«Պուտինյան մեծամասնությունը» շերտավորվում է Եգիպտոսի սցենարով (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպությունը ռուսաստանյան խորհրդարանական ընտրությունների կեղծիքների դեմ կազմակերպված բողոքի ակցիաներին մասնակցած ընդդիմադիրներ Իլյա Յաշինին և Ալեքսեյ Նավալնիին խղճի գերիներ է ճանաչել: Նշենք, որ վերջիններս այս պահին ձերբակալված են:
Fitch վարկանշային կազմակերպությունը հայտարարել է Ռուսաստանում քաղաքական ռիսկերի և ներկայիս քաղաքական համակարգի նկատմամբ բնակչության շրջանում հիասթափության աճի մասին: Այս մասին է վկայում «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության և դրա առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի աջակիցների թվի նվազումը:
Fitch գործակալությունը ընդգծել է նաև նախագահական ընտրություններին ընդառաջ բարձր քաղաքական ռիսկերի հավանականությունը: Փորձագետները Ռուսաստանին եգիպտական սցենար են կանխատեսում և ընտրված Պետդուման ոչ լեգիտիմ են համարում: Մոսկվա ներքին զորքեր են մտցվել:
Բողոքի ակցիան ցրելուն ուղղված գործողությունների ականատեսները և ԶԼՄ-ները միաբերան նշում են, որ ոստիկանությունը շատ կոշտ էր գործում, իսկ ձերբակալվածները պատմում են ծեծի ենթարկվելու մասին: Լրագրողներից մեկին, օրինակ, ոստիկանը ոտքերով կոխկռտել է, ակցիայի մասնակցի ձեռքն են կոտրել, իսկ չհնազանդվող ընդդիմադիրներին «դեմքով ասֆալտին էին խփում»:
«Գրգռվածություն է սկսել ցույց տալ միջին դասը, իսկ դա տագնապի ազդանշան է իշխանությունների համար»,- վստահ է քաղաքական տեխնոլոգիաների կենտրոնի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Ալեքսեյ Մակարկինը: Նրա խոսքով` այս ընտրություններում շատերը կամ երես են թեքել «Եդինայա Ռոսիայից», կամ առաջին անգամ եկել էին ընտրությունների` զգալով, որ իրենք ի վիճակի են ինչ-որ բան անել:
«Նրանցից շատերն անհարմար դրության մեջ են այն կապակցությամբ, որ լուրջ հեռանկարներ չեն տեսնում և ցանկանում են «պատժել» «ԵՌ»-ին»: Փորձագետի խոսքով` անկայունության վտանգը կխորանա նախագահական ընտրություններից հետո, քանի որ կառավարությունը ստիպված կլինի  տնտեսական միջոցառումներ ձեռնարկել. «Միջին դասի աջակցությունը արդեն չի վերադառնա «Եդինայա Ռոսիայի» կողմը, «պուտինյան մեծամասնությունը» շերտավորվում է»: Դեկտեմբերի 4-ին ընտրված Դուման թույլ լեգիտիմություն ունի մարդկանց աչքերում, եզրակացնում է Ալեքսեյ Մակարկինը:

«Путинское большинство» расслаивается по египетскому сценарию (ВИДЕО)
Организация Amnesty International признала оппозиционеров Илью Яшина и Алексея Навального, осужденных за участие в марше против фальсификации выборов, узниками совести.
Рейтинговое агентство Fitch отметило рост политических рисков в России и растущее разочарование населения в нынешней политической системе. Об этом свидетельствует резкий спад поддержки «Единой России» и ее лидера Владимира Путина, отмечается в сообщении агентства.
Агентство Fitch объявило о крайне высоких политических рисках в преддверии президентских выборов. Эксперты пророчат России египетский сценарий и называют избранную Госдуму нелегитимной. А в Москву тем временем введены внутренние войска.
Очевидцы разгона и СМИ в один голос говорят о том, что полиция действовала весьма жестко, а задержанные рассказывают о побоях: одного из журналистов, к примеру, полицейский топтал ногами в автозаке, участнику акции сломали руку, а сопротивляющихся оппозиционеров волокли «мордами по асфальту».
«Раздражение стал высказывать средний класс, а это очень тревожный сигнал для властей», - убежден замгендиректора Центра политических технологий Алексей Макаркин. По его словам, на этих выборах многие либо отвернулись от ЕР, либо впервые пришли голосовать, почувствовав, что они способны что-то решить: «Многие из них сейчас ощущают дискомфорт в связи с тем, что не видят серьезных перспектив и хотят «наказать» ЕР». По словам эксперта, риск нестабильности усугубится после президентских выборов, поскольку правительству придется принимать непопулярные экономические меры: «Поддержка средних слоев к единороссам уже не вернется, «путинское большинство» расслаивается». Избранная 4 декабря Дума обладает крайне слабой легитимностью в глазах людей, которые не голосовали за ЕР, резюмирует Алексей Макаркин.