Հայաստանում չեն կարողանում և չեն ուզում պաշտպանվել սեքսի ժամանակ
Հայ տղամարդիկ չեն կարողանում պահպանակ օգտագործել: Նման եզրակացության են եկել ամերիկացի գիտնականները: «ԱրմԻնֆոյի» փոխանցմամբ` Ատլանտայի գիտնականներն իրենց եզրակացությունները ներկայացրել են «Հայաստանի սեքս-ինդուստրիայի աշխատակիցների շրջանում պահպանակների սխալ օգտագործման ցուցիչը» զեկույցում, որը հրապարակվել է International Journal of STD & AIDS պարբերականում:
Հետազոտության խաչաձև վերլուծությունը ցույց է տվել Հայաստանում մարմնավաճառությամբ զբաղվող կանանաց շրջանում պահպանակների սխալ օգտագործման տարածվածությունը և դրանց հարաբերակցությունը: Հարցումն իրականացվել է Հայաստանում աշխատող 20-52 տարեկան 117 փողոցային մարմնավաճառների շրջանում:
Հարցման մասնակիցների 78%-ը փաստել է պահպանակների սխալ օգտագործման հանգամանքը: Բացի այդ, մի շարք հաճախորդներ հրաժարվում են պահպանակ օգտագործել, երբեմն հաճախորդների ոչ սթափ վիճակը թույլ չի տալիս նրանց ճիշտ վարվել պահպանակի հետ:
Հետազոտողները կոչ են արել համապատասխան կառույցներին զբաղվել Հայաստանում փողոցային մարմնավաճառների հարցով, որպեսզի նվազեցնեն պահպանակների սխալ օգտագործման մակարդակը և թույլ չտան սեռական ճանապարհով փոխանցվող վարակների աճը:

Female Sex Workers in Armenia Report High Instances of Condom-Use Errors: Study
Researchers in Atlanta conducted a cross-sectional study on "predictors of condom errors among sex workers in Armenia" (published in the International Journal of STD & AIDS) and found that errors in condom use are prevalent among this population in Armenia.
The study looked at condom-use errors among female sex workers (FSWs) in Armenia.
According to the abstract: "One hundred and seventeen street-based FSWs aged 20–52 years completed an interviewer-administered questionnaire. Condom-use errors were reported by 78.0% of participants. Number of clients, higher frequency of condom application on clients by FSWs, greater perceived barriers to condom use, elevated depressive symptomatology and having sex while drinking alcohol were significantly associated with higher number of condom-use errors."
Researchers concluded that the prevalence of condom-use errors weakened "the intended protective effects of condoms" and urged work with female sex workers to specifically address the factors identified in this study "toward the goal of reducing condom errors and ultimately preventing acquisition of STIs including HIV."