Թուրքիային, ամեն դեպքում, օգնություն պետք է. ԱԳՆ-ն հակասում է Էրդողանին
Այսօր Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել, որում նշում է, որ Թուրքիան չի հրաժարվել այլ երկրների օգնությունից Վանի երկրաշարժի հետևանքով տուժածներին աջակցելու հարցում:
«Մենք չենք վարանի օգնություն ստանալ մեր ընկեր երկրներից: Մենք չենք ժխտել այլ երկրների օգնությունը: Մեզ առաջարկել են օգնել ավելի քան 20 երկրներ, և կան տարբեր մակարդակներ, որտեղ մենք կարող ենք օգնություն ստանալ: Առաջինը` դա փրկարար ջոկատներն են, երկրորդը` Վանում իրականացվող վերականգնման աշխատանքներն են, և այս հարցերում մենք օգնություն կխնդրենք այն երկրներից, որոնք պատրաստակամություն էին հայտնել դա անել», - ասված է պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:
Հիշեցնենք, որ կիրակնօրյա երկրաշարժից հետո Թուրքիային առաջարկել էին օգնության ձեռք մեկնել 20 երկրներ, այդ թվում` Հայաստանն ու Իսրայելը, որոնց հետ Թուրքիան լարված հարաբերություններ ունի:
Թուրքիայի ԱԳՆ-ի նամակն առավել քան զարմանալի է, քանի որ երկու օր առաջ թուրքական և միջազգային լրատվամիջոցները տարածել էին երկրի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի խոսքերը, համաձայն որոնց Թուրքիան շնորհակալություն էր հայտնում առաջարկված օգնության համար, սակայն հավաստում, որ ինքնուրույն կարող է լուծել խնդիրները: Թուրքիան օգնություն էր ընդունել միայն Ադրբեջանից:
Epress.am-ի թղթակիցը Թուրքիայից հայտնում է, որ թուրքական կողմի դիրքորոշման կտրուկ փոփոխությունը կարող է կապվածլինել այն փաստի հետ, որ Էրդողանի խոսքերից հետո երկրում լուրջ քննադատություն էր հնչում կառավարության հասցեին, որը հրաժարվել է առաջարկվող մարդասիրական օգնությունից:

Turkey’s Ministry of Foreign Affairs issued a statement today in which it said that Turkey has not rejected earthquake relief aid from other countries.
“We don’t hesitate to receive assistance from our friend countries. We haven’t rejected support from other countries. More than 20 countries have offered to assist us and there are many levels at which we can have support. First was the rescue teams, and the second, developing and sustainability work in Van, so we’ll ask for help in these issues from those countries that offered help,” reads the official statement.
Recall, more than 20 countries offered aid to Turkey after a 7.2 magnitude earthquake struck the country’s eastern Van region Sunday. On Monday, Turkey’s Prime Minister Recep Tayyip Erdogan thanked these countries — including Israel and Armenia — for help; however, said it was able to cope with the effects of the earthquake on its own. Turkey accepted offers of help only from Azerbaijan.
Epress.am’s Turkey correspondent states that the 180º turn in Turkey’s position might be tied to the fact that after Erdogan’s remarks, there was serious criticism against the government for refusing humanitarian assistance.