Հայերը կարող են պահանջել Վրաստանի տարածքները, զգուշացնում է Շևարդնաձեն
Վրաստանի նախկին նախագահ Էդուարդ Շևարդնաձեն լուրջ հակամարտություններ է կանխատեսում երկրի հոգևոր դասի և իշխանությունների միջև` պայմանավորված բոլորովին վերջերս Վրաստանի կրոնական միավորումներին իրավաբանական կարգավիճակ տրամադրելու մասին խորհրդարանի ընդունած օրինագծով:
Թբիլիսյան «Ասավալ-Դասավալի» շաբաթաթերթի հետ զրույցում Շևարդնաձեն հայտարարել է, որ խորհրդարանը պետք է ներողություն խնդրի Պատրիարք Իլիա Երկրորդից, ում ինքը վաղուց «այդքան վրդովված» չէր տեսել: «Ես անձամբ պատրաստվում եմ այցելել Պատրիարքին և ներողություն խնդրել խորհրդարանականների փոխարեն, որոնք չեն հասկանում` ինչ են անում»,- ասել է նախկին նախագահը:
Շևարդնաձեն նշել է, որ օրինագծի կետերը կարող են հանգեցնել ոչ միայն Հայաստանի կողմից Վրաստանի եկեղեցիների, այլ նաև տարածքների նկատմամբ պահանջների առաջադրման: «Հուսով եմ նման բան տեղի չի ունենա, քանի որ այնտեղ նույնպես կան խելացի մարդիկ, որոնք գիտեն, որ Վրաստանն իրենց բազմիցս փրկել է, և այն հիմա օդի պես անհրաժեշտ է հայերին»:
Հիշեցնենք, որ Վրաստանի խորհրդարանը հուլիսի սկզբին առաջին ընթերցմամբ փոփոխություններ մտցրեց քաղաքացիական օրենսգրքում, որոնց համաձայն, 5 կրոնական միավորումների իրավաբանական կարգավիճակ տրամադրվեց Վրաստանում:
Իրավաբանական կարգավիճակ է տրամադրվել Հայկական եկեղեցուն, Հռոմի Կաթոլիկ եկեղեցուն, Մահմեդական համայնքին, Հուդայական համայնքին և Բապտիստական եկեղեցուն:

Шеварднадзе предупредил об армянских претензиях на грузинские территории
Экс-президент Грузии Эдуард Шеварднадзе предсказывает серьезное противостояние между церковью и властями страны из-за принятия парламентом закона о предоставлении другим религиозным организациям статуса субъекта публичного права.
В интервью тбилисскому еженедельнику «Асавал-Дасавали» Шеварднадзе заявил, что парламент должен извиниться перед Патриархом Илией Вторым, которого он давно не видел «столь возмущенным». «Я сам намерен посетить Патриарха и извиниться за парламентариев, которые не ведают, что творят», - сказал бывший президент.
Шеварднадзе отметил, что заложенные в законе пункты могут привести и к «появлению армянских претензий не только на церкви в Грузии, но и на ее территории». «Надеюсь, этого не произойдет, так как и там есть умные люди, которые знают, что Грузия их много раз спасала, и сейчас она нужна армянам, как воздух».
Напомним, что парламент Грузии в начале июля в первом чтении внес поправки в Гражданский кодекс, согласно которым пяти религиозным объединениям присваивается статус юридического лица публичного права.
Статус юридического лица публичного права присваивается Армянской церкви, Римско-католической церкви, Мусульманской общине, Иудейской общине и Баптистской церкви в Грузии.