Բաքվում ծեծի են ենթարկվել ամերիկացի լրագրողն ու բրիտանացի իրավապաշտպանը
Հունիսի 15-ի երեկոյան Բաքվում անհայտ անձինք հարձակվել են ամերիկացի լրագրող Ամանդա Էրիկսոնի  և բրիտանացի իրավապաշտպան Սիլյու Դևիսի վրա:
Turan-ի տեղեկությունների համաձայն` սպորտային կազմվածք ունեցող մի քանի երիտասարդներ հարձակվել են աղջիկների վրա և առանց բացատրության սկսել ծեծել նրանց: Ավելի վաղ աղջիկները նկատել էին, որ այդ տղաները հետևում են իրենց: Արդյունքում արտասահմանցիները ծանր վնասվածքներ են ստացել:
Ադրբեջանի Ներքին գործերի նախարարության մամլո ծառայության աշխատակից Օրհան Մանսուրզադեն հայտարարել է, որ չի տիրապետում երկու արտասահմանցիների հետ կապված միջադեպի մասին տեղեկատվության: ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատները դեռ չեն մեկնաբանել միջադեպը:
Էրիկսոնը և Դևիսը համագործակցում էին տեղի հասարակական կազմակերպությունների հետ, թրեյնինգներ էին անցկացնում լրագրողների և քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստների համար: Էրիկսոնը համագործակցում է նաև «Վաշինգտոն փոստ» և «Նյու Յորք թայմզ» պարբերականների հետ:
contact.az-ը նշում է, որ նախկինում արտասահմանցի  իրավապաշտպանների և լրագրողների նկատմամբ կիրառվող բռնությունները նման ցուցադրական բնույթ չէին կրում: Հիշեցնենք, որ ապրիլին Բաքվում ձերբակալվել և այնուհետև երկրից արտաքսվել էին Շվեդիայի երեք լրագրողներ:

Unknown assailants attacked American journalist Amanda Erickson and British human rights activist Celia Davies in Baku on the eve of Jun. 15, report Azerbaijani media.
According to Turan news agency, several young athletic men attacked the two women and without explanation began beating them. Earlier, the girls had noticed that they were being followed. The foreign nationals have received serious injuries as a result of the incident.
Orhan Mansurzade, press officer of Azerbaijan's Interior Ministry, said he had no information about the assault on the two foreign nationals. The UK and US embassies have not yet commented on the incident, report local media.
Erickson and Davies work with local NGOs, providing training for journalists and members of civil society. Erickson has also worked with The Washington Post and The New York Times.
Contact.az notes that past attacks on foreign human rights activists and journalists in Azerbaijan weren't so demonstrative in character. Recall, in April, three journalists from Sweden were detained and deported from Baku.