ՀՀ ոստիկանապետը շփոթել է «հեղափոխությունն» ու «հեղաշրջումը»
ՀՀ ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանի` երեկ արած հայտրարությունն այն մասին, որ «հեղափոխությունը քրեօրեն պատժելի արարք է», լեզվաբանական սխալի արդյունք է, կարծում է ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
«Երևի, Ալիկ Սարգսյանը նկատի է ունեցել հեղաշրջում, ոչ թե հեղափոխություն: Չգիտեմ, իրեն հարցրեք», - այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Հովհաննիսյանը:
Լրագրողի այն դիտարկմանը, թե, փաստորեն, Ալիկ Սարգսյանը երկրորդ անգամ է «հեղափոխություն» բառը սխալ օգտագործում (նախորդ տարի ոստիկանապետը մամուլի ասուլիսին հայտարարել էր, որ եթե Հայաստանում հեղափոխության փորձ արվի, իրենք օրորոցում կխեղդեն այն), ՀՅԴ-ական պատգամավորն ասել է.
«Օրորոցներում հեղափոխություններ խեղդելու փորձերը վերջին 3 հազար տարիների ընթացքում չեն հաջողվել: Իսկ եթե Հայաստանում հաջողվեն, ևս մեկ անգամ կփաստենք, որ ունիկալ ազգ ենք»:
Հիշեցնենք, որ Ալիկ Սարգսյանը երեկ Կառավարության շենքի առջև լրագրողների հետ զրույցում, որին ներկա էր նաև «Ժառանգության» պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը, հայտարարել էր, որ «հեղափոխությունը նորմալ երևույթ չէ, որովհետեւ բոլոր հեղափոխություններից հետո այդ երկրները կործանվում են առնվազն 30-50 տարով»:

Армяне задушат революцию в колыбели и вновь докажут, что уникальны
Выражение «революция уголовно наказуема», которое начальник Полиции Армении Алик Саргсян использовал в своем заявлении 10 марта, депутат НС, глава фракции Армянской революционной федерации «Дашнакцутюн» Ваан Ованисян посчитал результатом «лингвистической» ошибки.
«Возможно, Алик Саргсян имел в виду переворот, а не революцию. Не знаю, спросите у него», - заявил дашнак на встрече с журналистами.
На замечание журналистов о том, что, фактически, начальник Полиции уже дважды неверно использует слово «революция» (в прошлом году он публично заявил, что если в Армении будет проведена попытка революции, то они «задушат ее в колыбели»), депутат ответил: «За последние три тысячи лет, не удалась ни ода попытка задушить революции в колыбели. А если в Армении им это удастся, мы в очередной раз убедимся, что являемся уникальной нацией».
Накануне главный полицейский страны в беседе с журналистами перед зданием Правительства, где присутствовала также депутат партии «Наследие» Заруи Постанджян, заявил, что «революция - ненормальное явление, потому что после всех революций данная страна уничтожается минимум на 30-50 лет».