Գալիք 10 տարիները Հայաստանը կապրի «ողբերգական» եթերի պայմաններում
Հասարակական քննարկումները օրենքների, հատկապես` հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին օրենքների փոփոխությունների շուրջ պետք է սկսել այդ օրենքների ընդունումից առաջ, այլ ոչ թե հետո, երբ ժողովուրդը և ԶԼՄ-ները կանգնում են փաստի առջև: Այս մասին հունվարի 27-ին Երևանում տեղի ունեցած «ԶԼՄ-ները Հայաստանում» կոնֆերանսի ժամանակ ասել է «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Ստյոպա Սաֆարյանը:
«Ինչպե՞ս է ստացվում, որ Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի հայտարարած մրցույթից առաջ ոչ ոք չի կասկածում, որ ԳԱԼԱ-ն կզրկվի արտոնագրից, իսկ «Ա1+»-ը չի վերադառնա եթեր: Բոլոր հարցումները ցույց կտան.   երկրում ոչ մեկը չեր կասկածում, որ այդպես էլ կլինի», - նշել է Սաֆարյանը:
Եթերում մնացած հեռուստաալիքները, ըստ «Ժառանգության» ներկայացուցչի, պատկանում են քաղաքական ուժերին կամ կցված են ինչ-որ օլիգարխի: «Մոտակա 10 տարիների ընթացքում մենք ապրելու ենք այդ ալիքների պայմաններում: Դա ողբերգություն է ինձ համար», - ասել է քաղաքական գործիչը:
Պատգամավորի խոսքով` Հայաստանի իշխանությունները փոփոխությունները ներկայացնում են որպես բարեփոխումներ` մոլորության մեջ գցելով միջազգային կառույցներին և հասարակությանը:

In the Coming 10 Years, Armenia will Live within Conditions of 'Tragic' TV Programs
Public discussions of amendments to laws, particularly laws on TV and radio, must begin before those laws are adopted, and not after, when the public and the media stand before the fact, said Heritage Party MP Styopa (Stepan) Safaryan at a Jan. 27 conference on "Media in Armenia: 2010 Reflections and Trends for the Future."
"How is it that before the competition announced by National Commission on Television and Radio (NCTR) no one doubts that GALA will be deprived of a license, while A1+ won't return to broadcasting? All the polls will show: no one in the country doubted that it would be this way," he said.
The TV channels left on air, according to the Heritage Party member, belong to political forces or are connected to some oligarch or another. "In the coming 10 years, we're going to live within the conditions of those channels. That's a tragedy for me," he said.
According to the parliamentarian, Armenian authorities present the changes as improvements, deluding international bodies and the public.