Ոստիկանությունից պահանջում են պատժել ԼԳԲՏ ակտիվիստների վրա հարձակվողներին
Փետրվարի 15-ին մի խումբ անձանց կողմից ԼԳԲՏ ակտիվիստների վրա իրականացված ֆիզիկական հարձակումը խստորեն դատապարտելի է։ Այս մասին տարածած հայտարարության մեջ նշում է «Բեկում» ժողովրդավարության աջակցության կենտրոնը։
Կազմակերպությունը դատապարտում է նաև ոստիկանության փաստացի անգործությունը՝ «հանցագործությունը տաք հետքերով բացահայտելու հնարավորության բացթողումը, նաև հիվանդանոցի բուժանձնակազմի՝ բժշկական էթիկային ու ՀՀ օրենսդրությանը չհամապատասխանող վարքի դրսևորումը»:
Նշենք, որ փետրվարի 15-ին տեղի ունեցած հարձակումից հետո ԼԳԲՏ ակտիվիստներից մեկը դիմել էր թիվ 1 հիվանդանոց, որտեղ նրանց ծաղրել էին բուժանձնակազմի անդամները։
«Բեկումը» դիմել է քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին, իրավապաշտպաններին, Հայաստանում գործող միջազգային կազմակերպություններին՝ նրանց կոչ անելով աչալրջորեն հետևել դեպքի վերաբերյալ իրադարձությունների զարգացմանը։
Հայտարարության հեղինակները ոստիկանությունից պահանջում են անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել հարձակվող անձանց հայտնաբերելու և օրենքի ողջ խստությամբ պատասխանատվության կանչելու ուղղությամբ, Առողջապահության նախարարությանը հորդորում են քայլեր կատարել բուժհիմնարկի աշխատակիցների շրջանում առկա անթույլատրելի բարքերը վերացնելու ուղղությամբ:
«Կազմակերպությունը հետևողական է լինելու ատելության հողի վրա տեղի ունեցած այս հանցագործության բոլոր մանրամասները պարզելու և մեղավորներին հանրային և իրավական պատասխանատվության կանչելու հարցում», - նշում է «Բեկում» ժողովրդավարության աջակցության կենտրոնը։

Полицию Армении призывают наказать напавших на ЛГБТ-активистов
Центр содействия демократии «Бекум» строго осуждает нападение, совершенное группой лиц на представителей ЛГБТ-сообщества.
Организация осуждает и фактическое бездействие полиции, «упущение возможности раскрыть преступление по горячим следам, также поведение медперсонала больницы, не соответствующее врачебной этике и законодательству Армении».
После инцидента, который произошел 15 февраля, один из активистов ЛГБТ обратился в ереванский Больничный комплекс №1, где над ними подтрунивали члены персонала.
«Бекум» призывает представителей гражданского общества, правозащитников, действующие в Армении международные организации бдительно следить за развитием событий. Авторы заявления требуют от полиции незамедлительно принять меры и обнаружить нападавших, а также привлечь их к ответственности по всей строгости закона, а также призывают Минздрав устранить недопустимые устои, существующие среди сотрудников медучреждений.
«Организация будет последовательна в вопросе установления всех подробностей данного преступления, совершенного на почве ненависти, и привлечения виновных к социальной и правовой ответственности», - отмечает центр содействия демократии.