Վրացական ինքնաթիռի վթարի հետևանքով մեկ մարդ է փրկվել
Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության մայրաքաղաք Կինշասայի օդանավակայանում ՄԱԿ-ի առաքելության ինքնաթիռի վթարի հետևանքով զոհվածների թիվը հասել է 32-ի: Ուղևորներից մեկին հաջողվել է փրկվել: Ուղևորների թվում եղել են ինչպես կոնգոցիներ, այնպես էլ օտարերկրացիներ:
Վթարի պատճառները դեռևս հստակեցված չեն: Ներկայումս հայտնի է միայն, որ ինքնաթիռը վթարի է ենթարկվել վայրէջք կատարելիս:
Ինքնաթիռը պատկանում էր վրացական Airzena-Georgian Airways ավիաընկերությանը, հաղորդում են Թբիլիսիի ներկայացուցիչները:
Ավիաընկերության ներկայացուցիչ Նինո Գիորգոբիանիի խոսքով` վայրէջքի ընթացում ինքնաթիռը կայծակի և ուժեղ քամու է հանդիպել, ինչի հետևանքով երկու մասի է բաժանվել և ընկել:
«Մենք կարծում ենք, որ ինքնաթիռն ընկել է ուժեղ քամու պատճառով, քանի որ այն տեխնիկապես սարքի էր, և տեխզննում էր անցել անցյալ տարվա դեկտեմբերի 22-ին Գերմանիայի Lufthansa ընկերությունում»,-հայտարարել է Գիորգոբիանին:

В крушении грузинского самолета в Конго выжил один из 33 пассажиров
Число погибших при крушении самолета миссии ООН в аэропорту столицы Демократической Республики Конго (ДРК) - Киншасы - достигло 32 человек. Есть один выживший. Среди пассажиров были как конголезцы, так и иностранные граждане.
Причина катастрофы пока не ясна. На данный момент известно лишь, что самолет разбился при заходе на посадку. Выехав за пределы взлетно-посадочной полосы, лайнер развалился на две части и загорелся.
Во время снижения самолета, следовавшего рейсом Кисангани - Киншаса, в районе аэропорта были плохие метеоусловия - шел проливной дождь.
Самолет принадлежал частной грузинской авиакомпании Airzena-Georgian Airways, сообщили ее представители в Тбилиси.
По словам представителя авиакомпании Нино Гиоргобиани, которые приводит «Интерфакс», самолет при посадке попал в грозу и сильные порывы ветра, в результате чего раскололся надвое и упал на землю.
«Мы считаем, что самолет упал в результате сильного порыва ветра, так он был технически исправен и последний его технический осмотр прошел 22 декабря прошлого года в Германии, в авиакомпании Lufthansa», - заявила Гиоргобиани.