ԵԽԽՎ-ն Հայաստանին և Ադրբեջանին հորդորել է բարձրացնել հասարկությունում կնոջ դերը
Գիտակցելով, որ նախածննադաբերական շրջանում հօգուտ տղաների ապագա երեխայի սեռի ընտրության արդյունքում սեռերի անհամաչափ հարաբերակցության ցուցանիշը մտահոգիչ չափերի է հասել Ալբանիայում, Հայաստանում, Ադրբեջանում և Վրաստանում, Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովը հոկտեմբերի 3-ին բանաձև է ընդունել, որով կոչ է անում վերոնշյալ պետությունների իշխանություններին «հետազոտել սեռերի անհամաչափ հարաբերակցության պատճառներն ու հետևանքները»:
Սեռերի բնական հարաբերակցությունը եվրոպական երկրներում 105/100-ի է: Այս նույն ցուցանիշը Հայաստանում, Ալբանիայում և Ադրբեջանում 112/100 է, իսկ Վրաստանում 111/100` հօգուտ տղաների: Բանաձևին կողմ են քվեարկել 81 պատգամավոր, 3 դեմ են եղել, 3-ը ձեռնպահ են մնացել:
Շվեյցարացի պատգամավոր Դորիս Ստամփի զեկույցի վրա հիմնված բանաձևը կոչ է անում երկրներին «աջակցել բժշկական անձնակազմի` ապագա երեխայի սեռի ընտրության և դրա վնասակար հետևանքները վերաբերյալ վերապատրաստումների մանսակցելու համար» և ջանքեր գործադրել կնոջ դերը հասարակության մեջ բարձրացնելու հարցում»: Իշխանությունները պետք է ճշգրիտ տվյալներ հավաքագրեն ապագա երեխայի սեռի ընտրության մասին, այդ թվում` երկրի տարբեր շրջաններում:
Վեհաժողովը կոչ է արել բոլոր անդամ պետություններին երեխայի սեռի ընտրության արգելքի մասին օրինագիծ մշակել օժանդակ վերարտադրողական տեխնոլոգիաների և հղիության օրինական ընդհատման համատեքստում, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ այն իրականացվում է լուրջ ժառանգական հիվանդություններից խուսափելու համար»:

Европа пытается запретить аборты во имя мальчиков в Армении, Грузии, Албании и Азербайджане
Осознавая, что в результате предпочтения мужского пола ребенка в предродовой период (выборочные аборты) показатель соотношения полов в Армении, Албании, Азербайджане и Грузии достиг критической отметки, ПАСЕ 3 октября приняла резолюцию, призывающую руководство этих стран «изучить причины и последствия несоразмерного соотношения полов».
Естественное соотношение полов в европейских странах равно 105/100 в пользу мальчиков, в Армении, Албании и Азербайджане - 112/100, в Грузии – 111/100.
За принятие резолюции ПАСЕ проголосовали 81 депутат, 3 были против (Арман Меликян (Армения), Великобритания, Мальта), столько же воздержавшихся (Наира Зограбян (Армения), Молдова, Ирландия).
Ассамблея призвала все страны-члены «разработать проект закона о запрете на выбор пола ребенка в контексте легального прерывания беременности за исключением тех случаев, когда это делается во избежание приобретения серьезных наследственных заболеваний».