Գյումրիի ռազմակայան տեխնիկայի տեղափոխման արգելքը կապ չունի Ադրբեջանի հետ. պատգամավոր
«Ես ոչ մի տարօրինակ բան չեմ տեսնում նրանում, որ Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլին առաջարկել էր երկրի խորհրդարանին չեղյալ հայտարարել 2006 թվականին Ռուսաստանի հետ կնքված համաձայնագիրը, որով կարգավորվում էր երկրից դուրս գտնվող ռուսական ռազմակայաններ անձնակազմի և ռազմական բեռների փոխադրումը: Սա բխում է երկրի շահերից»: Այս մասին Vesti.az-ի հետ զրույցում հայտարարել է Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Ռամին Բայրամովը` մեկնաբանելով վրաց-ռուսական համաձայնագիրը չեղյալ համարելու վերաբերյալ նախագահի  նախաձեռնությունը, որը միաձայն վավերացվել է խորհրդարանի կողմից:
Ավելի վաղ ռուսաստցի վերլուծաբան Ալեքսանդր Գոլցը հայտարարել էր. որ այս քայլի նպատակը դեպի Գյումրիի ռազմակայան անձնակազմի և ռազմական տեխնիկայի տեղափոխումը դժվարացնելն է:
Բայրամովի կարծիքով` Վրաստանը նպատակահարմար չի գտնում թույլատրել Ռուսաստանին իր տարածքով  ռազմական բեռներ տեղափոխել Հայաստան, ինչի մասին Ռուսաստանին 6 ամիս առաջ է նախազգուշացրել:
«Ինչ վերաբերում է հայկական ԶԼՄ-ների տարածած տեղեկատվությանը, թե Վրաստանի նախագահը նման  որոշում է կայացրել հարևան Ադրբեջանի ճնշումների արդյունքում, ապա դա բոլորովին չի համապատասխանում իրականությանը: Հայաստանը մեր հարևանն է, իսկ Միխեիլ Սահակաշվիլիի որոշումը կայացվել է ի շահ Վրաստանի»,- ասել է Բայրամովը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Հայաստանի պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Դավիդ Կարապետյանը հայտարարել էր, ոչ Վրաստանի որոշումը չի հանգեցնի Հայաստանի անվտանգության միջավայրի փոփոխության և որևէ կերպ չի կարող անդրադառնալ ՀՀ զինված ուժերի մարտունակությանը:

Запрет Грузии на переброску военных и техники в Армению не связан с Азербайджаном
«Я не вижу ничего удивительного в выдвижении президентом Грузии Михаилом Саакашвили инициативы прекратить подписанное соглашение с Россией об организации транзита через территорию страны военных грузов и персонала российских баз. Это исходит из государственных интересов нашей страны». Об этом Vesti.Az заявил депутат парламента Грузии Рамин Байрамов, комментируя денонсацию действия грузино-российского соглашения о транзите военных грузов и персонала через территорию страны, единогласно одобренную грузинскими парламентариями.
Ранее один из ведущих российских военных аналитиков Александр Гольц заявил, что целью этого шага является усложнение перевозки на базу в Гюмри военной техники и личного состава.
По мнению Байрамова, Грузия считает нецелесообразным позволять России провозить по территории страны военные грузы на свою военную базу в армянском городе Гюмри, о чем предупредила российскую сторону за 6 месяцев.
«Что же касается сообщений армянских СМИ о том, что данное решение президент Грузии якобы принял под давлением Азербайджана, то это абсолютно не соответствует действительности. Армения – наш сосед, и решение Михаила Саакашвили принято во благо Грузии», - сказал Байрамов.
Напомним, что ранее пресс-секретарь министра обороны Армении Давид Карапетян заявил, что решение Грузии не приведет к изменению зоны безопасности Армении и никак не скажется на боеспособности вооруженных сил страны.