Արշակյան քույրերն օրհներգեր երգեցին ԱՄՆ դեսպանատանը կազմակերպված միջոցառմանը
Հունիսի 7-ին ԱՄՆ դեսպանատանը նշվել է Միացյալ Նահանգների անկախության ու Անկախության հռչակագրի ընդունման 235-րդ տարեդարձը, հաղորդում է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան մամուլի ծառայությունը:
ԱՄՆ դեսպանատանը կայացած միջոցառման ընթացքում մասնակիցներին իրենց ողջույնի խոսքերն են հղել ՀՀ–ում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը և ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Միջոցառման սկզբում Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների օրհներգերի կատարմամբ հանդես են եկել Ինգա և Անուշ Արշակյանները, իսկ Հայաստանի պետական ջազ նվագախումբը ներկայացրել է ամերիկյան ջազ:
Այս միջոցառմամբ նաև նշվել է դեսպան Յովանովիչի առաքելության ավարտը, ով վերադառնում է Վաշինգտոն և զբաղեցնելու է ԱՄՆ պետքարտուղարության Հյուսիսային ու Կենտրոնական Եվրոպայի հարցերով պետքարտուղարի փոխտեղակալի պաշտոնը:
Մարի Յովանովիչն առիթն օգտագործելով շնորհավորել է Հայաստանին` անկախության 20-ամյա տարելիցի առիթով և բաժակ բարձրացրել հայ-ամերիկյան բարեկամության համար, որը «հիմնված է ժողովրդավարության, ազատության և խաղաղության հարցում փոխադարձ օգնության և հարգանքի վրա»:
Նշենք, որ ԱՄՆ-ի Անկախության տոնը նշվում է 1776թ. հուլիսի 4-ից որպես Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ծննդյան և Անկախության հռչակագրի ընդունման օր:

Inga & Anush Sing US National Anthem at US Embassy Fête in Armenia
On Jun. 7, the US Embassy in Armenia marked the 235th anniversary of American independence and the signing of the Declaration of Independence, according to a Jun. 7 embassy press release.
US Ambassador Marie L. Yovanovitch and Speaker of the Armenian National Assembly Hovik Abrahamyan delivered remarks at the celebration, which took place at the US Embassy. Inga and Anush Arshakyan opened the event by singing the US National Anthem, and the Armenian State Jazz Band played American jazz music.
During the event, the US Embassy in Armenia also marked the departure of Ambassador Yovanovitch, who will return to Washington DC to work as the Deputy Assistant Secretary for North and Central Europe at the Department of State. Yovanovitch took the opportunity to congratulate Armenia on 20 years of independence and toasted to US-Armenian friendship based on mutual support and respect for democracy, freedom, and peace.
Independence Day honors the birthday of the United States of America and the adoption of the Declaration of Independence on July 4, 1776.