Բաքվում ծեծի են ենթարկվել ամերիկացի լրագրողն ու բրիտանացի իրավապաշտպանը
Հունիսի 15-ի երեկոյան Բաքվում անհայտ անձինք հարձակվել են ամերիկացի լրագրող Ամանդա Էրիկսոնի  և բրիտանացի իրավապաշտպան Սիլյու Դևիսի վրա:
Turan-ի տեղեկությունների համաձայն` սպորտային կազմվածք ունեցող մի քանի երիտասարդներ հարձակվել են աղջիկների վրա և առանց բացատրության սկսել ծեծել նրանց: Ավելի վաղ աղջիկները նկատել էին, որ այդ տղաները հետևում են իրենց: Արդյունքում արտասահմանցիները ծանր վնասվածքներ են ստացել:
Ադրբեջանի Ներքին գործերի նախարարության մամլո ծառայության աշխատակից Օրհան Մանսուրզադեն հայտարարել է, որ չի տիրապետում երկու արտասահմանցիների հետ կապված միջադեպի մասին տեղեկատվության: ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատները դեռ չեն մեկնաբանել միջադեպը:
Էրիկսոնը և Դևիսը համագործակցում էին տեղի հասարակական կազմակերպությունների հետ, թրեյնինգներ էին անցկացնում լրագրողների և քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստների համար: Էրիկսոնը համագործակցում է նաև «Վաշինգտոն փոստ» և «Նյու Յորք թայմզ» պարբերականների հետ:
contact.az-ը նշում է, որ նախկինում արտասահմանցի  իրավապաշտպանների և լրագրողների նկատմամբ կիրառվող բռնությունները նման ցուցադրական բնույթ չէին կրում: Հիշեցնենք, որ ապրիլին Բաքվում ձերբակալվել և այնուհետև երկրից արտաքսվել էին Շվեդիայի երեք լրագրողներ:

Американская журналистка и британская правозащитница избиты в Баку
Неизвестные накануне вечером в Баку напали на американскую журналистку Аманду Эриксон и британскую правозащитницу Силью Девис.
Как стало известно Turan, несколько молодых людей спортивного телосложения набросились на девушек, и без объяснений стали избивать. Ранее девушки заметили, что эти парни за ними следят. В результате, иностранки получили серьезные травмы.
Сотрудник пресс-службы МВД Азербайджана Орхан Мансурзаде заявил, что не владеет информацией об избиении двух иностранных граждан. Посольства США и Великобритании пока не комментируют сообщение.
Эриксон и Девис сотрудничали с местными НПО, проводили тренинги для журналистов и активистов гражданского общества. Эриксон сотрудничала также с газетами «Вашингтон пост» и «Нью-Йорк таймс».
Издание contact.az отмечает, что раньше нападения на иностранных правозащитников и журналистов в Азербайджане не носили столь демонстративного характера.
Напомним, что в апреле в Баку были задержаны и спустя сутки депортированы трое журналистов из Швеции.