DIY-ի գործով նիստը կարճ տևեց. կարգադրիչները դատախազին «տուն էին ուղարկել»
DIY բարի հրկիզման գործով դատական նիստը կարճ է տևել, քանի որ նիստին ներկա չի եղել մեղադրող դատախազը: Նրան սխալմամբ «տուն են» ուղարկել դատական կարգադրիչները:
Այսօր Վերաքննիչ դատարանում կայացել է «Պինցետ» փանք խմբի մենակատար Արմինե Օգանեզովայի (Ծոմակ) DIY բարի հրկիզման գործով վերաքննիչ բողոքի առաջին դատական նիստը՝ դատավոր Մանուշակ Պետրոսյանի նախագահությամբ:
Վճիռը բողոքարկում է DIY սեփականատիրոջ ներկայացուցիչ Մարինե Գրիգորյանը: Ըստ բողոքարկող կողմի՝ դատարանի սույն վճռով սահմանվել է ակնհայտ մեղմ պատիժ մեղադրյալների նկատմամբ. Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գագիկ Պողոսյանը 1 տարի 7 ամիս պայմանական ազատազրկման և 2 տարվա փորձաշրջանի էր դատապարտել Արամեհ և Համբիկ Խաբազյաններին:
«Ամբաստանյալների կողմից կատարած արարքը մարդու իրավունքների տեսակետից հանդիսանում է ատելության հողի վրա կատարված հանցագործություն: Չնայած ՀՀ քրեական օրենսդրությունը չի նախատեսում ատելության հիմքով հանցագործության տեսակ, սակայն հնարավորություն ուներ, կիրառելով մարդու իրավունքների վերաբերյալ միջազգային համաձայնագրերը, սահմանել խիստ պատիժ՝ դրանով իսկ կանխարգելելով հոմոֆոբիայի, ատելության և խտրական վերաբերմունքի սերմանումը»,- ասված է բողոքի մեջ:
Ավելի վաղ վճռի առնչությամբ մտահոգություններ էին հայտնել նաև իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները: Մասնավորապես, դատավարությանը հետևող «Հանրային տեղեկատվություն և գիտելիքի կարիք» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Մամիկոն Հովսեփյանը նշել էր, որ դատարանը «հաշվի չի առնում, որ դա հստակ տեռորիստական ակտ էր՝ ուղղված փոքրամասնություների դեմ»:
Այսօրվա դատական նիստին դատավոր Մանուշակ Պետրոսյանն ասել է, որ վերաքննիչում գործը քննվելու է վճռաբեկության կարգով: Նիստը կարճ է տևել, քանի որ ներկա չէր մեղադրող դատախազ Ա.Գևորգյանը: Դատավորը պարզաբանել է, որ դատախազին ապատեղեկատվություն են տրամադրել դատարանի կարգադրիչները՝ ասելով, որ նիստը չի կայանալու, վերջինս էլ հեռացել է դատարանից:
Թեև ոչ հայցվոր, ոչ պատասխանող կողմը չէին առարկում, որ նիստը կայանա դատախազի բացակայությամբ՝ դատարանը, տեղում խորհրդակցելով, որոշել է դատական նիստը հետաձգել: Հաջորդ նիստը կկայանա հոկտեմբերի 14-ին՝ ժամը 11.00-ին:
Նշենք, որ Արամեհ և Համբիկ Խաբազյանները, ինչպես նաև նրանց փաստաբան Մելանյա Առուստամյանը հրաժարվել են գործի մասին զրուցել լրագրողների հետ:

2026, 25 May, Monday
Today's court session on the case of the bombing of the central Yerevan bar DIY didn't last very long as the prosecutor was absent. The court bailiffs accidentally sent him home.
The first session in the Court of Appeal in the case took place today. The court was presided over by Judge Manushak Petrosyan.
Marine Grigoryan, representing the owner of DIY, is appealing the lower court ruling. According to the plaintiff, the ruling set a mild punishment for the accused. The Court of General Jurisdiction of Kentron and Nork Marash Administrative Districts Judge Gagik Poghosyan sentenced Arameh and Hambik Khabazyan to 1 year and 7 months’ provisional imprisonment and 2 years’ probation.
"From a human rights’ perspective, the act committed by the defendants is a hate crime. Though the RA Criminal Code does not provide for hate crime , it had the opportunity, applying international agreements on human rights, to set a strict punishment, thereby preventing he spread of homophobia, hate, and discrimination," reads the appeal, in part.
Human rights NGO representatives had expressed their concerns regarding the earlier verdict. The court "doesn't consider that was a clear terrorist act directed at minorities," Public Information and Need of Knowledge (PINK Armenia) President Mamikon Hovsepyan had said earlier.
The case will be examined according to cassation procedure, Judge Poghosyan said in court today. Today's session was cut short as prosecutor A. Gevorgyan was absent. The judge explained that the court bailiffs had misinformed the prosecutor, telling him the session won't be taking place today, after which the prosecutor left the building.
Though neither side made a motion to go ahead with the session despite the prosecutor's absence, the court decided to postpone the session, setting the next court date at Oct. 14 at 11 am.
Note, Arameh and Hambik Khabazyan, as well as their attorney Melanya Arustamyan, have declined from speaking to the press about the case.