Նալբանդյանի խոսքի ընթացքում ակտիվիստները ներխուժել են դահլիճ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Ակտիվիստները խափանել են Երևանում անցկացվող խտրականության, այլատյացության և անհանդուրժողականության դեմ խորհրդաժողովի մեկնարկը:
Այսօր Երևանում՝ «Մարիոթ» հյուրանոցում ընթացող «Պայքար Եվրոպայում խտրականության, այլատյացության և անհանդուրժողականության դեմ» միջազգային խորհրդաժողովի մեկնարկին, մի խումբ ակտիվիստներ ներխուժել են հյուրանոցի «Տիգրան Մեծ» սրահ և բողոքի ակցիա են անցկացրել: Խորհրդաժողովն անցնում է Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահության շրջանակներում:
Ակցիայի կազմակերպիչները 10:15-ից «Մարիոթ» հյուրանոցի դիմաց բարձրաձայնել են իրենց պահանջները՝ նշելով, որ Հայաստանի իշխանությունները չեն կարող նման խորհրդաժողով կազմակերպել, քանի որ նրանք նույնպես ռասիստական են: Ակտիվիստները հիշեցրել են DIY բարի պայթեցումից հետո իշխանության ներկայացուցիչների արձագանքները, կանանց իրավունքների համար պայքարող կազմակերպությունների հասցեին հնչող սպառնալիքները, ԼԳԲՏ համայնքի ներկայացուցիչների նկատմամբ խտրական վերաբերմունքը:
Ակտիվիստների պաստառների վրա պատկերված են ՀՀԿ-ի զինանշանը, Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ սպորտի և երիտասադրության հարցերով փոխնախարար Խաչիկ Ասրյանը, ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
Այն պահին, երբ ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Խորհրդաժողովը բացված է հայտարարել, ակտիվիստները պաստառներով ներխուժել են սրահ:
Հյուրանոցի անվտանգության աշխատակիցները, ոստիկանության և ԱԳ նախարարության աշխատողները փորձել են նրանց դուրս հանել, սակայն ակտիվիստները պաստառներով կանգնել են ամբիոնի առջև և մոտ կես ժամ մնացել են դահլիճում մինչ խորհրդաժողովը շարունակվում էր:

VIDEO: Armenian Activists Interrupt Conference on Combating Racism, Xenophobia and Intolerance
A group of peaceful activists staged a protest in Yerevan today during a “High Level Conference on Combating Racism, Xenophobia and Intolerance in Europe” organized by the Council of Europe. The conference takes place in the frramework of the Armenian Chairmanship of the Committee of Ministers of the Council of Europe (CoE).
Recall, according to the CoE website: “During the conference the participants will have the opportunity to reflect upon racism and xenophobia in political discourse, the role of human rights institutions in combating racial and ethnic discrimination, as well as topics related to combating hate speech and racial stereotypes on social networks and media.”
At 10:15 am, demonstrators protested outside the Armenia Marriott Hotel, where the conference was being held, pointing to the hypocrisy of Armenia’s authorities organizing such a conference. The activists recalled Armenian authorities’ reactions after the bombing of gay-friendly bar DIY, the threats against women’s rights organizations, and discrimination against members of the LGBT community.
The placards the activists held depicted the ruling Republican Party of Armenia (HHK) Coat of Arms, Armenian President Serzh Sargsyan, RA Deputy Minister of Sport and Youth Affairs Khachik Asryan, and National Assembly Vice-President, HHK spokesperson Eduard Sharmazanov.
When RA Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandian declared the conference had begun, the activists entered the hall where the conference was being held with the placards in hand.
Hotel security personnel, Ministry of Foreign Affairs staff, and the police attempted to escort them outside, but activists stood with their placards in front of the invited guests and stayed for about half an hour while the conference continued.