Որդիներից հետո կալանավորվել է ինքը` Մուբարաքը
Եգիպտոսի իշխանությունները կալանավորել են երկրի նախկին նախագահ Հոսնի Մուբարաքին, հաղորդում է AFP-ն: Նախնական տվյալներով` Եգիպտոսի` պաշտոնանկ արված նախագահի կալանքը կտևի 15 օր:
Դեռ ապրիլի 10-ին Հոսնի Մուբարաքը հարցաքննության էր ներկայացել: Նա մեղադրվում է ընդդիմադիրների բողոքի ցույցերը կոշտ կերպով ցրելու և կոռուպցիոն հանցագործություններ իրականացնելու մեջ: Երկրի նախկին նախագահի հարցաքննությունը սկսվել է նախօրեին: «Ալ Ջազիրայի» փոխանցմամբ` ի սկզբանե հետաքննիչները պահանջել են, որպեսզի Մուբարաքը ժամանի Կահիրե, սակայն վերջինս հրաժարվել է կատարել նրանց պահանջը` պատճառաբանեկով մերժումը առողջության հետ կապված խնդիրներով:
Հարցաքննության մեկնարկից անմիջապես հետո նախագահը հացադուլ է հայտարարել: Ավելի ուշ պարզվել է, որ Մուբարաքի մոտ սրտի հետ կապված խնդիրներ են առաջացել, որից հետո նրան հիվանդանոց են տեղափոխել: Մուբարաքի հարցաքննությունը վերսկսվել է հիվանդանոցում:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ կալանավորվել են Մուբարաքի երկու որդիները` Ալյան ու Համալը: Երկուսն էլ կալանավորվել են հարցաքննության ընթացքում:

Вслед за сыновьями арестовали самого Мубарака
Власти Египта поместили бывшего президента страны Хосни Мубарака под арест, сообщает Lenta.ru со ссылкой на AFP. По предварительным сведениям, задержание экс-президента продлится 15 дней.
Хосни Мубарак был вызван на допрос в связи с жестоким разгоном оппозиционеров и коррупционными преступлениями еще в воскресенье, 10 апреля. Допрос бывшего главы государства начался накануне, во вторник. Как сообщает "Аль-Джазира", изначально следователи потребовали, чтобы Мубарак прибыл в Каир, однако он под предлогом плохого самочувствия отказался.
После того, как допрос начался, экс-президент объявил голодовку. Позже стало известно, что Мубараку стало плохо с сердцем, после чего его госпитализировали в местную больницу. В клинику, как пишет "Аль-Джазира", экс-президент прибыл в сопровождении полиции. Уже после госпитализации его допрос возобновился.
Ранее в среду стало известно о том, что задержанными оказались и двое сыновей Мубарака - Аля и Гамаль, которые также находятся в Шарм-эль-Шейхе. Оба были помещены под стражу во время допроса. Как и их отец, Аля и Гамаль подозреваются в причастности к организации жестких разгонов демонстрантов, а также в коррупции.