ՕԵԿ-ը կողմ է Կոնգրեսի հետ երկխոսությանը և որոշել է իր թեկնածուներին
Հայ Ազգային Կոնգրեսի հետ երկխոսության նպատակով ստեղծված կոալիցիոն կուսակցությունների աշխատանքային խմբում ՕԵԿ-ից ընդգրկվել են Մհեր Շահգելդյանը և Խաչիկ Հարությունյանը: Այս մասին քիչ առաջ լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը:
«Թեպետ ամառ է, և լավ շոգ է, բայց, կարծես թե, թեժությունը ավարտման փուլ չի գնում: Դեռևս թեժություն կա քաղաքական դաշտում, բայց պետք է ասեմ, որ առաջիկա ժամանակահատվածում լուրջ թեժ քաղաքական որևէ բան չեմ սպասում, բացի նրանից, որ տեղի կունենա երկխոսություն», - ասել է Բիշարյանը:
«ՕԵԿ-ը կողմ է երկխոսությանը և գիտի երկխոսության արժեքը», – նշել է նա:
Նշենք, որ, ըստ շրջանառվող լուրերի, ձևավորված աշխատանքային խմբում ՀՀԿ-ն ներկայացված է լինելու ի դեմս Դավիթ Հարությունյանի և Գագիկ Մինասյանի, իսկ ԲՀԿ-ն` Նաիրա Զոհրաբյանի և Վարդան Բոստանջյանի:
Տեղեկատվությունը ԲՀԿ-ի մասով «Ա1+»-ի հետ զրույցում ավելի վաղ հաստատել էր ԲՀԿ պատգամավոր, Եվրոինտեգրացիայի հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը.
«Գագիկ Ծառուկյանի հանձնարարությամբ մենք ընդգրկվել ենք աշխատանքային խմբում»,- ասել էր Զոհրաբյանը:
Հուլիսի 9-ին news.am կայքի հետ զրույցում Արմեն Արզումանյանն ասել էր, որ ընդդիմության հետ երկխոսության համար կոալիցիոն կուսակցությունները ձևավորել են համապատասխան աշխատանքային խումբ, որի կազմում ընդգրկվել են երկուական ներկայացուցիչ յուրաքանչյուր կուսակցությունից:
«Առաջիկա օրերին կհրապարակվի խմբի անդամների ցանկը, և առաջին աշխատանքային քննարկումը հնարավոր կլինի կազմակերպել արդեն գալիք տասնօրյակում», - ասել էր նախագահի մամուլի խոսնակը:
Ի պատասխան Արզումանյանի հայտարարության` Հայ Ազգային Կոնգրեսի մամուլի խոսնակ Արման Մուսինյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել էր. «Մենք դեռ չունենք որևէ պաշտոնական որոշում, հրամանագիր կամ կարգադրություն երկխոսության համար իշխանությունների կողմից ձևավորված պատվիրակության մասին, ուստի առայժմ ձեռնպահ ենք մնում որևէ մեկնաբանությունից»:

Mher Shahgledyan and Khachik Harutyunyan from the Rule of Law party (Orinats Yerkir, or OEK) are included in the working group of ruling coalition parties established to dialogue with the Armenian National Congress (HAK), said head of the OEK parliamentary faction Heghine Bisharyan, speaking to journalists in Yerevan today.
"Though it's summer and it's quite hot, but it seems the tension isn't ending. Perhaps there's tension in the political arena, but I have to say, I'm not expecting anything politically serious or tense in the coming period, apart from the fact that there will be dialogue," she said.
"OEK is in favor of dialogue and knows the value of dialogue," she added.
Note as well, according to unconfirmed reports, David Harutyunyan and Gagik Minasyan from the Republican Party of Armenia (HHK) and Naira Zohrabyan and Vardan Postanjyan from the Prosperous Armenia (BHK) are said to be included in the coalition's working group.
The news about who from the Prosperous Armenia party would be included was shared by BHK MP and chair of the parliamentary Standing Committee on European Integration Naira Zohrabyan, speaking to A1+ earlier.
"Upon instructions by Gagik Tsarukyan, we are included in the working group," she said.
Recall, on Jul. 9, RA President Serzh Sargsyan's press spokesperson Armen Arzumanyan had told local news site News.am that the ruling coalition parties had established a working group to dialogue with the opposition that includes two representatives from each party (HHK, OEK and BHK).
"In the coming days, the list of group members will be made public and it will be possible to organize the first working discussion in the coming 10 days,” Arzumanyan had said.
In response to Arzumanyan's statement, HAK press spokesperson Arman Musinyan on Monday said, “We don’t yet have an official decision, decree or order about the delegation formed by the authorities for dialogue; we are currently refraining from any comments."