Ոչ մարտական պայմաններում մահացած զինվորի գործը չի վերաբացվի, վճռեց դատարանը
Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Աննա Մաթևոսյանն (լուսանկարում) այսօր մերժել է 2010 թվականին բանակում ոչ մարտական պայմաններում մահացած Վալերի Մուրադյանի մոր՝ Նանա Մուրադյանի բողոքը։ Կինը պահանջել էր վերացնել Քննչական կոմիտեի 2015 թվականի դեկտեմբերի 7-ի և Զինվորական դատախազության 2016 թվականի փետրվարի 19-ի՝ իր որդու գործի վարույթը կասեցնելու մասին որոշումները։
«․․․Սրանք դատավորներ չեն, սրանք կամակատարներ են։ Ոնց վերևից գալիս ա հրամանը, էդպես էլ անում են․ այս երկրում արդարություն գոյություն չունի», - ասել է Նանա Մուրադյանը՝ դատավորի որոշումը լսելուց հետո։ Նիստին ներկա բանակում ոչ մարտական պայմաններում մահացած այլ զինվորների ծնողներ սկսել են բարձրաձայն ամոթանք տալ դատավոր Մաթևոսյանին։
«Նա մայր կոչվելու իրավունք չունի, նա, որպես կին, գոնե կարող էր արդար լիներ։ Նախորդ դատական նիստին էլ մենք ասացինք, որպես մայր քննեք, նա ասաց՝ ես որպես դատավոր եմ ձեր առջև․․․ դատավոր էլ մնաց», - ասել է Նանա Մուրադյանը։
Epress.am-ի հետ զրույցում մահացած զինվորի մայրն ասել է, որ ինքը պատրաստվում է դիմել Վերաքննիչ և Վճռաբեկ դատարաններ, չնայած որ հայաստանյան դատարաններից ոչ մի հույս չունի։
«Համոզված եմ՝ սա (դատական համակարգը-խմբ․) շղթա է, եթե էս շղթան պոկվի, սաղ անդունդ են գնալու․․․ Ինչի համար չեն վերսկսել , քանի որ սաղ նույնն է լինելու, չեն ուզում ոչինչ անել․․․ Դիմելու եմ Եվրոպական դատարան, քանի որ իրանց ասելով էս երկիրը մեր երկիրը չի, մենք պետք ա Եվրոպա դիմենք, որ էս երկրի հախից գան», - ասել է նա։
Վալերի Մուրադյանը ծառայել է Ստեփանակերտի զորամասերից մեկում։ Համաձայն պաշտոնական վարկածի՝ նա 2010 թվականի մարտի 15-ին ինքնասպան է եղել կախվելու միջոցով։
Նախորդ դատական նիստին Նանա Մուրադյանը դատարանում պնդել է, որ իր որդին ոչ թե կախվել է, այլ նրան կախել են։ Կինն իր վարկածը հիմնավորող մի շարք փաստեր է բերել․
«Երբ որդուս բերել են, նրա վրա շատ հետքեր են եղել, պարանոցի վրա պարանի երկու հետք է եղել։ Դա ցույց էր տալիս, որ տղայիս խեղդել և հետո կախել են․․․ Որդուս հագուստը հինգ ամիս անց են տարել փորձաքննության, այն էլ մեր համառ ջանքերից հետո։ Հագուստը բորբոսնած վիճակում էր, իսկ կոշիկները չկային։ Բայց կարևորը կոշիկներն են, որ ես իմանամ՝ իմ տղա՞ն է կանգնել աթոռի վրա, թե ոչ։ Եթե չկան աթոռը և կոշիկները, ուրեմն ես կարող եմ ենթադրել, որ այդ աթոռի վրա կանգնել է իմ տղային սպանողը։ Պարանի վրա, որով իբրև թե կախվել է իմ տղան, արյան հետքեր կային, սակայն այն չի ուղարկվել փորձաքննության։ Իմ որդու բաճկոնը եղել է այն զինվորի հագին, որի բաճկոնը գտել են դեպքի վայրում։ Այդ զինվորն Ավետիք Խաչատրյանն էր, որին երկրից հանել են դուրս և կասկածներ ունեմ, որ հենց նա է որդուս կախել։ Նա շփոթվելով իր բաճկոնը թողել է, որդունս՝ վերցրել», - ասել է Նանա Մուրադյանը։
Նրա խոսքով՝ որդու համածառայակիցներից մեկը՝ Գոռ Սիմոնյանը, իր ցուցմունքում նշել է, որ Վալերի Մուրադյանը «տնից պլան է ուզել, որ տղաներին հյուրասիրի», բայց իր ցուցմունքում նաև նշել է, որ Մուրադյանը ծխող չի եղել․ «Բայց իմ տղան ծխախոտ և պլան չի օգտագործել, երևի պլան են ուզել իրենց համար, տղաս չի տվել ու տղայիս սպանել են։ Այդպես էլ չեն քննել, թե տղաս ում պետք է պլան տար, ովքեր են այդ տղաները, միգուցե, հենց այդ տղաներն են, որ տղայիս սպանել են»։

A Yerevan court refused on Monday to reopen an investigation into the 2010 death of Armenian conscript Valery Muradyan. The Arabkir and Kanaker-Zeytun district court, presided over by judge Anna Matevosyan, upheld a 2015 decision by Armenia's Investigative Committee and a 2016 decision by the military prosecutor's office who had dismissed the case into Muradyan's hanging death at a Stepanakert military unit, ruling it a suicide.
The soldier's mother, Nana Muradyan, filed a complaint against the authorities' decision, arguing that her son was murdered and that investigators were deliberately covering up the case.
“These people are not judges, they are minions who follow whatever orders they are given from those in power. There is no justice in this country,” Muradyan announced today after hearing the court's verdict. The aggrieved mother went on to condemn the judge's decision, claiming that judge Matevosyan “has no right” to call herself a mother. “As a woman, at least, she should have been fair. At the previous court hearing, we asked her to approach the issue like a mother would have done, but she told us that she was there as a judge... And she remained one to the last.”
Speaking to Epress.am, Muradyan said that she intended to appeal the ruling to the courts of appeal and cassation; however, the mother added, she had no expectation of a fair decision from Armenian courts.
“ is a chain; if it breaks, they will all go down... The district court did not open the case because it knew would do nothing to discover anything new. I will appeal to the European court because are basically telling us that this is not our country... We have to turn to European authorities in order for them to rein in.”
At one of the previous court hearings, Muradyan insisted that there were many inconsistencies and suppressed evidence in the case that, she believed, proved her son had been killed; “There were too many bruises on my son's body , two rope traces on his neck, which suggests that he was killed first and then hanged. His uniform was taken to examination only five months later when it had already decayed... But most importantly, his shoes and the chair he supposedly used to hang himself have gone missing. If there are no shoes and no chair, then it is safe to assume that my son's murderer had in fact been the one to stand on the chair with the purpose of hanging Valery. My son's jacket was also not at the scene; instead there was the jacket of another conscript, Avetik Khachatryan, who has been taken out of the country, and I therefore have suspicions that Khachatryan is the actual killer...”