Ինչով են տարբերվում Տեր-Պետրոսյանի հավաքները Կարապետյանի ցույցերից
Հեղափոխությունները ոչ միայն ներկրված են լինում: Դրսից անել այնպես, որ միլիոնավոր մարդիկ դուրս գան փողոց առանց որևիցե պատճառի, պարզապես անհնար է: Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսին հայտարարել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Անդրադառնալով հեռուստաեթերից զրկված «ԱԼՄ» հոլդինգի սեփականատեր, Ժողովրդական Կուսակցության ղեկավար Տիգրան Կարապետյանի կողմից անցկացվող հանրահավաքներին` Իսկանդարյանն ասել է. «Հայաստանում առկա իրավիճակը հնարավորություն է ստեղծում գրեթե ցանկացած առիթի դեպքում բավական լուրջ թվով մարդկանց փողոց դուրս բերել: Դա մենք գիտեինք առանց պարոն Կարապետյանի»:
Իսկ այն հարցին, թե արդյոք Տիգրան Կարապետյանի հանրահավաքներին մասնակցում են նաև ընդդիմության առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի  հանրահավաքներին ներկա գտնվող քաղաքացիները, քաղաքագետը պատասխանել է, որ ցանկացած ընտրության ընթացքում «ոչնչից մի նոր ուժ է ի հայտ գալիս»:
«Սա վկայում է այն մասին, որ ժողովուրդը սոցիալական բնույթի դժգոհություններ ունի:  Այն կազմավորված չէ և չունի քաղաքական արտահայտություն: Այդ իսկ պատճառով յուրաքանչյուր նոր ուժի հետևից որոշակի քանակությամբ մարդիկ են գնում»,-  պարզաբանել է Իսկանդարյանը:
Փորձագետի խոսքով` Լևոն Տեր-Պետրոսյանը «շատ լավ արտահայտեց բողոքական տրամադրությունները, փաստորեն ասելով` ես ինքս բողոք եմ, ես եմ դժգոհությունը»: Տիգրան Կարապետյանին, իհարկե, չի հաջողվում նման հաջողության հասնել, քանի որ ընտրություններ չկան, կարծում է քաղաքագետը:
«Տերպետրոսյանական հանրահավաքները հստակ կենտրոնացված են: Մարդկանց, ովքեր այնտեղ կանգնում են, ես դեմքով եմ ճանաչում: Նրանք իսկապես այդ ընդդիմադիր ուժի կողմնակիցներն են: Իսկ այն հանրահավաքները, որ Կարապետյանն է կազմակերպում այլ բնույթի են, և նա հավաքում է բավական սպեցիֆիկ զանգված: Այդ լսարանին նա կարողացել է հավաքել իր հեռուստատեսության շնորհիվ»,- եզրափակել է Կովասի ինստիտուտի տնօրենը:

Revolutions are not only imported. To do it from outside in such a way that millions of people come onto the street for no reason is simply impossible, said Caucasus Institute Director Alexander Iskandaryan at a press conference in Yerevan today.
Speaking of owner of now off-the-air ALM TV, People's Party of Armenia leader Tigran Karapetyan's rallies, Iskandaryan said, "The current situation in Armenia creates the possibility of bringing serious numbers of people out into the streets for almost any occasion. We knew that without Mr. Karapetyan."
Asked whether citizens who attend opposition leader Levon Ter-Petrossian's rally also participate in Karapetyan's rallies, Iskandaryan said in any election, "a new force appears out of nowhere."
"This testifies to the fact that people have social discontents. It isn't organized and has no political expression. Which is why a certain number of people are behind each new force," he explained.
According to the analyst, Armenian National Congress leader Levon Ter-Petrossian "explained the protesting sentiments very well, basically saying, I myself am a complaint, I am discontent." Karapetyan, of course, is unable to gain such a victory since there are no elections, believes the Caucasus Institute director.
"The Ter-Petrossian rally are clearly concentrated. The people who stand there, I know them by face. They are truly supporters of this opposition force. But those rallies that Karapetyan organizes are of a different nature, and gather quite a specific array. He's been able to gather this audience thanks to his television station," concluded Iskandaryan.