«Չորրորդ ինքնիշխանությունը» 5 հարց է ուղղել Նիկոլ Փաշինյանին
Հայաստանյան մի շարք լրատվամիջոցներ որոշել են շարունակական ակցիաներ կազմակերպել` ի պաշտպանություն «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի  գլխավոր խմբագիր, քաղբանտարկյալ Նիկոլ Փաշինյանի` պահանջելով ազատ արձակել իրենց գործընկերոջը: Երկուշաբթի օրվանից ակցիաների մեկնարկը տրվել է: Բոլոր այն խմբագիրները, որոնք համաձայնել են մասնակցություն ցուցաբերել շարունակական ակցիաներին, որոշել են այս փուլում ամեն մեկն իր լրատվամիջոցի անունից նամակ հղել «Արթիկ» ՔԿՀ-ում պահվող Նիկոլ Փաշինյանին` ակնկալելով վերջինիս պատասխանը: Սահմանվել է հերթափոխ. ամեն օր լրատվամիջոցներից մեկը նամակ է ուղարկելու «Արթիկ» ՔԿՀ և հետամուտ է լինելու, որպեսզի կալանավայրի ղեկավարությունը, համապատասխան վարչությունն ու նախարարությունը չխոչընդոտեն Փաշինյանի նամակագրությունը: Երկուշաբթի նամակ է ուղարկել «Հրապարակ» օրաթերթը: Երեկ Փաշինյանին նամակ գրելու հերթը «Չորրորդ ինքնիշխանութանն» էր: «ՉԻ» նամակը պարունակում է 5 հարցադրում` ուղղված Փաշինյանին:
««ՉԻ» հարցադրումներն հետևյալն են.
1.Եթե հենց հիմա հայտնվեիք  ազատության մեջ`ո՞րը կլիներ ձեր առաջին քայլը:
2.Որո՞նք են ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին առաջնորդած Հայ Ազգային Կոնգրեսի ձեռքբերումներն ու բացթողումները: Առհասարակ, ի՞նչպես կգնահատեիք ՀԱԿ գործունեությունը վերջին շրջանում:
3.Քաղաքական երկխոսության համար ՀԱԿ-ը երեք պահանջ է ներկայացրել իշխանություններին` քաղբանտարկյալների ազատ արձակում, մարտի 1-ի բացահայտման կամքի դրսևորում և Ազատության հրապարակում երաշխավորված հանրահավաքներ անցկացնելու իրավունքի ապահովում:  Ի՞նչ եք կարծում, Սերժ Սարգսյանը ընդառաջ կգնա՞ ՀԱԿ-ի առաջարկներին, և արդյո՞ք դրանից հետո իսկապես հնարավոր է քաղաքական երկխոսության կայացում:
4.Արտահե՞րթ, թե՞ հերթական ընտրություններ. ըստ Ձեզ`ո՞րն է ավելի հավանական:
5.Հանրահավաքային հարթակից այս պահին ի՞նչ կոչ կանեիք ՀՀ պայքարող քաղաքացիներին, և նրանց, ովքեր դադարել են հավատալ հեղափոխության հաղթանակին»:

Вопрос политзаключенному: Каковы упущения Левона Тер-Петросяна?
Ряд армянских СМИ намерен постоянно организовывать акции в защиту главного редактора «Айкакан жаманак», политзаключенного Никола Пашиняна, требуя освободить его.
Акции начались с 4 апреля. Для начала редакторы, согласившиеся участвовать в акциях, решили от имени своей редакции отправить письмо Пашиняну, который содержится в уголовно-исполнительном учреждении «Артик», и ждать ответа. Каждый день одно из СМИ будет отправлять письмо и следить за тем, чтобы руководство тюрьмы, соответствующее управление и министерство не препятствовали корреспонденции Пашиняна. В понедельник письмо отправила газета «Грапарак». Вчера была очередь «ЧИ», письмо которой содержало 5 вопросов Пашиняну:
1. Если бы Вы оказались на воле прямо сейчас, каким бы был Ваш первый шаг?
2. Каковы достижения и упущения Армянского национального конгресса, руководимого первым президентом Левоном Тер-Петросяном? Как Вы, вообще, оцениваете деятельность АНК в последнее время?
3.АНК представил 3 требования для политического диалога – освобождение политзаключенных, проявление воли в раскрытии событий 1-ого марта (силовой разгон мирной демонстрации, протестующей против результатов президентских выборов, гибель 10 человек – ред.) и обеспечение права на проведение митингов на площади Свободы. Как Вы думаете, Серж Саргсян примет предложения АНК, и может ли после этого состояться политический диалог?
4. Внеочередные или очередные выборы? Что, по-вашему, наиболее вероятно?
5. С каким призывом Вы бы обратились с трибуны митинга к борющимся гражданам Армении и тем, кто перестал верить в победу революции?