Վրաստանում 70 տոկոսով աճել են մթերային ապրանքների գները
Վրաստանում տարվա սկզբից կտրուկ թանկացել են մթերային ապրանքները: Ինչպես նշում է «Բիզնես-Գրուզիան», 70 տոկոսի հասած թանկացումը նախևառաջ ազդել է առաջին անհրաժեշտության մթերքների վրա`հացաբուլկեղենի, կարագի, շաքարավազի, կարտոֆիլի:
Միաժամանակ, ինչպես պնդում է փորձագետ Լադո Պապավան, մոտ ժամանակներս արդյունաբերական ոլորտում պետք է սպասել ավելի մեծ գնաճի: Նրա խոսքով` սա պայմանավորված է նրանով, որ մթերքների պահուստներն արդեն սպառվում են, իսկ նոր բերքին դեռևս երկար է պետք սպասել:
Հիշեցնենք, որ վերջերս Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին նախազգուշացրել էր, որ երկրի բնակչությունը պետք է պատրաստ լինի գնաճին:
Նման հայտարարությամբ Վրաստանի առաջնորդը հանդես է եկել խորհրդարանի պատգամավորների հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ, որտեղ քննարկվել են համաշխարհային ճգնաժամի հետևանքները: «Միջազգային տնտեսական իրավիճակը շատ ծանր է: Նավթի գները բարձրացել են և կարող են էլ ավելի աճել: Այնպես որ լավ ընտրություն մենք չունենք` կամ բարձր գներ և տապալված տնտեսություն, կամ բարձր գներ և կրկին դրան հետևող գնաճ»,- նշել է Վրաստանի նախագահը:

В Грузии на 70 процентов подорожали продукты питания
В Грузии с начала года резко подорожали продукты питания. Как отмечает «Бизнес-Грузия», повышение стоимости, достигающее 70 процентов, в первую очередь коснулось товаров первой необходимости - хлебобулочных изделий, масла, сахара, картофеля и круп.
При этом, как утверждает эксперт Ладо Папава, в скором времени стоит ожидать ещё большей инфляции в продовольственном секторе. По его словам, это связано с тем, что старые запасы продуктов уже иссякают, а новый урожай будет собран ещё нескоро.
Напомним, что недавно президент Грузии Михаил Саакашвили предупредил, что население страны должно быть готово к высоким ценам и резкому скачку инфляции.
Такое заявление лидер Грузии сделал на встрече с депутатами парламента страны при обсуждении последствий мирового экономического кризиса. «Международное положение очень сложное. Цены на нефть поднялись и могут вырасти еще больше. Так что хорошего выбора у нас нет: либо высокие цены и разваленная экономика, либо высокие цены и опять последующая инфляция», - отметил президент Грузии.