Քոչարյանի մոտ ջերմ հիշողություններ են մնացել Պուտինի հետ շփումից
Հայաստանի փոքր լինելը չպետք է բարդութավորման պատճառ դառնա: Երկրի մեծ չափը չի նշանակում, որ նրա նախագահն անպայման ավելի խելացի է և արդյունավետ մյուս նախագահներից: Այս մասին «Մեդիամաքս» գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
«Այո, նրանք, անկասկած, ավելի ազդեցիկ են երկրի քաղաքական կշռի շնորհիվ: Սակայն դա ամենևին չի նշանակում, որ նրանք քո պետերն են, եթե, իհարկե, դու ինքդ նրանց այդ կերպ չես ընկալում: Գլխավորը` կարողանալ կառուցել ճիշտ, ազնիվ գործընկերային փոխհարաբերություններ, հստակ ներկայացնել քո երկրի շահերը և ունենալ համոզիչ փաստարկային հիմք, եթե դու ինչ-որ բանի հետ համաձայն չես: Ինձ մոտ, օրինակ, շատ ջերմ հիշողություններ են մնացել Վլադիմիր Պուտինի, Ժակ Շիրակի և Բիլ Քլինթոնի հետ շփումից: Նրանցից ոչ ոք երբեք չի փորձել ընդգծել իր գերազանցությունը», - ասել է Քոչարյանը:
ՀՀ երկրորդ նախագահն անդրադարձել է նաև գլոբալիզացիային` նշելով այդ գործընթացը թելադրում է տնտեսական քաղաքականության որոշ չափորոշիչներ, որոնց անտեսումը պարզապես կործանարար է երկրի տնտեսության համար:
«Պետք է ընկալել նոր ծնվող միտումները, եւ ոչ թե վազել-հասնել դրանց: Հայաստանը պարզապես պարտավոր է և կարող է համաշխարհային ցուցանիշներից շատ ավելի արագ զարգանալ», - համոզմունք է հայտնել Քոչարյանը:
Նա համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանը լուրջ ներուժ ունի Հարավային Կովկասի ամենաարդյունավետ երկիրը դառնալու համար:
«Թե ինչպես այն կօգտագործվի, ցույց կտա ժամանակը», - ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահը:
Անդրադառնալով Եվրամիության մոդելին` Քոչարյանը նշել է, որ այն գործում է միայն Եվրոպայում, ունի ընդգծված եվրոպական առանձնահատկություն և, տեսանելի հեռանկարում, ինտեգրացիայի նման աստիճան որևէ այլ տեղում չի սպասվում:
«Հենց նույն ԵՄ-ում ոչ ոք չի պատրաստվում հրաժարվել ազգային պետություններից, չէ՞ որ դա պետությունների միություն է: Կարծում եմ, որ անկախ պետությունները դեռևս երկար ժամանակ կշարունակեն լինել միջազգային իրավունքի հիմնական սուբյեկտները», - ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահը:

Robert Kocharian has 'Warm Recollections' of Meeting with Vladimir Putin
Armenia being a small country shouldn't be reason to develop an (inferiority) complex. The large size of a country doesn't mean that its leader is smarter or more effective than other leaders, said former Armenian president Robert Kocharian in an interview with local news agency Mediamax.
"Yes, certainly, they are more powerful due to the country's political weight. But that doesn’t necessarily mean that they are your superiors if, of course, you don’t perceive them as such. The most important thing is to to be able to build true, honest, partnership relations, to clearly outline your country's interests and have convincing arguments if you disagree with something. For example, I have very warm recollections of my meetings with Vladimir Putin, Jacques Chirac and Bill Clinton. None of them have ever tried to emphasize his superiority," said Kocharian.
The country's second president also weighed in on globalization, saying this process sets certain economic policy standards and ignoring them can simply be devastating for the country's economy. "We have to grasp emerging trends and not catch up with them. Armenia simply must and can develop faster than world indicators."
Furthermore, Kocharian asserted that Armenia has a serious potential to become the most effective country in the South Caucasus. "As for how this potential will be used, time will tell."
On the model of the European Union, Kocharian noted that this model is effective only in Europe: "It has a pronounced European character, and no such a level of integration is expected anywhere else in the foreseeable future."
"No one is preparing to renounce national states in the EU — isn't it a union of states after all? I believe that independent states will continue to be the main subject of international law for a long time," he said.