Ավելի լավ է` ներքաղաքական վիճակը կարգավորենք, որ խուսափենք պատերազմից. Միքայելյան
«Կարող է` Ղարաբաղի հարցում  ինչ-որ պայմանավորվածության գան, բայց ինձ չի թվում, որ որևէ փաստաթուղթ կստորագրեն, հնարավոր է` ներքին կարգով ինչ-որ բան ստորագրեն»,- խոսելով Կազանում կայանալիք Սարգսյան-Ալիև-Մեդվեդև հանդիպման մասին` այսօր լրագրղների հետ հանդիպմանը հայտարարել է «Սասուն» ջոկատի հրամանատար, համաներմամբ ազատ արձակված քաղբանտարկյալ Սասուն Միքայելյանը:
Միքայելյանի խոսքով` պատերազմի ժամանակ ինքը մասնակցել է բոլոր խոշոր մարտերին և որպես կռված մարդ` դեմ է մի թիզ հող տալուն անգամ, սակայն միևնույն ժամանակ խոստովանել է, որ գիտակցում է, որ Ղարաբաղին այս պահին ոչ մի կարգավիճակ տրված չի և ինքը ոչ մի կարգավիճակ էլ չի տեսնում:
Ըստ Միքայելյանի` Հայաստանի իշխանությունները շատ թույլ են, որպեսզի այդ հարթության վրա հարց կարգավորեն: «Հիմա մենք շատ լուրջ պրոբլեմի առաջ ենք կանգնած: Ես գտնում եմ, որ ավելի լավ է` հիմա մեր ներքաղաքական վիճակը կարգավորենք, որպեսզի խուսափենք պատերազմից»,- ասել է Միքայելյանը` միևնույն ժամանակ, չբացառելով պատերազմի հավանականությունը:

Home / Armenia / Better We Settle Domestic Political Situation So that We Avoid War: Mikaelyan
“They might reach some sort of agreement in the Karabakh issue, but it doesn’t seem to me that they’ll sign any document; it’s possible that they’ll sign something privately,” said recently released from prison former MP and commander of the Sasun brigade during the Nagorno-Karabakh War Sasun Mikaelyan, speaking to journalists today and referring to the upcoming meeting in Kazan with the presidents of Armenia, Russia and Azerbaijan.
Mikaelyan said that during the war he participated in all the large battles and as someone who fought in the war, he is against handing over “even a single patch of land” to Azerbaijan; however, he confessed that he realized that no status has been granted to Karabakh and he also doesn’t see any status being granted to the de facto republic.
According to the war veteran, Armenia’s authorities are quite weak, in order to settle an issue on that level. “We’re now standing before a very serious problem. I find that it’s better for us now to settle our domestic political situation, so that we may avoid war,” he said, while not ruling out the likelihood of war.