Ղարաբաղյան խնդիրը ռուսական գիտակցության համար օտար է. դասախոս
Հայ-ադրբեջանական պատերազմը ռուսական գիտակցության համար եղել և մնում է օտար, ինչպես ԱՄՆ-ի պատերազմն Իրաքում: Այդ մասին գիտեն, բայց ոչ ոք ոչ ոքի չի կարեկցում: Vesti.az կայքի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել ռուսաստանյան քաղաքական վերլուծաբան, միջազգային իրավունքի դասախոս Օլեգ Կուզնեցովը:
«Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե ղարաբաղյան հակամարտության մեջ ռուսաստանյան հասարակությունը որ կողմին է համակրում, պատասխանն այսպես կհնչի. ընդհանուր առմամբ Ռուսաստանի քաղաքացիները միջազգային այս խնդրի հանդեպ անտարբեր են: Ղարաբաղն իրենց խնդիրը չէ:
Եվ եթե խոսենք ղարաբաղյան հակամարտության շրջանակներում տեղեկատվական հակազդեցության մասին, ապա, իմ կարծիքով, շատ ավելի լավ կլիներ, եթե ադրբեջանական կողմը դադարեցներ  հայկական կողմից եկող հարձակումներին տրվող հակաքարոզչությունը, այլ իր սեփական ուղղորդված քարոզչությունը վարեր: Դա շատ ավելի արդյունավետ կլիներ: Այլապես, ինչպես մեզ սովորեցնում է ռուսաստանյան և ադրբեջանական ազգերին միացնող ԽՍՀՄ պատմությունը, պաշտոնական Բաքուն անխուսափելիորեն պարտություն կկրի Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ «սառը» կամ տեղեկատվական պատերազմում »,- հայտարարել է Կուզնեցովը:

Карабахская война остается чужой в российском сознании - преподаватель
Армяно-азербайджанская война была и остается чужой в российском сознании, как война США в Ираке. О ней знают, но никто никому не сопереживает. Подобное мнение в интервью vesti.az высказал российский политический аналитик, преподаватель международного права Олег Кузнецов.
«Что касается вопроса о том, на чьей стороне в карабахском конфликте находятся симпатии российского общества, то ответ на него будет звучать так: в основной своей массе российские граждане относятся к этой международной проблеме индифферентно. Карабах – это не их проблема.
И если же говорить об информационном противостоянии в рамках карабахского конфликта, то, на мой взгляд, было бы лучше, если бы азербайджанская сторона перестала заниматься контрпропагандой в отношении выпадов армянской стороны, а вела бы свою собственную целенаправленную пропаганду. Это было бы более эффективно. Иначе, как нас учит история СССР, объединяющая российский и азербайджанский народы, «холодная» или информационная война вокруг Нагорного Карабаха официальным Баку будет неизбежно проиграна», - заявил Кузнецов.