Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի թեկնածուական ատենախոսության հրապարակային պաշտպանությունը հրապարակային չանցավ:
Պաշտպանությունը նշանաված էր ժամը 14.00-ին, սակայն ժամը 13.00-ից Տնտեսագիտական համալսարանում հավաքված լրագրողները պայքարում էին դահլիճ մտնելու համար: Համալսարանի մուտքի մոտ լրագրողներին դիմավորել է 17-25 տարեկան սևազգեստ տղաների 20-30 հոգանոց «զորք»: Տղաները հրաժարվում էին ներկայանալ, միայն ասում էին, որ բուհի ուսանողներ են՝ չբացատրելով լրագրողներին, թե ինչու են «ուսանողները» ստանձնել անվտանգությունն ապահովելու գործառույթը:
Համալսարանի մամուլի խոսնակը չի պատասխանել լրագրողների զանգերին, իսկ ռեկտորի ընդունարանից մի կին հայտնել է, որ ռեկտորը անորոշ ժամանակով զբաղված է, իսկ Տարոն Մարգարյանի ատենախոսության պաշտպանությունը «փակ է լրագրողների համար»:
Լրագրողներն այդ մասին գրավոր որոշում են պահանջել, սակայն այդպես էլ չեն ստացել։
Այդ ամբողջ ընթացքում լրագրողները համալսարանի ներսում տեղաշարժվելու համար ստիպված են եղել ճեղքել «ուսանողների» պատնեշը, քանի որ վերջիններս անընդհատ հրել են նրանց և սեռական բնույթի հայհոյանքներ տեղացել նրանց հասցեին։
Թեժ վեճի ժամանակ հայտնվել է Տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր, ՀՀԿ-ական Կորյուն Աթոյանը, ով շտապել է լրագրողներին մեղադրել «շոու» սարքելու մեջ: Ռեկտորը հայտարարել է, որ բուհի մուտքը հսկվում է, բայց չի բացատրել, թե ինչու է դա արվում ուսանողների կողմից։

Защита кандидатской диссертации мэра Еревана Тарона Маргаряна прошла непублично, вопреки закону об открытости процесса защиты диссертиции. Пришедшие в Ереванский экономический университет журналисты за час до начала защиты боролись за право войти в зал. У входа в вуз представителей СМИ встретило «войско» из 20-30 молодых людей 17-25 лет. Называть свои имена они отказались, представлялись «студентами университета» и не отвечали на вопрос о том, почему «студенты» выполняют функцию сотрудников безопасности.
Пресс-секретарь университета не отвечал на звонки журналистов, а сотрудница вуза сообщила из приемной ректора о занятости последнего, сообщив, что защита диссертации Тарона Маргаряна «закрыта для журналистов». Журналисты потребовали предъявить письменное решение, однако безрезультатно.
Представителям СМИ приходилось прорывать живую стену «студентов», толкающих и матерящихся в адрес журналистов. Корреспонденты различных СМИ негодовали, спрашивая друг у друга, будет ли их ответ «студентам», употребляющим в их адрес ругательства сексуального характера, рассматриваться в качестве нарушения журналистской этики и что им вообще делать в таких ситуациях.
В самый разгар инцидента появился ректор университета, профессор, член правящей Республиканской партии Армении, возглавляемой президентом Сержем Саргсяном, Корюн Атоян. Он поспешил обвинить журналистов в организации «шоу». Ректор заявил, что вход в вуз контролируется, однако не объяснил, почему этим вопросом занимаются «студенты».