Թուրքիային, ամեն դեպքում, օգնություն պետք է. ԱԳՆ-ն հակասում է Էրդողանին
Այսօր Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել, որում նշում է, որ Թուրքիան չի հրաժարվել այլ երկրների օգնությունից Վանի երկրաշարժի հետևանքով տուժածներին աջակցելու հարցում:
«Մենք չենք վարանի օգնություն ստանալ մեր ընկեր երկրներից: Մենք չենք ժխտել այլ երկրների օգնությունը: Մեզ առաջարկել են օգնել ավելի քան 20 երկրներ, և կան տարբեր մակարդակներ, որտեղ մենք կարող ենք օգնություն ստանալ: Առաջինը` դա փրկարար ջոկատներն են, երկրորդը` Վանում իրականացվող վերականգնման աշխատանքներն են, և այս հարցերում մենք օգնություն կխնդրենք այն երկրներից, որոնք պատրաստակամություն էին հայտնել դա անել», - ասված է պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:
Հիշեցնենք, որ կիրակնօրյա երկրաշարժից հետո Թուրքիային առաջարկել էին օգնության ձեռք մեկնել 20 երկրներ, այդ թվում` Հայաստանն ու Իսրայելը, որոնց հետ Թուրքիան լարված հարաբերություններ ունի:
Թուրքիայի ԱԳՆ-ի նամակն առավել քան զարմանալի է, քանի որ երկու օր առաջ թուրքական և միջազգային լրատվամիջոցները տարածել էին երկրի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի խոսքերը, համաձայն որոնց Թուրքիան շնորհակալություն էր հայտնում առաջարկված օգնության համար, սակայն հավաստում, որ ինքնուրույն կարող է լուծել խնդիրները: Թուրքիան օգնություն էր ընդունել միայն Ադրբեջանից:
Epress.am-ի թղթակիցը Թուրքիայից հայտնում է, որ թուրքական կողմի դիրքորոշման կտրուկ փոփոխությունը կարող է կապվածլինել այն փաստի հետ, որ Էրդողանի խոսքերից հետո երկրում լուրջ քննադատություն էր հնչում կառավարության հասցեին, որը հրաժարվել է առաջարկվող մարդասիրական օգնությունից:

Турция передумала. Теперь ей нужна иностранная помощь
Во вторник МИД Турции распространил заявление, в котором отмечается, что они не отказываются от помощи других стран в борьбе с последствиями воскресного землетрясения в Ванской губернии.
«Мы не отказывались от иностранной помощи. Нам ее предложили более 20 стран, и есть различные уровни, на которых нам можно оказать содействие. Первое – это спасательные отряды, второе – восстановительные работы в Ване. Мы станем просить о помощи по остальным вопросам и у других стран, выразивших готовность к этому», - сказано в официальном заявлении.
Напомним, что накнануе премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган выразил благодарность странам, в том числе Армении и Израилю, которые первыми предложили направить на место трагедии спасательные отряды и гуманитарный груз.
Он заявил, что Турция может самостоятельно преодолеть последствия трагедии.При этом Анкара приняла предложение Азербайджана, откуда в Ван направились более 140 спасателей с необходимым снаряжением и специально обученными собаками.
Общее количество жертв землетрясения, произошедшего в воскресенье на юго-востоке Турции, по официальным данным достигло 366 человек, пострадали более 1301 человек. По данным работающих на месте спасателей, число погибших превышает тысячу человек. Многие числятся пропавшими без вести.