Թուրք նախարարը Սարկոզիին հորդորում է Ցեղասպանության փոխարեն զբաղվել սեփական խնդիրներով
Թուրքիայի պետնախարար և Եվրամիության հետ գլխավոր բանակցող Էգեմեն Բաղիշը կտրուկ է արձագանքել Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի` Հայոց Ցեղասպանության վերաբերյալ Երևանում հնչեցրած հայտարարությանը: Ինչպես հայտնում է ANS PRESS-ը, նախարարը նշել է, որ լավ կլիներ` «Սարկոզին իր երկրի խնդիրներով զբաղվեր, և ոչ թե պատմաբանի պարտականություններ վերցներ իր վրա»:
«Համենայնդեպս, Ֆրանսիայում վերջին քաղաքական հարցումների արդյունքները այնքան են վախեցրել Սարկոզիին, որ նա որոշել է նման հայտարարությամբ հանդես գալ»,- հավելել է Բաղիշը:
«Ես դա ասել եմ նաև Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարարին երեկվա հանդիպման ժամանակ: Քաղաքական գործիչների գործունեության մեջ չի մտնում անցյալում տեղի ունեցած իրադարձությունների հետաքննությունը: Իր վրա պատմաբանի պարտականությունները վերցնելու փոխարեն` Սարկոզին պետք է իր պետության խնդիրներով զբաղվի, ելք գտնի տնտեսական ճգնաժամից դուրս գալու համար, Եվրամիության ապագայի հետ կապված նոր ծրագրեր մշակի: Դա օգտակար կլինի ինչպես Եվրոպայի, այնպես էլ Ֆրանսիայի համար, կծառայի աշխարհում խաղաղության պահպանմանը: Սարկոզիի հայտարարությունը սեփական վարկանիշը բարձրացնելուն էր միտված»,- ընդգծել է նախարարը:
Հիշեցնենք, որ Երևանյան այցելության ժամանակ Սարկոզին հայտարարել էր, որ եթե Թուրքիան մինչև 2011 թվականի ավարտը չճանաչի Ցեղասպանությունը, Ֆրանսիան համապատասխան քայլեր կձեռնարկի:

Турецкий министр советует Саркози вместо Геноцида армян занятся собственными проблемами
Министр правительства Турции по связям с Евросоюзом Эгемен Багыш резко отреагировал на заявление президента Франции Николя Саркози в Ереване в связи с Геноцидом армян. Как передает ANS PRESS со ссылкой на CNN Türk, министр отметил: "Саркози должен заниматься проблемами своего государства, а не примерять на себя роль историка". Об этом сказал Эгемен Багыш, отвечая на вопросы журналистов в ходе двухдневного визита в Сараево.
"Во всяком случае, результаты последних политических анкет во Франции настолько напугали Саркози, что он решил сделать такое заявление", - добавил Багыш.
"Я сказал это и министру внутренних дел Франции во время нашей вчерашней встречи. Дело политиков не заключается в расследовании событий, имевших место в прошлом. Дело политиков – это определение будущего. Вместо того, чтобы примерять на себя роль историка Саркози следует заняться проблемами своего государства, найти выход из экономического кризиса в стране, создавать проекты относительно будущего ЕС. Это будет полезно как для Европы, так и для Франции, послужит спокойствию в мире. Заявление Саркози направлено на повышение собственного рейтинга",- подчеркнул турецкий министр.
Напомним, что в ходе визита в Ереван Саркози заявил, что если Турция до конца 2011 года не признает Геноцид, то Франция предпримет соответствующие меры.