ILLUMInations. Վենետիկի բիենալեում Հայաստանը նոր մոտեցմամբ կներկայանա
Այս տարվա հունիսի 4-ից նոյեմբեր 24-ը Վենետիկում ILLUMInations խորագրի ներքո անցկացվելու է ժամանակակից արվեստի 54-րդ բիենալեն, որին մասնակցելու է նաև Հայաստանը: ժամանակակից արվեստը ներկայացնող հեղինակավոր այդ միջոցառմանը մեր երկիրը մասնակցում է 1995 թվականից:
54-րդ բիենալեի հայկական տաղավարի կոմիսարն է Վիկտոր Մնացականյանը, ով տաղավարի հայեցակարգային նախագծի մշակումը վստահել է համադրողների խմբին: Վերջինս կազմում են Արմինե Անտիկյանը, Վարդան Ազատյանը, Ռուբեն Արևշատյանն ու Նազարեթ Կարոյանը:
Արդեն ընտրվել են այն մասնակիցները, ովքեր կլինեն Հայաստանի դեմքը Վենետիկի բիենալեում: Մեր երկիրը կներկայացնեն Մհեր Ազատյանը, Գրիգոր Խաչատրյանը և Աստղիկ Մելքոնյանը: Երեք սերնդի արվեստագետները բազմիցս ներկայացել են միջազգային խոշոր ցուցահանդեսներում, շահել են մրցանակներ՝ արժանանալով միջազգային մասնագիտական շրջանակների ուշադրությանը և բարձր գնահատակին:
Վարդան Ազատյանը նշել է, որ առաջին անգամ արվեստագետների ընտրությունը կատարվել է ոչ թե մեկ համադրողի, այլ համադրողների խմբի կողմից: Բացի դա, առաջին անգամ արվեստագետների ընտրության գործընթացին չի մասնակցել Նորարար Փորձարարական Արվեստի Կենտրոնը (ՆՓԱԿ), որը նախորդ տարիներին ընտրում էր արվեստագետներին և զբաղվում էր ֆինանսների բաշխմամբ:
Ազատյանը նշել է, որ ի տարբերություն նախորդ տարիների, Հայաստանն այս տարի նոր մոտեցում կներկայացնի Վենետիկում:
«Տարբերությունն  այն է, որ մենք համագործակցում ենք այլ ազգային տաղավարների հետ, ինչը ենթարդում է այլ տիպի աշխատանք, քան պարզապես գործերի ցուցադրություն: Մեր ծրագիրը կունենա ոչ միայն վիզուալ ներկայացուցչական մաս, այլև բնույթով կլինի ավելի հաղորդակցական և դիսկուրսիվ», - ասել է Ազատյանը:

Armenia is to be represented by artists Mher Azatyan, Grigor Khachatryan and Astghik Melkonyan at the 54th international Venice Biennale (La Biennale di Venezia), taking place from Jun. 4 to Nov. 27, according to a press statement issued by the team representing Armenia.
The title for the art exhibition for this year’s Venice Biennale is “ILLUMInations.”
Armenia has been participating in the biennial since 1995; however, this year the country’s participation will be state funded. The Armenian pavillion is supported by the RA Ministry of Culture and the New Cultural Policy Foundation.
The commissioner of the Armenian pavillion is Viktor Mnatsakanyan, who, according to the press release, has entrusted the project to a group of curators: Armine Antikyan, Vardan Azatyan, Ruben Arevshatyan and Nazaret Karoyan.
It’s the first time that artists are represented by a curatorial team rather than a single curator, said Azadyan.
Another first for this year is the fact that the Armenian Center for Contemporary Experimental Art (ACCEA, or NPAK in Armenian) did not participate in the selection process. Usually, ACCEA both selects the participating artists and locates funding.
Azatyan, elaborating on other differences with this year’s participation, adds that the nature of the project they’re proposing this year is unlike that in previous years:
“The nature of the project is different. Our project assumes cooperation with other national pavillions. And the work is happening ahead of time. That is, it’s not that we take the [artists’] work, go and hang it or put it in certain halls…, but work is taking place ahead of time with our many colleagues who are already involved in the joint work.
“The outcome will have not only a visual representation, but be more communicative and discursive in nature. Organized will be conferences and panels in which different people will be invited to speak on proposed issues,” concluded Azatyan.