Գյումրիի ռազմակայան տեխնիկայի տեղափոխման արգելքը կապ չունի Ադրբեջանի հետ. պատգամավոր
«Ես ոչ մի տարօրինակ բան չեմ տեսնում նրանում, որ Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլին առաջարկել էր երկրի խորհրդարանին չեղյալ հայտարարել 2006 թվականին Ռուսաստանի հետ կնքված համաձայնագիրը, որով կարգավորվում էր երկրից դուրս գտնվող ռուսական ռազմակայաններ անձնակազմի և ռազմական բեռների փոխադրումը: Սա բխում է երկրի շահերից»: Այս մասին Vesti.az-ի հետ զրույցում հայտարարել է Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Ռամին Բայրամովը` մեկնաբանելով վրաց-ռուսական համաձայնագիրը չեղյալ համարելու վերաբերյալ նախագահի  նախաձեռնությունը, որը միաձայն վավերացվել է խորհրդարանի կողմից:
Ավելի վաղ ռուսաստցի վերլուծաբան Ալեքսանդր Գոլցը հայտարարել էր. որ այս քայլի նպատակը դեպի Գյումրիի ռազմակայան անձնակազմի և ռազմական տեխնիկայի տեղափոխումը դժվարացնելն է:
Բայրամովի կարծիքով` Վրաստանը նպատակահարմար չի գտնում թույլատրել Ռուսաստանին իր տարածքով  ռազմական բեռներ տեղափոխել Հայաստան, ինչի մասին Ռուսաստանին 6 ամիս առաջ է նախազգուշացրել:
«Ինչ վերաբերում է հայկական ԶԼՄ-ների տարածած տեղեկատվությանը, թե Վրաստանի նախագահը նման  որոշում է կայացրել հարևան Ադրբեջանի ճնշումների արդյունքում, ապա դա բոլորովին չի համապատասխանում իրականությանը: Հայաստանը մեր հարևանն է, իսկ Միխեիլ Սահակաշվիլիի որոշումը կայացվել է ի շահ Վրաստանի»,- ասել է Բայրամովը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Հայաստանի պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Դավիդ Կարապետյանը հայտարարել էր, ոչ Վրաստանի որոշումը չի հանգեցնի Հայաստանի անվտանգության միջավայրի փոփոխության և որևէ կերպ չի կարող անդրադառնալ ՀՀ զինված ուժերի մարտունակությանը:

Ban on Transporting Military Supplies through Georgia has No Connection with Azerbaijan: MP
"I don't see anything unusual in Georgian President Mikheil Saakashvili's proposal to the country's parliament to terminate the 2006 agreement with Russia on the transit of military cargo and personnel through its territory to Russian bases. This stems from the interests of our country," said Georgian MP Ramin Bayramov, speaking to Vesti.az on the annulment of the agreement unanimously approved by Georgia's parliament.
Earlier, leading Russian military analyst Alexander Goltz had said that the purpose of this move is to complicate the transport of military personnel and cargo to Russia's military base in Gyumri, Armenia.
According to Bayramov, Georgia considers it inappropriate to allow Russia to transport military supplies across its territory to Armenia, about which it warned Russia six months ago.
"As for Armenian media reports that the Georgian president allegedly made the decision as a result of pressure from neighboring Azerbaijan, this is absolutely untrue. Armenia is our neighbor, and Mikheil Saakashvili made the decision for the sake of Georgia," he said.
As reported earlier, David Karapetyan, spokesperson for Armenia's defense ministry, had said that Georgia's decision will affect neither Armenia's security zone nor the combat readiness of Armenia's armed forces.