«Էրդողան` դահիճ». Վանի բանտում խռովություններ են սկսվել
Թուրքիայի Վան քաղաքում գրանցված ուժեղ երկրաշարժից հետո տեղական բանտերից մեկում խռովություն է բռնկվել, քանի որ իշխանությունները հրաժարվել են վախեցած կալանավորներին ավելի ապահով վայր փոխադրել, Agence France-Presse-ին հայտնել են բանտարկյալների հարազատները:
Բանտային համալիրում կրակոցներ են սկսվել այն բանից հետո, երբ կալանավորները այրել են իրենց սավանները` ի նշան բողոքի:
Շուրջ 1000 բանտարկյալների տեղավորող կալանավայրը վնասվել էր շաբաթ օրը տեղի ունեցած 7,2 մագնիտուդ երկրաշարժի հետևանքով:
Բանտարկյալների հարազատները հավաքվել են կալանավայրի մոտ և վանկարկել «Էրդողանը` դահիճ»: Ցնցումներից հետո մոտ երկու հարյուր կալանավորների հաջողվել է փախչել բատնից: Նրանցից 50-ը հետ են վերադարձել իրենց հարազատներին տեսնելուց հետո: Մնացածի ճակատագրի մասին լուրեր չեն հաղորդվում:

Shots rang out from the complex, and smoke billowed into the night sky after prisoners set fire to their blankets in protest, the Hurriyet Daily News reported.
Firefighters were called in to put out the blaze.
The prison, which can hold around 1,000 detainees, was damaged in Sunday's 7.2 magnitude earthquake.
Relatives gathered outside the jail shouting "Erdogan - assassin" in reference to Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan.
The facility is located in the suburbs of Van, capital of the province of the same name where at least 459 people have died in the quake.
Some 200 prisoners escaped from the jail after the tremor, but 50 returned after meeting with their relatives, authorities said.