Facebook-ի հիմնադիրը չի պատրաստվում դիտել իր մասին ֆիլմը
«Սոցիալական ցանց» գեղարվեստական ֆիլմը, որը նվիրված է Facebook-ի ստեղծմանն ու 20-ամյա միլիարդատերերի ի հայտ գալուն, շաբաթ-կիրակի օրերին Հյուսիսային Ամերիկայի տարածքում առաջատար է ճանաչվել` հավաքելով 23 միլիոն դոլար, հաղորդում է Boxofficereport.com-ը: Նշենք, որ ֆիլմի բյուջեն 40 միլիոն դոլար է կազմել:
Ֆիմի հիմքում ընկած է Բեն Մեզրիչի «Ակամա միլիարդատեր. Facebook-ի ստեղծման այլընտրանքային պատմություն» ստեղծագործությունը: Facebook սոցիալական ցանցի իրական հիմնադիրներին մարմնավորում են Ջեսի Այզենբերգը, Ջասթին Թիմբերլեյքը, Բրենդա Սոնգը, Էնդրյու Գարֆիլդը:
Ֆիլմի հիմքում ընկած է այն գաղափարը, թե ինչպես ընկերությունը կարող է  վերածվել թշնամության, երբ խոսք է գնում մեկ միլիարդ դոլարի մասին:
Facebook-ի հիմնադիր և գլխավոր մենեջեր Մարկ Ցուկերբերգը ֆիլմն անվանել է «հորինվածք» և հայտարարել է, որ չի պատրաստվում դիտել այն:
Հետաքրքիր է, որ Այզենբերգը, ով մարմնավորում է Ցուկենբերգին և երբեևէ չի հանդիպել նրան, հիանալի կրկնօրինակում է նրա ձայնը` ուսումնասիրելով միայն ինքնապատասխանիչի և Youtube-ի նյութերը:
Նշենք, որ ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին Forbes ամսագրի տվյալներով` Ցուկենբերգն ավելի արագ է ավելացնում իր միլիոնները, քան մյուս միլիարդատերերը: Մեկ տարվա ընթացքում նրա գումարները եռապատկվել են` հասնելով 6,9 դոլարի: Այս ցուցանիշով Ցուկենբերգը գերազանցել է Apple-ի ղեկավար Սթիվ Ջոբսին:

Создатель Facebook не будет смотреть фильм про себя
Художественный фильм «Социальная сеть», посвященный истории создания Facebook и появления 20-летних миллиардеров, стал лидером североамериканского проката в минувший уикенд, собрав 23 млн долларов, сообщает РИА Boxofficereport.com. Бюджет блокбастера, определенного как социальная драма, составил менее 40 миллионов долларов.
В основу ленты положен бестселлер Бена Мезрича «Миллиардеры поневоле: альтернативная история создания Facebook». Роли реальных создателей Facebook и их окружения исполняют Джесси Айзенберг, Джастин Тимберлейк, Бренда Сонг, Эндрю Гарфилд.
Фильм был задуман как осмысление социального феномена виртуального мира, порождающего иллюзию полумиллиона друзей и способного сделать человека героем момента, представить ничтожное значимым - стоит только кликнуть. История о создателях этой сетевой империи повествует о том, как дружба превращается во вражду, как только на кону появляется миллиард долларов.
Основатель социальной сети Facebook и ее главный менеджер Марк Цукерберг назвал блокбастер «вымыслом» и заявил в телеэфире ABC, что не намерен смотреть это кино.
Компания Facebook изначально ответила отказом на предложение Columbia Pictures оказать содействие при создании ленты, хотя со-основатель проекта Эдуардо Сэверин консультировал Мезрича при работе над книгой.
Примечательно, что Айзенберг, никогда не встречавшийся лично с Цукербергом, копирует голос реального прототипа, который изучал по телефонному автоответчику и иным доступным материалам в Youtube.
По обнародованным в сентябре данным журнала Forbes, Цукерберг быстрее всех остальных миллиардеров приумножает свой капитал, который за год утроился до 6,9 миллиарда долларов, обогнав культового главу Apple Стива Джобса.