Վրաստանում 70 տոկոսով աճել են մթերային ապրանքների գները
Վրաստանում տարվա սկզբից կտրուկ թանկացել են մթերային ապրանքները: Ինչպես նշում է «Բիզնես-Գրուզիան», 70 տոկոսի հասած թանկացումը նախևառաջ ազդել է առաջին անհրաժեշտության մթերքների վրա`հացաբուլկեղենի, կարագի, շաքարավազի, կարտոֆիլի:
Միաժամանակ, ինչպես պնդում է փորձագետ Լադո Պապավան, մոտ ժամանակներս արդյունաբերական ոլորտում պետք է սպասել ավելի մեծ գնաճի: Նրա խոսքով` սա պայմանավորված է նրանով, որ մթերքների պահուստներն արդեն սպառվում են, իսկ նոր բերքին դեռևս երկար է պետք սպասել:
Հիշեցնենք, որ վերջերս Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին նախազգուշացրել էր, որ երկրի բնակչությունը պետք է պատրաստ լինի գնաճին:
Նման հայտարարությամբ Վրաստանի առաջնորդը հանդես է եկել խորհրդարանի պատգամավորների հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ, որտեղ քննարկվել են համաշխարհային ճգնաժամի հետևանքները: «Միջազգային տնտեսական իրավիճակը շատ ծանր է: Նավթի գները բարձրացել են և կարող են էլ ավելի աճել: Այնպես որ լավ ընտրություն մենք չունենք` կամ բարձր գներ և տապալված տնտեսություն, կամ բարձր գներ և կրկին դրան հետևող գնաճ»,- նշել է Վրաստանի նախագահը:

Price of Foodstuffs Up by 70% in Neighboring Georgia
From the beginning of the year, the cost of food rose in Georgia. As noted by Business Georgia, food prices increased by 70% primarily affected essential food items: bread, butter, sugar and potatoes.
At the same time, as claimed by expert Lado Papava, even greater inflation in the food sector is expected soon. According to him, this is due to the fact that food reserves have already run out, and there's a long wait till new crops are harvested.
Recall, recently Georgian President Mikhaeil Saakashvili forewarned the country's population that it should be ready for high prices and a spike in inflation.
The Georgian leader made the statement at a meeting with MPs while discussing the effects of the global economic crisis.
"The international economic situation is very serious. Oil prices have gone up and may rise even more. So we have no good options: it's either high prices and a collapsed economy or high prices and again inflation following," he said.