«Երկիրն» ԱԺ պատգամավորի դատական հայցը զվարճալի է համարում
«Երկիր» օրաթերթի խմբագիր Հարություն Հարությունյանը զվարճալի է համարում ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, գործարար, ոգելից խմիչքներ արտադրող «Գրեյթ Վելլի» ընկերության սեփականատեր Տիգրան Արզաքանցյանի հայցն ընդդեմ օրաթերթի:
Հիշեցնենք, որ Տիգրան Արզաքանցյանը դիմել է Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան` ընդդեմ «Երկիր» օրաթերթի` նշելով, թե այն արատավորել է իր պատիվն ու արժանապատվությունը` «Երկիրի» հունվարի 13-ի համարում «131 դեմք ու դիմակ» շարքում տպագրված իր մասին հոդվածով: Նշենք, որ տվյալ շարքում «Երկիր» օրաթերթը սովորաբար անդրադարձ է կատարում ԱԺ պատգամավորներին` ներկայացնելով նրանց գործունեությանն ու անցած ճանապարհին վերաբերող փաստեր:
«Կռահում եմ, ինչ որոշում կկայացնի դատարանը, որովհետև նոր ընդունված օրենքը ակնհայտորեն կապված է մամուլի միջոցները լռեցնելու հետ», - ասել է Հարությունյանը:
Ըստ գլխավոր խմբագրի` նշված հոդվածում նրանք զրպարտանք չեն տեսնում.
«Ընդամենն օգտվել ենք ռուսական և հայկական մամուլից», - նշել է Հարություն Հարությունյանը:
Նշենք, որ 2011 թվականին դատարանն արդեն իսկ մեկ նման հայց բավարել է:
Փետրվարի 9-ին դատարանը «Հայկական ժամանակ» օրաթերթին պարտավորեցրել էր 2 միլիոն 44 հազարական դրամ վճարել ԱԺ երեք պատգամավորներին` Ռուբեն Հայրապետյանին, Սամվել Ալեքսանյանին և Լևոն Սարգսյանին: Վճռի համաձայն` օրաթերթի 2010 թվականի հոկտեմբերի 14-ի համարում լույս տեսած «Ութից յոթը ցուցակում են» վերնագրով հոդվածում առկա տեղեկությունները չեն համապատասխանում իրականությանը: Համաձայն հոդվածի, Ռուսաստանի իրավապահ մարմինները ցուցակ են կազմել, որում ընդգրկված են եղել տարբեր քրեական գործերի հետ առնչություն կամ ռուսական կրիմինալ խմբավորումների հետ կապեր ունեցող ՀՀ պաշտոնյաներ: ՌԴ իրավապահների կազմած ցուցակի առաջին յոթ հորիզոնականներում հետևյալ անուններն են եղել` Սերժ Սարգսյանի եղբայր, ԱԺ պատգամավոր Սաշիկ Սարգսյան, ԱԺ պատգամավորներ Ռուբեն Հայրապետյան և Լևոն Սարգսյան, ՀՀ ՊԵԿ նախագահ Գագիկ Խաչատրյան, ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյան, ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյան և ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյան: «ՀԺ»-ի հրապրակման համաձայն, այս ցուցակի վերաբերյալ ՌԴ դատախազության ներկայացուցիչները զրուցել են «Միաբանություն» հայկական ազգային ակումբի նախագահ Սմբատ Կարախանյանի հետ:

Армянский депутат позабавил редактора газеты
Редактор газеты «Еркир» Арутюн Арутюнян считает судебный иск депутата Республиканской партии, владельца алкогольной компании «Грейт Велли» Тиграна Арзакянцяна забавным.
Напомним, что Тигран Арзакянцян подал на издание в суд из-за «порочащей его честь и достоинство» статьи в рубрике «131 лиц и масок» (по количеству членов парламента – ред.), которая в каждом номере поочередно дает характеристику депутатам Национального собрания, представляя читателям факты об их деятельности.
«Догадываюсь, какое решение вынесет суд, так как новопринятый закон направлен на то, чтобы затыкать рот прессе», - заявил Арутюнян. По его словам, они не видят ничего оскорбительного в этой статье: «Мы всего лишь воспользовались публикациями армянской и российской прессы».
Отметим, что в 2011 году суд уже обязал редакцию газеты «Айкакан жаманак» выплатить по 2 млн 44 тыс драмов (около $5600) трем армянским депутатам, крупным предпринимателям Рубену Айрапетяну, Самвелу Алексаняну и Левону Саргсяну. Согласно решению суда, опубликованные в статье газеты «Семеро из восьми в списке» от 14 октября 2010 года, не соответствуют действительности.
Напомним, что «Айкакан жаманак» тогда писало о том, что правоохранительные органы РФ выяснили, что русские криминальные группировки находятся в тесных связях с различными должностными лицами Армении и на этом основании составили список армянских чиновников из 32 фамилий.
По данным газеты, в списке на первых семи позициях значатся фамилии брата президента Сержа Саргсяна, депутатов Рубена Айрапетяна (Немец Рубо, президент Федерации футбола, предприниматель) и депутата Левон Саргсян (предприниматель, Левик Мукомольня), председатель государственного таможенного комитета Гагик Хачатрян, депутат Самвел Алексанян (крупный предприниматель Лфик Само), спикер парламента Овик Абраамян и лидер фракции «Процветающая Армения» Гагик Царукян (предсдатель Национального олимпийского комитета, крупный предприниматель).