?
5. From the rally platform at this time, what call would you make to struggling RA citizens and to those who have ceased to believe in the victory of the revolution?