ՀՀ ոստիկանապետը շփոթել է «հեղափոխությունն» ու «հեղաշրջումը»
ՀՀ ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանի` երեկ արած հայտրարությունն այն մասին, որ «հեղափոխությունը քրեօրեն պատժելի արարք է», լեզվաբանական սխալի արդյունք է, կարծում է ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
«Երևի, Ալիկ Սարգսյանը նկատի է ունեցել հեղաշրջում, ոչ թե հեղափոխություն: Չգիտեմ, իրեն հարցրեք», - այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Հովհաննիսյանը:
Լրագրողի այն դիտարկմանը, թե, փաստորեն, Ալիկ Սարգսյանը երկրորդ անգամ է «հեղափոխություն» բառը սխալ օգտագործում (նախորդ տարի ոստիկանապետը մամուլի ասուլիսին հայտարարել էր, որ եթե Հայաստանում հեղափոխության փորձ արվի, իրենք օրորոցում կխեղդեն այն), ՀՅԴ-ական պատգամավորն ասել է.
«Օրորոցներում հեղափոխություններ խեղդելու փորձերը վերջին 3 հազար տարիների ընթացքում չեն հաջողվել: Իսկ եթե Հայաստանում հաջողվեն, ևս մեկ անգամ կփաստենք, որ ունիկալ ազգ ենք»:
Հիշեցնենք, որ Ալիկ Սարգսյանը երեկ Կառավարության շենքի առջև լրագրողների հետ զրույցում, որին ներկա էր նաև «Ժառանգության» պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը, հայտարարել էր, որ «հեղափոխությունը նորմալ երևույթ չէ, որովհետեւ բոլոր հեղափոխություններից հետո այդ երկրները կործանվում են առնվազն 30-50 տարով»:

RA Police Chief Alik Sargsyan's statement yesterday that "revolution is criminally punishable" is the result of a linguistic error, said Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun) MP Vahan Hovhannisyan.
"Probably, Alik Sargsyan meant coup and not revolution. I don't know, ask him," said the Dashnak parliamentary faction leader speaking to journalists in Yerevan today.
To a journalist's observation that this is the second time the police chief used the word "revolution" incorrectly (at a press conference last year, Alik Sargsyan said any attempts at revolution would be "strangled in the cradle"), Hovhannisyan said:
"Over the last 3,000 years, attempts at stifling revolutions in their cradles have not succeeded. And if they succeed in Armenia, then once again we'll prove that we're a unique nation."
Recall, Alik Sargsyan, yesterday speaking to journalists outside the government building, where Heritage Party MP Zaruhi Postanjyan was also present, said, "revolution is not a normal phenomenon, because after all revolutions, those countries are destroyed for at least 30–50 years."