Համմարբերգը կոչ է արել Թուրքիային չխոչընդոտել հայ հոգևորականների ուսուցմանը
Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատար Թոմաս Համմարբերգը նամակ է հղել Թուրքիայի կառավարությանը` գոհունակություն հայտնելով այն փաստի կապակցությամբ, որ երկրի իշխանությունները քայլեր են ձեռնարկել ոչ մահմեդականների կրոնական հավաքների վայրերի պահպանման ուղղությամբ, հաղորդում է Today’s Zaman-ը:
Միևնույն ժամանակ, Համմարբերգը վերահաստատել է իր պահանջը` կոչ անելով Թուրքիայի կառավարությանը վերաբացել Հեյբելիադայի (Հալկի) հունական Ուղղափառ հոգևոր ճեմարանը, ինչպես նաև հանել քրիստոնյա հոգևորականների, այդ թվում նաև հայ հոգևորականների պատրաստմանը խոչընդոտող սահմանափակումները:
Համմարբերգը նաև նշել է, որ Թուրքիան բավական դանդաղ է իրականացնում Եվրոպական դատարանի այն պահանջները, որոնք կապված են կրոնի ազատության հետ:
Խնդիրը, մասնավորապես, կապված է Թուրքիայում մեծ թիվ կազմող ալեվիների համայնքի հետ: Համմարբերգը նշում է, որ դեռևս խնդիրներ կան` կապված պետության կողմից ալեվիների հոգևոր հավաքատեղիների` սեմեվիների չճանաչման հետ:
ԵԽ մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատարը նաև կոչ է արել լուծել Թուրքիայի քաղաքացիների անձնագրերի հետ կապված խնդիրները, որտեղ նշվում է անձի կրոնական պատկանելությունը: Նշենք, որ 2010 թվականին Ստրասբուրգի դատարանը որոշում էր կայացրել, որ Թուրքիայի քաղաքացիների անձնագրերում կրոնական պատկանելությունը նշելը խախտում է դավանանքի ազատության իրավունքը:

Комиссар призвал Турцию не препятствовать обучению армянских священников
Комиссар Совета Европы по правам человека Томас Хаммарберг направил письмо турецкому правительству, выразив удовлетворение в связи с тем, что власти страны предприняли меры, чтобы сохранить места для немусульманских собраний, сообщает Today’s Zaman.
В то же время, Хаммарберг призвал правительство Турции открыть греческое духовное Православное училища в Хейбелиаде (Халки), а также устранить ограничения на подготовку христианских, в том числе армянских священнослужителей.
Представитель СЕ указал на то, что Турция медленно выполняет требования Европейского суда в вопросе права на свободу религии. В частности, проблема заключается в многочисленной общине алевитов. Хаммарберг отмечает, что еще остаются проблемы с признанием государством мест, где организуются духовные собрания алевинов.
Комиссар также призывает решить проблемы с паспортами турецких граждан, в которых отмечается вероисповедание. Отметим, что в 2010 году Страсбургский суд принял решение, согласно которому, данный пунтк в паспортах нарушает право граждан на свободу вероисповедания.