Ինչու ՀԱԿ-ը չկատարեց իր խոստումը. ապրիլի 8-ի հանրահավաքի մասին
Ապրիլի 8-ին կայացած հանրահավաքը, հակառակ հայտարարվածի և սպասվածի, չվերածվեց հասարակության ինքնակազմակերպման յուրօրինակ ֆորումի, որ պետք է հրապարակավ ու համատեղ որոշումներ կայացներ և իրագործեր: Այս մասին ասված է «Հավասարների հավաք» հասարակական նախաձեռնության հաղորդագրության մեջ:
Ըստ հաղորդագրության հեղինակների` հանրահավաքի ընթացքում նաև չհիշատակվեց ՀԱԿ-ի իսկ կոչով` ապրիլի 8-ի հանրահավաքի անելիքների վերաբերյալ արված առաջարկների, դրանց քննարկման կամ դրանց կապակցությամբ որոշումների կայացման մասին, ինչպես նաև ֆորումի կազմակերպման մեխանիզմների մասին:
«Հակված ենք մտածել, որ գոյություն են ունեցել լուրջ պատճառներ, որոնք ստիպել են հանրահավաքի կազմակերպիչներին առայժմ չանդրադառնալ այս հարցին:
Եթե այդպես է, ապա Հայ ազգային կոնգրեսի և ընդհանրապես Համաքաղաքացիական շարժման էությունից ելնելով` համոզված ենք, որ հասարակությանն անհրաժեշտ է հրապարակավ ներկայացնել այդ պատճառները, քանզի միայն իրազեկ հասարակությունն ի վիճակի կլինի հարկ եղած դեպքում զորավիգ լինել ՀԱԿ-ի ղեկավարությանը՝ ֆորումի կայացմանը խոչընդոտող բոլոր գործոնների վերացման հարցում:
Չխորշենք կրկնել, որ հասարակության հետ բաց, թափանցիկ գործակցությունը Հայաստանում սահմանադրական կարգի հաստատման և ժողովրդավարական արժեքների արմատավորման հիմնական գրավականներից մեկն է», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

Why HAK Did Not Fulfill its Promise at the April 8 Rally
The rally which took place on Apr. 8, contrary to what was announced and expected, didn't become a unique self-organized public forum, which was to have made and implemented public and joint decisions, reads a statement by a local civic initiative group called a "Gathering of Equals."
According to the authors of the statement, also not recalled during the rally were the Armenian National Congress' (HAK) proposals on things to do during the Apr. 8 rally, their discussion or decisions to be made about them, or the means of organizing the form.
"We're inclined to think that there were serious reasons which forced rally organizers not to address this issue.
"If that is the case, then based on the nature of the Armenian National Congress and, in general, the citizen-wide movement, we're convinced that it's necessary to publicly declare those reasons, since only an informed public will be in a position to support the HAK leadership, if necessary, in the issue of eliminating all the factors that obstruct establishing the forum.
"Let's not stave off repeating that open, transparent cooperation with the public is one of the main pledges in instilling democratic values and establishing constitutional order in Armenia," reads the statement by the group.