Լյուկ Վադեվալեն ու ծնողների անտարբերությունը. 94 դպրոցում ծնողական ժողով էր
Երեկ Երևանի 94-րդ դպրոցի տնօրեն Սուսաննա Վարդանյանն արտահերթ ծնողական ժողով է հրավիրել, որի նպատակն է եղել, տնօրենի խոսքով, հասկանալ ծնողների անտարբերությունն ու լսել նրանց դժգոհությունները` կապված ջեռուցման խնդրի հետ:
Ջեռուցման խնդրից էլ սկսել է աղմկահարույց պատմությունը, որի հետևանքով ձերբակալել են բելգիացի ակտիվիստ Լյուկ Վադեվալեին:
Նոյեմբերի 28-ին Վադեվալեն և նրա կինը` Հայ Ազգային Կոնգրեսի անդամ Գայանե Վարդանյանը, գնացել են դպրոց` պարզելու, թե ինչու են դպրոցի յուրաքանչյուր աշակերտից 3000-ական դրամ գումար հավաքում: Ավելի վաղ Գայանե Վարդանյանը պատմել էր, որ ջեռուցման խնդրի վերաբերյալ փոխտնօրենի ու մի քանի ուսուցիչների հետ լեզվակռիվ է սկսվել, և այդ պահին, Վարդանյանի պնդմամբ, իր ամուսինը պատահաբար դիպչել է պատին փակցված Սերժ Սարգսյանի նկարին, որն ընկել է պատից, և ապակին կոտրվել է: Դրանից հետո Վադեվալեին ձերբակալել էին խուլիգանության մեղադրանքով, իսկ նոյեմբերի 30-ին բաց էին թողել:
Epress.am-ի թղթակիցը երեկ այցելել է 94 դպրոց և զրուցել է երկու կողմերի հետ` տնօրենից և ծնողներից տեղեկանալով նաև արտահերթ ծնողական ժողովի ընթացքի մասին:
Սուսաննա Վարդանյանը հետաքրքրվել է ծնողներից և աշակերտներից` արդյոք կան դժգոհություններ, սակայն բողոքել է միայն Գայանե Վարդանյանի աղջիկը` մատնանշելով դպրոցի պայմանների խնդիրը:
Epress.am-ի հետ զրույցում տնօրենը նշել է, որ ջեռուցման խնդիրը սկսվել է դեռևս 2009 թվականին:
«2009 թվականին, երբ շահագործեցինք դպրոցի կաթսայատունը, եղանակային տաք պայմանների պատճառով չնկատեցինք, որ մոնտաժային թերության հետևանքով երեք շարժիչներից մեկը շատ թույլ է աշխատել: Քանի որ այս տարի սաստիկ ցրտեր սկսվեցին, մենք հասկացանք, որ շարժիչների հետ կապված խնդիր կա, ու դասարաններում կայուն ջերմաստիճան ապահովելու համար որոշեցինք միջոցներ ձեռնարկել: Ես հրահանգեցի, որպեսզի բոլոր դասարաններում հավելյալ էլեկտրական ջեռակներ տեղադրեն, բայց այն դասարանում, որտեղ սովորում էր Լյուկ Վադեվալեի աղջիկը, ջեռակ չտեղադրվեց: Այդ ընթացքում մեր դպրոցի նախկին շրջանավարտներից մեկն իր օգնությունն առաջարկեց և փոխեց շարժիչը, որն հինգ օր անց կրկին խափանվեց», - պատմել է նա:
Տնօրենի խոսքով` իրենց դպրոցի սուղ միջոցներից ելնելով իրենք հնարավորություն չեն ունեցել այդ պահին վերականգնել շարժիչի աշխատանքը, քանի որ մասնագետները երկու շարժիչները նորոգելու համար 800.000 դրամ են պահանջել:
«Արտահերթ ծնողական խորհրդի նիստ հրավիրեցի, քննարկեցինք այս հարցը ու, որպեսզի դասերն անորոշ ժամանակով չընդհատենք, ծնողներն առաջարկեցին իրենց ֆինանսական օգնությունը: Մենք էլ բաժանեցինք մեր դպրոցի հաշվեհամարը, ինչն օրենքով արգելված չէ: Երկուշաբթի օրը, երբ ես կրկին զբաղված էի կաթսայատան հարցերով, դպրոց է գալիս Գայանե Վարդանյանն ամուսնու հետ, բացում դասարանի դուռն ու տեղեկանալով, որ իրենց աղջկին այդ պահին ֆրանսերենի դասի է երրորդ հարկում, բարձրանում են վերև, խանգարում են դասաժամը: Այնուհետ, փոխտնօրենի խնդրանքով, նրանք ներքև են իջնում, որտեղ էլ տեղի է ունենում միջադեպը: Տեսնելով, որ չեն կարողանում հանգստացնել ծնողին, զանգահարում են ինձ, ես էլ պատվիրում եմ խուլիգանական արարքի համար ոստիկանություն հրավիրել: Երբ դպրոց եկա, ոստիկաններն արդեն եկել էին, իսկ ավելի ուշ իմացա, որ ձերբակալել են Լյուկ Վադեվալեին», - պատմել է նա:
Տնօրենը նաև նշել է, որ ինքն այդ աբողջ ընթացքում դպրոցում չի եղել ու դեպքի մասին տեղեկացել է ուսուցիչներից:
Սուսաննա Վարդանյանի պնդմամբ` ինքը ոստիկանություն է դիմել իրենց դպրոցի շահերն ու իրավունքները պաշտպանելու համար:
«Ի սկզբանե Լյուկն ու Գայանեն բողոքել են մեր դպրոցի պայմաններից` մատնանշելով պատերը, զուգարանները, ջեռուցումը: Մենք ասել ենք, որ սրանք են մեր պայմանները, և եթե չեն բավարարում, կարող եք տեղափոխել երեխային: Անգամ առանձնազրույց եմ ունեցել Լյուկի հետ թարգմանչի օգնությամբ ու խնդրել, որ նման պահանջատիրական ոճով չմտնի դպրոց, քանի որ մեր դպրոցները չի կարելի համեմատել եվրոպական դպրոցների հետ: Նրանք հրաժարվել են երեխային տեղափոխել` պատճառաբանելով, որ ուսուցչական կոլեկտիվը շատ լավն է և իրենց բողոքը վերաբերում է դպրոցի պայմաններին: Ես էլ բազմիցս ասել եմ, որ սա դպրոց է, և ամեն պահի կարող է դժվարություն ստեղծվել, օրենքն էլ չի արգելում, որպեսզի ծնողն աջակցի դպրոցին, ես էլ դիմել եմ այդ աջակցությանը: Թե որքանով է պետությունը հոգում դպրոցի կարիքներն ու խնդիրները, թույլ տանք, որ պետությունն ինքը մտածի»,- ասել է Վարդանյանը:
Տնօրենը նշել է, որ ինքը մինչ այդ միջադեպը` ուրբաթ օրը, գրությամբ դիմել է Կրթության նախարարություն` տեղեկացնելով դպրոցի մի շարք, այդ թվում` նաև կաթսայատան խնդիրների մասին:
«Երկուշաբթի օրն արդեն տեղի ունեցավ այս միջադեպը, ինչին հաջորդեց նախարարության պատասխանը, որ որևէ անօրինական դրամահավաք մեր կողմից չի եղել: Պարոն Աշոտյանը (ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյան – խմբ.) հաստատեց, որ մեր պետության նկատմամբ ցանկացած ոտնձգություն պետք է պատժվի», - նշել է նա:
Գայանե Վարդանյանի խոսքով` այդ ամբողջ պատմությունը չէր լինի, եթե չկոտրվեր Սերժ Սարգսյանի նկարի ապակին: Նա նշել է, որ մեղադրանքի հիմքում ընկած փոխտնօրենի և ուսուցիչների այն պնդումը, որ Վադեվալեն հայհոյել է և անվայել շարժումներ է արել, չի համապատասխանում իրականությանը:
«ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյան» ցուցանակի վրա կախված էր կոտրված նկարը
Ջեռուցման խնդրի առնչությամբ Epress.am-ը զրուցել է նաև աշակերտներից երկուսի ծնողների` Անգին Առաքելյանի ու Նունե Հակոբյանի հետ, ովքեր նշել են, որ իրենց տարածքում (դպրոցը գտնվում է Աջափնյակում – խմբ.) ապրող ծնողներից շատերը ծայրաստիճան անապահով են ու հազիվ են հասցնում հոգալ ընտանիքի հոգսերը: Նրանք ընդգծել են, որ Գայանե Վարդանյանն այդ քայլով պաշտպանել է իր իրավունքները, ու դժվար թե իրենցից որևէ մեկը համարձակվեր գնալ այդ քայլին:
Նրանք փաստել են, որ դպրոցի պայմանները բարելավվելու դեպքում կվերանան բոլոր խնդիրները, քանի որ տնօրինության ու ուսուցչական կոլեկտիվի հետ կապված խնդիրներ իրենք չունեն:
Գայանե Վարդանյանի հավաստմամբ, թեև շատերն են իր արարքը որպես իրավունքների պաշտպանություն որակում, այնուհանդերձ ինքը միայնակ է պայքարում ու ոչ ոք չի համարձակվում միանալ իրեն և բողոքել իշխանությունների անօրինությունների դեմ:
«Ես այդ քայլին գնացել եմ ոչ միայն իմ երեխայի, այլև մյուս երեխաների համար: Եթե դասարանում ցուրտ է ու մրսում են բոլոր երեխաները, ես չեմ կարող խոսել միայն իմ աղջկա անունից: Ես որպես ծնող իրավունք ունեմ պայքարել իմ երեխայի բարեկեցիկ կյանքի համար», - ասել է Գայանեն:

Люк Вадевале и безразличие родителей. В школе провели родительское собрание
8 декабря директор ереванской средней школы №94 Сусанна Варданян организовала родительское собрание, цель которого, по словам директора, - понять безразличие родителей и выслушать их недовольство по поводу вопроса отопления. Именно с него и началась скандальная история, в результате которой был арестован активист-бельгиец Люк Вадевале.
28 ноября Вадевале вместе с женой, членом Армянского национального конгресса Гаяне Варданян отправился в школу, чтобы выяснить, почему с каждого ученика собирают по 3000 драм (около $8) на отопление. Ранее Варданян сообщила, что между заместителем директора и несколькими учителями началась словесная перепалка относительно вопроса отопления. В этот момент, как утверждает Варданян, ее муж случайно задел висевший на стене портрет Сержа Саргсяна. Портрет упал, при этом разбилось покрывающее его стекло. Вадевале арестовали, обвинив в хулиганстве, и выпустили 30 ноября.
Корреспондент Epress.am посетил школу и побеседовал с обеими сторонами, узнав от директора и родителей подробности внеочередного родительского собрания.
Сусанна Варданян поинтересовалась у родителей и детей о наличии недовольства, однако с жалобой выступила только дочь Гаяне Варданян, указав на условия в школе.
В беседе с Epress.am директор заявила, что проблемы с отоплением начались еще в 2009 году.
«В 2009 году, эксплуатируя котельную, из-за погодных условий мы не заметили, что в результате упущения в монтажной работе один из трех двигателей работал очень плохо. Так как в этом году началось резкое похолодание, мы поняли, что с двигателями не все ладно, и решили предпринять меры, чтобы обеспечить стабильную температуру в классах. Я распорядилась о том, чтобы во всех классах установили дополнительные электрические обогреватели. Но в классе, в котором учится дочь Люка Вадевале, обогреватель не установили. Тогда один из выпускников нашей школы предложил свою помощь и поменял двигатель, который также испортился через 5 дней», - рассказала она.
По словам директора, в тот момент школа не имела средств на восстановление работы двигателя, так как за ремонт 2 двигателей специалисты требовали 800 000 драм.
«Я организовала внеочередное заседание родительского совета, мы обсудили этот вопрос и родители предложили финансовую помощь, чтобы нам не пришлось прекращать занятия на неопределенный срок. И мы раздали номер счета нашей школы, что не запрещается законом. В понедельник, когда я снова занималась вопросами котельной, в школу приходит Гаяне Варданян с мужем, открывает дверь класса и, узнав, что в данный момент их дочь находится на уроке французского на втором этаже, они поднимаются и мешают уроку. Затем, по просьбе заместителя директора, они спускаются вниз, где и происходит инцидент. Не сумев успокоить родителя, они звонят мне, а я даю указание вызвать полицию. Когда я прибыла в школу, полицейские уже были на месте. Позднее я узнала, что Люк Вадевале арестован», - рассказала Варданян.
Директор заверила, что во время инцидента ее в школе не было, и о случившемся она узнала от учителей.
Она обратилась в полицию для защиты интересов и прав школы.
«С самого начала Люк и Гаяне жаловались на условия в нашей школе, говоря о стенах, туалетах, отоплении. Мы говорили – это все, что у нас есть. Если не устраивает, можете перевести ребенка в другую школу. Я даже говорила с Люком отдельно, при помощи переводчика, и просила, чтобы он не входил в школу со своими требованиями, потому что наши школы нельзя сравнивать с европейскими. Они отказались переводить ребенка в другую школу, аргументировав это тем, что учительский состав очень хорош и их жалобы относятся к школьным условиям. Я неоднократно говорила, что это школа, и в любую минуту могут возникнуть трудности. Закон не запрещает родителю помогать школе, и я обратилась к этой помощи. Пусть государство само подумает, насколько оно ратует за нужды и проблемы школы», – заявила Сусанна Варданян.
До инцидента директор обратилась в министерство образования, сообщив о ряде имеющихся в школе проблем, в том числе о котельной.
«Уже в понедельник произошел этот инцидент, за чем последовал ответ министерства, согласно которому, мы не организовывали никаких незаконных сборов денег. Господин Ашотян подтвердил, что любое посягательство на наше государство должно быть наказано», - отметила она.
По убеждению Гаяне Варданян, не разбейся стекло на портрете, всей этой истории не было бы. Она также отрицает утверждения замдиректора и учителей о том, что ее муж матерился и оскорблял их, указывая на свои половые органы.