Նույն անվան տակ երկու կուսակցությո՞ւն է գործում. ՍԴՀԿ-ն պահանջում է պատժել կեղծարարներին
Երեկ Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցությունը ստացել է նամակ, որում  Գևորգ Պերկուպերկյան անունով մեկը, ներկայանալով որպես ՍԴՀԿ ատենապետ, պահանջում է եռօրյա ժամկետում  իրենց կուսակցությանը  հանձնել կուսակացության  դրոշը, գրանցման վկայականը, կնիքը կուսակցության փաստաթղթերը, գույքը, արխիվը: Այսօր այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում տեղեկացրել է ՍԴՀԿ ատենապետ Լյուդմիլա Սարգսյանը:
«Բացի դրանից, դատական մի քանի ատյաներով նրանք փորձեցին վիճարկել իմ ատենապետության օրինականությունը (պետռեգիստրում որպես ՍԴՀԿ ատենապետ է գրանցված Լյուդմիլա Սարգսյանը): Դատական երկու վճիռներով հաստատվեց այդ օրինականությունը, և 2010թ. հունվարի 9-ին նորից ես վերընտրվել եմ ԿՎ ատենապետ, դրան հետևեցին մի քանի դիմում-բողոքներ ոստիկանություն` արդեն վճիռներից հետո: Դրա արդյունքում  ոչ մի բանի չկարողացան հասնել, հետագայում գնացին այս կեղծիքներին, որի մասին մենք իմացանք երեկ: Ապշած ենք, որ մեր դատական համակարգը` իր բոլոր թերություներով, բացթողումներով հանդերձ, կարող էր գնալ նման կեղծիքի», - ասել է Լյուդմիլա Սարգսյանը:
Նրա խոսքով` ՍԴՀԿ-ն այն կառույցը չէ, որի մասին տարին մեկ են լսում. «մենք ամեն օր մամուլում ենք, շատ տեսանելի կուսակցություն ենք, որպեսզի արդարադատության  նախարարությունը կամ  պետռեգիստրը տեղյակ չլիներ, որ կա գործող կառույց, որը համապատասխան օրենքների, օրինական է գործում դաշտում, և գնային նման ապօրինութույնների:
Լյուդմիլա Սարգսյանը հիշեցրել է, որ  մեկ տարի առաջ փորձ արվեց ՍԴՀԿ-ի անվան տակ նոր գրանցում կատարել, որը կանխվեց իրենց կողմից պետռեգիստրում և դրանից հետո գրանցվեց առանձին Հնչակյան կուսկացություն, որի ատենապետն էր Գևորգ Պերկուպերկյանը:
«Փաստը մեկն է. Հայաստանում կա գրանցված Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցություն, դա մենք ենք, և դա ոչ մեկը չի կարող վիճարկել, բոլոր փաստաթղթերով, մտավոր սեփականության գործակալությունում գրանցած մեր զինանշանով, դրոշով: Եվ ապշելու բան է, թե ինչի վրա են հույսները դրել, և արդարադատությունը և պետռեգիստրը, որ մտածել են, որ կարող են նման խարդավանքի գնալ և մարսել դա», - ասել է ՍԴՀԿ ատենապետը:
Նա նաև տեղեկացրել է, որ կուսակցությունը երեկ նամակ է ուղղել Արդարադատության նախարարին` պահանջելով  բացահայտել կեղծիք իրականացնողներին և պատժել նրանց:
«Մի բան հստակ է` մեր երկրում չկա արդարադատություն, չկա անկախ իրավական համակարգ, մենք ունենք բազմաթիվ փաստեր, բայց սա բոլոր տեսակի երևակայություններից դուրս է,  սա ակնհյատ կեղծիք է, որը ուղղորդված է  հենց իշխանությունների կողմից»,- ասել է Լյուդմիլա Սարգսյանը:
ՍԴՀԿ ատենապետը հիշեցրել է, որ իրենց կուսակցության հանդեպ այս ոտնձգությունները սկսվել են 2008 թվականի նախագահական ընտրություններից հետո, երբ իրենք միացան ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ղեկավարած շարժմանը, իսկ այնուհետեև մաս կազմեցին Հայ Ազգային Կոնգրեսին:

The Social Democrat Hunchukian Party (SDHP) yesterday received an undated letter in which someone by the name of Gevorg Perkuperkyan, identifying himself as the SDHP leader, is demanding the party within three days surrender the party flag, certificate of registration, party seal and all other party-related documents, SDHP leader Lyudmila Sargsyan told reporters in Yerevan today.
“In addition, through various courts they tried to dispute the legitimacy of my chairmanship. Two court rulings affirmed this legitimacy and on Jan. 9, 2010, I was re-elected chair — this was followed by several complaint appeals to the police (these were already after the rulings). They were unable to achieve anything; later they initiated these fabrications, which we found out about yesterday. We’re taken aback that our judicial system, with all its defects and omissions, could come up with such a fabrication,” she said, meaning, how could the judicial system allow another person to register a political party having the exact same name as one that already exists and is registered.
Sargsyan recalled that a year ago there was another attempt to register a political party in SDHP’s name, but which her party blocked at the state registry. Afterwards, a separate Hunchukian Party (slightly different name) was registered, the leader of which is Gevorg Perkuperkyan. It is assumed that this same man is now changing the name of his Hunchukian Party to Social Democrat Hunchukian Party.
“This is the fact: there is a Social Democrat Hunchukian Party registered in Armenia, that’s us, and no one can dispute this — with all the documents, our coat of arms, and our flag registered with the Intellectual Property Agency [of Armenia]. And it’s perplexing on what they’re pinning their hopes, and that the justice system and the state registry thought they can engage in such a secret scheme,” she said.
Lyudmila Sargsyan informed the press that her party yesterday sent a letter to the justice minister, requesting to identify and punish those who are carrying out these schemes.