Ղարաբաղյան խնդիրը ռուսական գիտակցության համար օտար է. դասախոս
Հայ-ադրբեջանական պատերազմը ռուսական գիտակցության համար եղել և մնում է օտար, ինչպես ԱՄՆ-ի պատերազմն Իրաքում: Այդ մասին գիտեն, բայց ոչ ոք ոչ ոքի չի կարեկցում: Vesti.az կայքի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել ռուսաստանյան քաղաքական վերլուծաբան, միջազգային իրավունքի դասախոս Օլեգ Կուզնեցովը:
«Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե ղարաբաղյան հակամարտության մեջ ռուսաստանյան հասարակությունը որ կողմին է համակրում, պատասխանն այսպես կհնչի. ընդհանուր առմամբ Ռուսաստանի քաղաքացիները միջազգային այս խնդրի հանդեպ անտարբեր են: Ղարաբաղն իրենց խնդիրը չէ:
Եվ եթե խոսենք ղարաբաղյան հակամարտության շրջանակներում տեղեկատվական հակազդեցության մասին, ապա, իմ կարծիքով, շատ ավելի լավ կլիներ, եթե ադրբեջանական կողմը դադարեցներ  հայկական կողմից եկող հարձակումներին տրվող հակաքարոզչությունը, այլ իր սեփական ուղղորդված քարոզչությունը վարեր: Դա շատ ավելի արդյունավետ կլիներ: Այլապես, ինչպես մեզ սովորեցնում է ռուսաստանյան և ադրբեջանական ազգերին միացնող ԽՍՀՄ պատմությունը, պաշտոնական Բաքուն անխուսափելիորեն պարտություն կկրի Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ «սառը» կամ տեղեկատվական պատերազմում »,- հայտարարել է Կուզնեցովը:

For Most Part, Russia Citizens Indifferent to Karabakh Conflict: Analyst
The Armenian-Azerbaijani war was and remains a foreign concept in Russian consciousness, much like the United States' war in Iraq. They know this, but no one sympathizes with anyone, said Russian political analyst and professor of international law Oleg Kuznetsov in an interview with Baku-based news source Vesti.az.
"With regards to the question of which side of the Karabakh conflict Russian society sympathizes with, the answer would be something like this: in general, Russia's citizens are indifferent to this international issue. Karabakh is not their problem.
"And if we talk about countering information in the scope of the Karabakh conflict, in my opinion, it would be better if Azerbaijan ceased ceased the smear campaign against attacks from Armenia and carried on its own propaganda campaign. It would be more effective. Otherwise, as history of the Soviet Union joining the Russian and Azerbaijani peoples taught us, Baku will inevitably suffer defeat in a 'cold' or information war over Nagorno-Karabakh," said the analyst.