Բաքվում շարունակում են ծեծել և առևանգել լրագրողներին
Բաքվում ծեծի է ենթարկվել «Ազադլիգ» պարբերականի աշխատակից Ռամին Դեկոն: Միջադեպը տեղի է ունեցել նախօրեին երեկոյան, երբ Դեկոն խմբագրությունից տուն էր վերադառնում: Երկու անհայտ անձինք հարձակվել են նրա վրա և սկսել հարվածներ հասցնել: Միաժամանակ նրանք «խորհուրդ էին տալիս» լրագրողին խզել կապերը ընդդիմության հետ և չմասնակցել բողոքի ակցիաներին: Բարեբախտաբար լրագրողին հաջողվել է ազատվել նրանցից և փախչել, գրում է Contact.az-ը:
Ապրիլի 3-ի առավոտյան Ռամին Դեկոյին առևանգել էին քաղաքացիական հագուստ կրող անհայտ անձինք: Լրագրողին մեքենա են նստեցրել և պահել մոտ 8 ժամ: Նրան հարցադրումներ են արել թերթում տպագրվող իր հրապարակումների և Facebook սոցիալական կայքում ծավալող ակտիվության մասին: «Ազատություն ռադիոկայանի» ադրբեջանական ծառայության տվյալներով, նրանք խորհուրդ են տվել Դեկոյին չքննադատել իշխանություններին և առհասարակ աշխատանք ծավալել որևէ իշխանամետ պարբերականում:
Ինքը` Դեկոն, կարծում է, որ իր վրա հարձակված մարդիկ կապ ունեն ավելի վաղ իրեն առևանգած խմբի հետ:
Վերջին 10 օրերի ընթացքում սա արդեն երկրորդ դեպքն է, երբ «Ազադլիգ» թերթի աշխատակիցների վրա  հարձակում է տեղի ունենում: Մարտի 26-ի գիշերը ծեծի էր ենթարկվել նաև լրագրող Սեյմուր Խազիևը:
Ռամին Դեկոյի հետ կապված այս միջադեպը տեղի է ունեցել հակակառավարական բողոքի ակցիայից ընդամենը մի քանի օր անց:

В Баку продолжают избивать журналистов
В Баку избит сотрудник газеты «Азадлыг» Рамин Деко. Как сообщает Contact.az, инцидент произошел накануне вечером, когда Деко возвращался из редакции домой. Двое неизвестных напали на него и стали избивать. При этом они «советовали» журналисту, чтобы он прекратил контакты с оппозицией и не участвовал в акциях протеста. Журналисту удалось вырваться и убежать.
Утром 3 апреля Рамин Деко был похищен неизвестными в гражданской одежде. Они посадили его в машину и продержали около восьми часов. Эти люди расспрашивали журналиста о его публикациях в газете и социальной сети Facebook. По информации региональной службы «Радио Свобода», они посоветовали Деко не критиковать власть и вообще перейти на работу в какое-нибудь проправительственное издание.
Сам Деко считает, что те, кто на него напал, связаны с людьми, ранее похитившими его.
За последние 10 дней это уже второй случай нападения на сотрудников газеты «Азадлыг». В ночь на 26 марта был избит журналист Сеймур Хазиев.
Нынешнее нападение на Рамина Деко было совершено через несколько дней после акций протеста, организованных оппозицией в Баку. Манифестации, участники которых скандировали антипрезидентские лозунги, состоялись 2 апреля. Были задержаны около 200 человек. Несколько оппозиционеров (представителей партии «Мусават» и Партии народного фронта Азербайджана) были впоследствии арестованы.