Ավելի լավ է` ներքաղաքական վիճակը կարգավորենք, որ խուսափենք պատերազմից. Միքայելյան
«Կարող է` Ղարաբաղի հարցում  ինչ-որ պայմանավորվածության գան, բայց ինձ չի թվում, որ որևէ փաստաթուղթ կստորագրեն, հնարավոր է` ներքին կարգով ինչ-որ բան ստորագրեն»,- խոսելով Կազանում կայանալիք Սարգսյան-Ալիև-Մեդվեդև հանդիպման մասին` այսօր լրագրղների հետ հանդիպմանը հայտարարել է «Սասուն» ջոկատի հրամանատար, համաներմամբ ազատ արձակված քաղբանտարկյալ Սասուն Միքայելյանը:
Միքայելյանի խոսքով` պատերազմի ժամանակ ինքը մասնակցել է բոլոր խոշոր մարտերին և որպես կռված մարդ` դեմ է մի թիզ հող տալուն անգամ, սակայն միևնույն ժամանակ խոստովանել է, որ գիտակցում է, որ Ղարաբաղին այս պահին ոչ մի կարգավիճակ տրված չի և ինքը ոչ մի կարգավիճակ էլ չի տեսնում:
Ըստ Միքայելյանի` Հայաստանի իշխանությունները շատ թույլ են, որպեսզի այդ հարթության վրա հարց կարգավորեն: «Հիմա մենք շատ լուրջ պրոբլեմի առաջ ենք կանգնած: Ես գտնում եմ, որ ավելի լավ է` հիմա մեր ներքաղաքական վիճակը կարգավորենք, որպեսզի խուսափենք պատերազմից»,- ասել է Միքայելյանը` միևնույն ժամանակ, չբացառելով պատերազմի հավանականությունը:

Ветеран: Нынешние власти Армении слишком слабы для вопроса Карабаха
На трехсторонней встрече президентов Армении, Азербайджана и России в Казани может быть достигнута некая договоренность по вопросу Карабаха, но документ вряд ли будет подписан. Об этом на пресс-конференции в среду, 15 июня, заявил амнистированный в прошлом месяце депутат, ветеран карабахской войны Сасун Микаелян.
По его словам, во время войны он участвовал во всех крупных сражениях, и поэтому он выступает «против сдачи даже пяди земли». При этом Микаелян «осознает, что в данный момент Карабах не имеет какого-либо статуса».
Бывший политзаключенный считает нынешние власти Армении «слишком слабыми для того, чтобы урегулировать вопрос на этой плоскости». «Теперь перед нами стоит очень серьезная проблема. Я считаю, что во избежание войны сейчас лучше наладить внутриполитическую ситуацию», - резюмировал он.
Ветерана карабахской войны Сасуна Микаеляна лишили депутатской неприкосновенности, арестовали и посадили на 8 лет за «организацию массовых беспорядков» в 2008 году после силового разгона многодневной мирной акции протеста против итогов президентских выборов. Тогда погибли 10 человек.