Աշոտյանը ցանկանում է իր դեմ բողոքողների նման «Ֆեյսբուք» օգտագործել (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Նորանշանակ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն իր 7 դրույթներ պարունակող ելույթում հստակ շարադրել է նոր կառավարության տեսակետը կուտակային կենսաթոշակային համակարգի վերաբերյալ։ Կառավարության այսօրվա նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասել է ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը՝ անդրադառնալով երեկ ԿԳ նախարարության շենքի մոտ կրթության ոլորտի աշխատակիցների և «Դ!եմ եմ» նախաձեռնության անդամների համատեղ բողոքի ակցիային։ Արմեն Աշոտյանն ակցիայի ժամանակ շենքից դուրս չի եկել և բողոքողներին չի հանդիպել։
Նա նշել է, որ որքանով ինքը տեղյակ է՝ այն քաղաքացիները, որոնք պահումներ չկատարելու խնդրանքով դիմումներ են գրում, ստանում են ամբողջական աշխատավարձ՝ առանց պահումների։
«Ինչպես գիտեք՝ երեկ ես իմ մեկնաբանությամբ ակցիայի մասնակիցներին հրավիրել եմ ԿԳ-ում քննարկելու ոչ միայն այն խնդիրը, որն իրենց էր մտահոգում, այլ նաև կրթության ոլորտի մի շարք այլ խնդիրներ։ Ես մնում եմ այն կարծիքին, որ փողոցը շատ հարմար տեղ է խնդիրը բարձրաձայնելու, բայց հարմար տեղ չէր խնդիրները քննարկելու համար։ Կարծում եմ, որ հատկապես մանկավարժների հետ հանդիպումները պետք է շատ բովանդակային անցնեն և այդ բովանդակային ակնկալիքով կրկին հրավիրում եմ խնդրո առարկայով մտահոգ մանկավարժներին ԿԳ նախարարություն՝ ինձ հետ հանդիպման», - ասել է նախարարը։
Վերջինս անդրադարձել է նաև երեկվա ակցիայի մասնակիցների՝ «լոգ աութ եղիր Ֆեյսբուքից, իջիր ներքև» պահանջին։ Աշոտյանն ասել է, որ ակցիայի ընթացքում ինքը գտնվել է աշխատավայրում, իսկ Ֆեյսբուքին վերաբերող առաջարկությունը բացառապես որպես կատակ պետք է ընդունել․ «Իրենք իսկ այդ միջավայրում են, իրենք իսկ դրա մասնագետներն են, այդ շարժումը նախաձեռնվել և աշխատում է բացառապես Ֆեյսբուքի տեղեկատվական հարթակների շնորհիվ և հնարավորություններով։ Եթե իրենք դա օգտագործում են, ինչո՞ւ ես չօգտագործեմ»։

Армянский министр хочет пользоваться соцсетью, как это делают протестующие против него
Новоназначенный премьер Овик Абрамян в своем выступлении, состоящем из семи пунктов, четко представил мнение нового правительства о накопительной пенсионной системе. Об этом в ходе беседы с журналистами после заседания кабинета министров заявил министр образования и науки Армен Ашотян, комментируя совместную акцию протеста представителей сферы образования и членов инициативы «Я против», которая борется против системы накопительных пенсий. Ашотян не вышел из здания и не встретился с демонстрантами.
По словам министра, насколько ему известно, с зарплат граждан, которые пишут заявления о неудержании денег, не совершаются удержания.
«Как известно, вчера я пригласил участников акции на обсуждение в министерстве не только волнующего их вопроса, но и ряда других проблем сферы. Я считаю, что улица – очень удобное место для того, чтобы заявить о проблеме, но неудобное для обсуждения. Думаю, что особенно встречи с педагогами должны быть содержательными и именно с такими надеждами я приглашаю обеспокоенных педагогов в министерство на встречу со мной», - сказал министр.
Он высказался и о требовании участников акции «выйди из Фейсбука, спустись вниз». Во время акции, отметил Ашотян, он находился на рабочем месте и данное предложение стоит рассматривать в качестве шутки: «Они сами находятся в этом пространстве, сами являются специалистами этой сферы, это движение было сформировано и работает исключительно благодаря информационным площадкам и возможностям Фейсбука. Если они пользуются ими, почему не пользоваться мне?».