Արշակյան քույրերն օրհներգեր երգեցին ԱՄՆ դեսպանատանը կազմակերպված միջոցառմանը
Հունիսի 7-ին ԱՄՆ դեսպանատանը նշվել է Միացյալ Նահանգների անկախության ու Անկախության հռչակագրի ընդունման 235-րդ տարեդարձը, հաղորդում է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան մամուլի ծառայությունը:
ԱՄՆ դեսպանատանը կայացած միջոցառման ընթացքում մասնակիցներին իրենց ողջույնի խոսքերն են հղել ՀՀ–ում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը և ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Միջոցառման սկզբում Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների օրհներգերի կատարմամբ հանդես են եկել Ինգա և Անուշ Արշակյանները, իսկ Հայաստանի պետական ջազ նվագախումբը ներկայացրել է ամերիկյան ջազ:
Այս միջոցառմամբ նաև նշվել է դեսպան Յովանովիչի առաքելության ավարտը, ով վերադառնում է Վաշինգտոն և զբաղեցնելու է ԱՄՆ պետքարտուղարության Հյուսիսային ու Կենտրոնական Եվրոպայի հարցերով պետքարտուղարի փոխտեղակալի պաշտոնը:
Մարի Յովանովիչն առիթն օգտագործելով շնորհավորել է Հայաստանին` անկախության 20-ամյա տարելիցի առիթով և բաժակ բարձրացրել հայ-ամերիկյան բարեկամության համար, որը «հիմնված է ժողովրդավարության, ազատության և խաղաղության հարցում փոխադարձ օգնության և հարգանքի վրա»:
Նշենք, որ ԱՄՆ-ի Անկախության տոնը նշվում է 1776թ. հուլիսի 4-ից որպես Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ծննդյան և Անկախության հռչակագրի ընդունման օր:

Послу США в Армении пришлось выпить на месяц раньше праздничной даты
Почти за месяц до реальной даты, накануне, 7 июня, «армяне и американцы отметили 235-летие независимости США и принятия Декларации о независимости», сообщает пресс-служба американского посольства в Армении. День независимости США отмечается 4 июля.
В ходе мероприятия в диппредставительсвте Соединенных Штатов выступили посол США Мари Йованович и спикер Национального Собрания Армении Овик Абрамян. Гимны двух стран исполнили участницы Евровидения 2009 года Инга и Ануш Аршакян, а государственный джаз-оркестр Армении сыграл американские джазовые композиции.
Мероприятие было приурочено и к завершению дипломатический миссии посла Йованович, которая возвращается в Вашингтон, где займет должность помощника заместителя госсекретаря США по вопросам Северной и Центральной Европы.
Посол поздравила Армению с 20-летием независимости и выпила за армяно-американскую дружбу, «основанную на взаимном уважении и помощи в вопросах демократии, свободы и мира».