Իշխանությունը կորցրել է իրավիճակի վերահսկողությունը. Հովհաննիսյան
Մարտի 1-ի հանրահավաքին ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի` իշխանությանը ներկայացրած 15 պահանջների մեջ սոցիալական բնույթի կետերը պետք է լինեն իշխանության ուշադրության կենտրոնում` առանց որևէ մեկի ուլտիմատում ներկայացնելու: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Նա նշել է, որ նման տեսակի կետեր վերջին 20 տարիների ընթացքում բազմիցս հնչեցվել են:
«Իշխանություններն անընդհատ հնարավորություն են տալիս իրենց իսկ անգործությունն ու թերի քաղաքականությունը շահարկել: Մեր ժողովուրդը շատ վատ է ապրում, և ես սկսում եմ կասկածել` մեր իշխանությունները տեսնո՞ւմ են դա, թե ոչ: Այսօր իշխանությունը իրավիճակի կոնտրոլ ամբողջովին չունի: Իշխանության և ժողովրդի միջև անջրպետը գնալով մեծանում է», - հայտարարել է ՀՅԴ-ական գործիչը:
Հարցին` կա՞ արդյոք Հայաստանում հեղափոխական իրավիճակ, Հովհաննիսյանը պատասխանել է, որ հասարակության մեջ կա «պայթյունավտանգ միտում»: Նա բացատրել է դա սոցիալական վատթարացող վիճակով:
«Այդ պայթյունավտանգ իրավիճակը կարող է բերել հեղաշրջաման, բայց հեղափոխության չի բերի: Այն որևէ դրական փոփոխության չի բերի», - ասել է Հովհաննիսյանը:

The clauses of a social nature in the 15 demands presented by Armenian National Congress (HAK) leader Levon Ter-Petrossian during the Mar. 1 rally should be the focus of attention for ruling authorities without anyone putting forth an ultimatum, said Armenian Revolutionary Federation (ARF-D, or Dashnaktsutyun) parliamentary faction leader Vahan Hovhannisyan, speaking to journalists in Yerevan today.
The Dashnak MP noted that these types of clauses have been voiced repeatedly over the past 20 years.
“The authorities constantly provide opportunities for speculation on their inactivity and flawed policies. Our people live very poorly and I’m beginning to doubt whether our authorities see that or not. The authorities today don’t have full control over the situation. The dike between the authorities and the people is increasingly widening,” he said.
Asked whether there’s a revolutionary situation in Armenia, Hovhannisyan said an “explosive trend” is evident among the public. He explained this by the worsening social situation.
“This explosive situation can lead to a coup, but it won’t lead to a revolution. It won’t result in any positive changes,” he said.