Հ1-ում ստուգում են «Գովազդի մասին» օրենքի խախտման դեպքերը
Հանրային Հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Ալեքսան Հարությունյանը հանձնարարել է, որ համապատասխան ծառայությունները ստուգեն, թե արդյոք համապատասխանում է իրականությանը «Ասպարեզ» ակումբի կողմից արված դիտարկման արդյունքում Հանրային Հեռուստաընկերությունում գրանցված խախտումները:
«Ասեմ, որ Հանրային հեռուստատեսությամբ դեկտեմբերի 31-ին երեկոյան ժամը 9-ից մինչև գիշերը ժամը 2-ը ընդամենը չորս գովազդի բլոկ կար` 3-4 րոպե տևողությամբ: Մենք որոշել էինք եթերում անչափ քիչ գովազդ տեղադրել, որպեսզի գոնե Նոր տարվա օրերին ժողովուրդը մի քիչ հանգստանա»,- ասել է Հարությունյանը:
Նա նշել է, որ եթե պարզվի, որ «Ասպարեզ»-ի հրապարակած փաստերը համապատասխանեն իրականությանը, ապա համապատասխան միջոցառումներ կկիրառվեն:
«Ես հանձնարարել եմ մեր մասնագետներին պարզել, թե ինչպես է ստացվել, որ նման խախտում է եղել, նրանք մոնիտորինգ են անում: Բայց ամեն դեպքում, եթե նկատել եք, էլի նույնիսկ այդ ուսումնասիրության մեջ համեմատաբար լավ վիճակում Հանրային Հեռւստատեսությունն է»,- հավելել է բանախոսը:
Հիշեցնենք, որ «Ասպարեզ» ակումբը հունվարի 10-ին և 14-ին նամակներ է ուղարկել Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի ղեկավար Գրիգոր Ամալյանին` նշելով, որ, մասնավորապես, դեկտեմբերի 31-ին և հունվարի 1-ին օրվա հաղորդումների ընդհանուր հաշվարկով խախտվել է ՀՀ «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» օրենքով սահմանված` գովազդային ծավալի առավելագույն 7 տոկոսը չափը:

Home / Armenia / H1 Investigating Whether Claims of Violating Armenia’s Advertising Law are True or Not
H1 Investigating Whether Claims of Violating Armenia’s Advertising Law are True or Not
Alexan Harutyunyan, head of the Council of Armenian Public TV and Radio (that operates H1), has instructed the appropriate departments to investigate whether claims by Asparez Journalists’ Club of violations by H1 are indeed true.
“Let me say that on Public TV from 9 pm on Dec. 31 till 2 am, there were only four blocks of commercials, 3–4 minutes in length. We had decided to run very few ads during our broadcasts, so that the people could relax at least during the New Year celebrations,” he said, adding that if Asparez’ claims are indeed true, then necessary action will be taken.
“I have instructed our experts to find out how is it possible that such violations occurred; they [are responsible for] monitoring. But in any case, if you noticed, even in these studies, Public Television is in relatively good condition,” he continued.
Recall that Asparez Journalists’ Club issued letters on Jan. 10 and 14 to Armenia’s National Commission on Television and Radio (NCTR) President Grigor Amalyan, highlighting the results of its Dec. 31 and Jan. 1 monitoring of Armenian Public TV (H1), in which it found the station violated the RA Law on TV and Radio, which stipulates that advertisements must not exceed 7% of overall programming.