Ոչ մարտական պայմաններում մահացած զինվորի գործը չի վերաբացվի, վճռեց դատարանը
Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Աննա Մաթևոսյանն (լուսանկարում) այսօր մերժել է 2010 թվականին բանակում ոչ մարտական պայմաններում մահացած Վալերի Մուրադյանի մոր՝ Նանա Մուրադյանի բողոքը։ Կինը պահանջել էր վերացնել Քննչական կոմիտեի 2015 թվականի դեկտեմբերի 7-ի և Զինվորական դատախազության 2016 թվականի փետրվարի 19-ի՝ իր որդու գործի վարույթը կասեցնելու մասին որոշումները։
«․․․Սրանք դատավորներ չեն, սրանք կամակատարներ են։ Ոնց վերևից գալիս ա հրամանը, էդպես էլ անում են․ այս երկրում արդարություն գոյություն չունի», - ասել է Նանա Մուրադյանը՝ դատավորի որոշումը լսելուց հետո։ Նիստին ներկա բանակում ոչ մարտական պայմաններում մահացած այլ զինվորների ծնողներ սկսել են բարձրաձայն ամոթանք տալ դատավոր Մաթևոսյանին։
«Նա մայր կոչվելու իրավունք չունի, նա, որպես կին, գոնե կարող էր արդար լիներ։ Նախորդ դատական նիստին էլ մենք ասացինք, որպես մայր քննեք, նա ասաց՝ ես որպես դատավոր եմ ձեր առջև․․․ դատավոր էլ մնաց», - ասել է Նանա Մուրադյանը։
Epress.am-ի հետ զրույցում մահացած զինվորի մայրն ասել է, որ ինքը պատրաստվում է դիմել Վերաքննիչ և Վճռաբեկ դատարաններ, չնայած որ հայաստանյան դատարաններից ոչ մի հույս չունի։
«Համոզված եմ՝ սա (դատական համակարգը-խմբ․) շղթա է, եթե էս շղթան պոկվի, սաղ անդունդ են գնալու․․․ Ինչի համար չեն վերսկսել , քանի որ սաղ նույնն է լինելու, չեն ուզում ոչինչ անել․․․ Դիմելու եմ Եվրոպական դատարան, քանի որ իրանց ասելով էս երկիրը մեր երկիրը չի, մենք պետք ա Եվրոպա դիմենք, որ էս երկրի հախից գան», - ասել է նա։
Վալերի Մուրադյանը ծառայել է Ստեփանակերտի զորամասերից մեկում։ Համաձայն պաշտոնական վարկածի՝ նա 2010 թվականի մարտի 15-ին ինքնասպան է եղել կախվելու միջոցով։
Նախորդ դատական նիստին Նանա Մուրադյանը դատարանում պնդել է, որ իր որդին ոչ թե կախվել է, այլ նրան կախել են։ Կինն իր վարկածը հիմնավորող մի շարք փաստեր է բերել․
«Երբ որդուս բերել են, նրա վրա շատ հետքեր են եղել, պարանոցի վրա պարանի երկու հետք է եղել։ Դա ցույց էր տալիս, որ տղայիս խեղդել և հետո կախել են․․․ Որդուս հագուստը հինգ ամիս անց են տարել փորձաքննության, այն էլ մեր համառ ջանքերից հետո։ Հագուստը բորբոսնած վիճակում էր, իսկ կոշիկները չկային։ Բայց կարևորը կոշիկներն են, որ ես իմանամ՝ իմ տղա՞ն է կանգնել աթոռի վրա, թե ոչ։ Եթե չկան աթոռը և կոշիկները, ուրեմն ես կարող եմ ենթադրել, որ այդ աթոռի վրա կանգնել է իմ տղային սպանողը։ Պարանի վրա, որով իբրև թե կախվել է իմ տղան, արյան հետքեր կային, սակայն այն չի ուղարկվել փորձաքննության։ Իմ որդու բաճկոնը եղել է այն զինվորի հագին, որի բաճկոնը գտել են դեպքի վայրում։ Այդ զինվորն Ավետիք Խաչատրյանն էր, որին երկրից հանել են դուրս և կասկածներ ունեմ, որ հենց նա է որդուս կախել։ Նա շփոթվելով իր բաճկոնը թողել է, որդունս՝ վերցրել», - ասել է Նանա Մուրադյանը։
Նրա խոսքով՝ որդու համածառայակիցներից մեկը՝ Գոռ Սիմոնյանը, իր ցուցմունքում նշել է, որ Վալերի Մուրադյանը «տնից պլան է ուզել, որ տղաներին հյուրասիրի», բայց իր ցուցմունքում նաև նշել է, որ Մուրադյանը ծխող չի եղել․ «Բայց իմ տղան ծխախոտ և պլան չի օգտագործել, երևի պլան են ուզել իրենց համար, տղաս չի տվել ու տղայիս սպանել են։ Այդպես էլ չեն քննել, թե տղաս ում պետք է պլան տար, ովքեր են այդ տղաները, միգուցե, հենց այդ տղաներն են, որ տղայիս սպանել են»։

Армянский суд решил не возобновлять дело о смерти солдата в небоевых условиях
Судья суда общей юрисдикции ереванских административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун Анна Матевосян отклонила жалобу Наны Мурадян, матери погибшего в 2010 году в армии в небоевых условиях Валерия Мурадяна. Истец требовал отменить решения Следственного Комитета от 7 декабря 2015г. и Военной прокуратуры от 19 февраля 2016г. о прекращении производства по делу о смерти сына.
«Это не судьи, а прислужники. Поступают в соответствии с приказом сверху. Справедливости в этой стране нет», - заявила Мурадян, выслушав решение судьи. Присутствовавшие на заседании родители других погибших в армии солдат также пристыдили судью.
«Она не имеет права называться матерью. Она хотя бы как женщина могла быть справедливой. Мы и на прошлом судебном заседании сказали: расследуйте, как мать. Она сказала «я стою перед вами как судья». Судья он и есть судья», - вывела Мурадян.
В беседе с Epress.am женщина заявила о намерении обратиться в Апелляционный и Кассационный суды, несмотря на то, что не связывает с ними никаких надежд. «Уверена, это – цепь, если она разорвется, все упадут в пропасть. Почему они не возобновили ? Потому что все решения будут одинаковые, ничего не хотят делать. Я обращусь в Европейский суд, потому что, по их словам, это не наша страна, мы должны обращаться к Европе, чтобы найти на них управу».
Валерий Мурадян служил в одной из военчастей Стапанакерта. По официальной версии, 15 марта 2010 года военнослужащий повесился.
На предыдущем судебном заседании Нана Мурадян утверждала, что сын не покончил с собой, а был повешен. Она привела ряд фактов, подтверждающих эту версию. «Когда сына привезли, на нем было множество следов, два следа от веревки на шее. Это говорило о том, что моего сына задушили, а потом повесили. Его одежду отправили на экспертизу спустя 5 месяцев, и то после наших усилий. Одежда заплесневела, обуви не было. Но обувь важна для того, чтобы я узнала, вставал ли мой сын на стул. Если нет стула и обуви, значит, я могу предположить, что на этом стуле стоял его убийца. На веревке, при помощи которой сын вроде бы повесился, были следы крови, но на экспертизу ее не отправили. Бушлат моего сына был на солдате, бушлат которого обнаружили на месте происшествия. Этот солдат – Аветик Хачатрян, которого вывезли из страны, у меня есть подозрения, что именно он и повесил моего сына. Он по ошибке оставил свой и надел бушлат сына», - рассказала собеседница.
Один из сослуживцев, добавила Мурадян, - Гор Симонян – сообщил в показаниях, что Валерий «попросил из дома план, чтобы угостить ребят», но в его показаниях также говорится, что сам Мурадян не курил: «Мой сын не употреблял сигарет и травку. Наверно, они захотели, сын не дал и его убили. Так и не расследовали то, кому он должен был дать план, что это за ребята, может, именно они его и убили».