Իշխանությունը կորցրել է իրավիճակի վերահսկողությունը. Հովհաննիսյան
Մարտի 1-ի հանրահավաքին ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի` իշխանությանը ներկայացրած 15 պահանջների մեջ սոցիալական բնույթի կետերը պետք է լինեն իշխանության ուշադրության կենտրոնում` առանց որևէ մեկի ուլտիմատում ներկայացնելու: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Նա նշել է, որ նման տեսակի կետեր վերջին 20 տարիների ընթացքում բազմիցս հնչեցվել են:
«Իշխանություններն անընդհատ հնարավորություն են տալիս իրենց իսկ անգործությունն ու թերի քաղաքականությունը շահարկել: Մեր ժողովուրդը շատ վատ է ապրում, և ես սկսում եմ կասկածել` մեր իշխանությունները տեսնո՞ւմ են դա, թե ոչ: Այսօր իշխանությունը իրավիճակի կոնտրոլ ամբողջովին չունի: Իշխանության և ժողովրդի միջև անջրպետը գնալով մեծանում է», - հայտարարել է ՀՅԴ-ական գործիչը:
Հարցին` կա՞ արդյոք Հայաստանում հեղափոխական իրավիճակ, Հովհաննիսյանը պատասխանել է, որ հասարակության մեջ կա «պայթյունավտանգ միտում»: Նա բացատրել է դա սոցիալական վատթարացող վիճակով:
«Այդ պայթյունավտանգ իրավիճակը կարող է բերել հեղաշրջաման, բայց հեղափոխության չի բերի: Այն որևէ դրական փոփոխության չի բերի», - ասել է Հովհաննիսյանը:

Националисты заметили в Армении «взрывоопасную ситуацию»
Пункты социального характера в 15 требованиях, представленных властям Армении лидером АНК Левоном Тер-Петросяном на митинге 1 марта, должны быть в центре внимания властей. В качестве ултиматума они не приемлемы. На пресс-конференции в пятницу об этом заявил руководитель фракции националистически настроенной «Дашнакцутюн» Ваан Ованисян.
По его словам, в течение последних 20 лет подобные пункты звучали неоднократно. «Власти постоянно предоставляют возможность спекулировать собственным бездействием и неверной политикой. Наш народ живет очень плохо, и я начинаю сомневаться, видят это власти или нет. Сегодня у властей нет полного контроля над ситуацией. Разрыв между властью и народом увеличивается», - заявил дашнакский деятель.
На вопрос о наличии в Армении революционных настроений Ованисян ответил, что в обществе есть «взрывоопасная тенденция, которая обусловлена ухудшающейся социальной ситуацией».
«Эта взрывоопасная ситуация может привести к перевороту, но не к революции. Ни к каким положительным изменениям это не приведет», - заключил Ованисян.