Ռուսաստանցի լրագրողը Երևանի քաղաքապետին հիշեցրել է Գագիկ Բեգլարյանի մասին
Ի՞նչ հարաբերություններ ունեք նախագահի արարողակարգի ղեկավարի հետ, այս հարցով  «Эхо Москвы» ռադիոկայանի եթերում Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանին է դիմել ռադիոկայանի թղթակից Տատյանա Ֆելենգաուերը:
Կարապետյան- Իսկ դա ի՞նչ կապ ունի (ծիծաղում է):
Լրագրող- Դե, Երևանի քաղաքապետի համար դա հաճախ կարող է ճակատագրական լինել:
Կարապետյան - Ճիշտն ասած, երբեք չեմ մտածել այդ ուղղությամբ: Դե շատ նորմալ աշխատանքային հարաբերություններ են: Իսկ այն, որ նախագահի արարողակարգի ղեկավարի հետ հարաբերություններն ինչ-որ կերպ ազդում են Երևանի քաղաքապետի վրա, վստահ չեմ:
Լրագրող - Դե, եթե հիշենք ձեզ նախորդող քաղաքապետին, ապա կարող ենք եզրակացնել, որ ազդում են (բոլորը ծիծաղում են):
Կարապետյան - Անկեղծ ասած, ես անգամ չհասկացա` որն է ձեր հարցի ենթատեքստը:
Հիշեցնենք, որ 2010 թվականի դեկտեմբերի 3-ին Երևանում կայացած Պլասիդո Դոմինգոյի համերգի ընթացքում միջադեպ էր տեղի ունեցել, որից հետո Երևանի  քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը ստիպված էր եղել հրաժարական տալ: Համերգից առաջ նախագահի արարողակարգի աշխատակից Արամ Կանդայանը քաղաքապետի տիկնոջը խնդրել էր փոխել զբաղեցրած աթոռը, քանի որ արարողակարգի համաձայն, այնտեղ կարող է նստել միայն կաթողիկոսն ու ԱԺ խոսնակը: Քաղաքապետի կինը բողոքել էր ամուսնուն և վերջինս ծեծի էր ենթարկել Կանդայանին:

Yerevan Mayor Reminded of What Happened with his Predecessor
What is your relationship with the head of the Department of Protocol of the President (of the Republic of Armenia)? A reporter with Ekho Moskvy radio ("Echo of Moscow"), Tatiana Felgenhauer, asked this question to Yerevan major Karen Karapetyan (pictured).
Karapetyan: And what does that have to do with anything? (laughs)
Felgenhauer: Well, for the Yerevan mayor this can sometimes be fatal.
Karapetyan: To be honest, I've never thought about it this way. We have a very good working relationship. As for relations with the chief of the presidential protocol department having an influence on the Yerevan mayor, I'm not so sure.
Felgenhauer: Well, if we remember your predecessor, then we can conclude that they do have an influence (all laugh).
Karapetyan: To be honest, I don't quite understand what's the subtext in your question.
Recall, on Dec. 3, 2010, at a Placido Domingo concert in Yerevan, an incident occurred after which then mayor of Yerevan Gagik Beglaryan was forced to resign. Prior to the start of the concert, chief of the presidential Department of Protocol Aram Kandayan asked Beglaryan's wife, who was sitting in the seat next to the Armenian president, to change her seat, since according to protocol, only the parliamentary speaker or the Catholicos of All-Armenians were to sit in those seats. Beglaryan was informed of the situation and furious, decided an appropriate form of "punishment" would be to physically assault Kandayan the following day.