Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի թեկնածուական ատենախոսության հրապարակային պաշտպանությունը հրապարակային չանցավ:
Պաշտպանությունը նշանաված էր ժամը 14.00-ին, սակայն ժամը 13.00-ից Տնտեսագիտական համալսարանում հավաքված լրագրողները պայքարում էին դահլիճ մտնելու համար: Համալսարանի մուտքի մոտ լրագրողներին դիմավորել է 17-25 տարեկան սևազգեստ տղաների 20-30 հոգանոց «զորք»: Տղաները հրաժարվում էին ներկայանալ, միայն ասում էին, որ բուհի ուսանողներ են՝ չբացատրելով լրագրողներին, թե ինչու են «ուսանողները» ստանձնել անվտանգությունն ապահովելու գործառույթը:
Համալսարանի մամուլի խոսնակը չի պատասխանել լրագրողների զանգերին, իսկ ռեկտորի ընդունարանից մի կին հայտնել է, որ ռեկտորը անորոշ ժամանակով զբաղված է, իսկ Տարոն Մարգարյանի ատենախոսության պաշտպանությունը «փակ է լրագրողների համար»:
Լրագրողներն այդ մասին գրավոր որոշում են պահանջել, սակայն այդպես էլ չեն ստացել։
Այդ ամբողջ ընթացքում լրագրողները համալսարանի ներսում տեղաշարժվելու համար ստիպված են եղել ճեղքել «ուսանողների» պատնեշը, քանի որ վերջիններս անընդհատ հրել են նրանց և սեռական բնույթի հայհոյանքներ տեղացել նրանց հասցեին։
Թեժ վեճի ժամանակ հայտնվել է Տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր, ՀՀԿ-ական Կորյուն Աթոյանը, ով շտապել է լրագրողներին մեղադրել «շոու» սարքելու մեջ: Ռեկտորը հայտարարել է, որ բուհի մուտքը հսկվում է, բայց չի բացատրել, թե ինչու է դա արվում ուսանողների կողմից։

Despite a legal requirement that the defense of a PhD dissertation be public, Yerevan mayor Taron Margaryan's defense of his doctoral thesis was not public.
The defense was set for 2 pm, but since 1 pm, journalists gathered at the Armenian State University of Economics were struggling to be allowed into the auditorium. The journalists were confronted by an "army" of 20–30 young men in black, aged 17–25, who stood outside the auditorium entrance. Despite being repeatedly asked, the young men refused to identify themselves, only saying they were students at the university and not explaining to the press why "students" are acting as security personnel.
The university press spokesperson didn't respond to calls from journalists, while another university employee said that the rector is occupied for an indefinite period of time and Taron Margaryan's PhD defense is "closed to members of the press". Journalists demanded a written decision to that effect but never received it.
During this entire time, journalists at the university were forced to break through the human chain of "students," who were constantly pushing and spewing curses of a sexual nature to the mainly female journalists.
Appearing at the height of the incident was university rector, professor, and member of the ruling Republican Party of Armenia Koryun Atoyan, who was quick to blame journalists for making a "show". The rector said that the entrance to the university is being guarded, but did not explain why this was being carried out by students.