Լյուկ Վադեվալեն ու ծնողների անտարբերությունը. 94 դպրոցում ծնողական ժողով էր
Երեկ Երևանի 94-րդ դպրոցի տնօրեն Սուսաննա Վարդանյանն արտահերթ ծնողական ժողով է հրավիրել, որի նպատակն է եղել, տնօրենի խոսքով, հասկանալ ծնողների անտարբերությունն ու լսել նրանց դժգոհությունները` կապված ջեռուցման խնդրի հետ:
Ջեռուցման խնդրից էլ սկսել է աղմկահարույց պատմությունը, որի հետևանքով ձերբակալել են բելգիացի ակտիվիստ Լյուկ Վադեվալեին:
Նոյեմբերի 28-ին Վադեվալեն և նրա կինը` Հայ Ազգային Կոնգրեսի անդամ Գայանե Վարդանյանը, գնացել են դպրոց` պարզելու, թե ինչու են դպրոցի յուրաքանչյուր աշակերտից 3000-ական դրամ գումար հավաքում: Ավելի վաղ Գայանե Վարդանյանը պատմել էր, որ ջեռուցման խնդրի վերաբերյալ փոխտնօրենի ու մի քանի ուսուցիչների հետ լեզվակռիվ է սկսվել, և այդ պահին, Վարդանյանի պնդմամբ, իր ամուսինը պատահաբար դիպչել է պատին փակցված Սերժ Սարգսյանի նկարին, որն ընկել է պատից, և ապակին կոտրվել է: Դրանից հետո Վադեվալեին ձերբակալել էին խուլիգանության մեղադրանքով, իսկ նոյեմբերի 30-ին բաց էին թողել:
Epress.am-ի թղթակիցը երեկ այցելել է 94 դպրոց և զրուցել է երկու կողմերի հետ` տնօրենից և ծնողներից տեղեկանալով նաև արտահերթ ծնողական ժողովի ընթացքի մասին:
Սուսաննա Վարդանյանը հետաքրքրվել է ծնողներից և աշակերտներից` արդյոք կան դժգոհություններ, սակայն բողոքել է միայն Գայանե Վարդանյանի աղջիկը` մատնանշելով դպրոցի պայմանների խնդիրը:
Epress.am-ի հետ զրույցում տնօրենը նշել է, որ ջեռուցման խնդիրը սկսվել է դեռևս 2009 թվականին:
«2009 թվականին, երբ շահագործեցինք դպրոցի կաթսայատունը, եղանակային տաք պայմանների պատճառով չնկատեցինք, որ մոնտաժային թերության հետևանքով երեք շարժիչներից մեկը շատ թույլ է աշխատել: Քանի որ այս տարի սաստիկ ցրտեր սկսվեցին, մենք հասկացանք, որ շարժիչների հետ կապված խնդիր կա, ու դասարաններում կայուն ջերմաստիճան ապահովելու համար որոշեցինք միջոցներ ձեռնարկել: Ես հրահանգեցի, որպեսզի բոլոր դասարաններում հավելյալ էլեկտրական ջեռակներ տեղադրեն, բայց այն դասարանում, որտեղ սովորում էր Լյուկ Վադեվալեի աղջիկը, ջեռակ չտեղադրվեց: Այդ ընթացքում մեր դպրոցի նախկին շրջանավարտներից մեկն իր օգնությունն առաջարկեց և փոխեց շարժիչը, որն հինգ օր անց կրկին խափանվեց», - պատմել է նա:
Տնօրենի խոսքով` իրենց դպրոցի սուղ միջոցներից ելնելով իրենք հնարավորություն չեն ունեցել այդ պահին վերականգնել շարժիչի աշխատանքը, քանի որ մասնագետները երկու շարժիչները նորոգելու համար 800.000 դրամ են պահանջել:
«Արտահերթ ծնողական խորհրդի նիստ հրավիրեցի, քննարկեցինք այս հարցը ու, որպեսզի դասերն անորոշ ժամանակով չընդհատենք, ծնողներն առաջարկեցին իրենց ֆինանսական օգնությունը: Մենք էլ բաժանեցինք մեր դպրոցի հաշվեհամարը, ինչն օրենքով արգելված չէ: Երկուշաբթի օրը, երբ ես կրկին զբաղված էի կաթսայատան հարցերով, դպրոց է գալիս Գայանե Վարդանյանն ամուսնու հետ, բացում դասարանի դուռն ու տեղեկանալով, որ իրենց աղջկին այդ պահին ֆրանսերենի դասի է երրորդ հարկում, բարձրանում են վերև, խանգարում են դասաժամը: Այնուհետ, փոխտնօրենի խնդրանքով, նրանք ներքև են իջնում, որտեղ էլ տեղի է ունենում միջադեպը: Տեսնելով, որ չեն կարողանում հանգստացնել ծնողին, զանգահարում են ինձ, ես էլ պատվիրում եմ խուլիգանական արարքի համար ոստիկանություն հրավիրել: Երբ դպրոց եկա, ոստիկաններն արդեն եկել էին, իսկ ավելի ուշ իմացա, որ ձերբակալել են Լյուկ Վադեվալեին», - պատմել է նա:
Տնօրենը նաև նշել է, որ ինքն այդ աբողջ ընթացքում դպրոցում չի եղել ու դեպքի մասին տեղեկացել է ուսուցիչներից:
Սուսաննա Վարդանյանի պնդմամբ` ինքը ոստիկանություն է դիմել իրենց դպրոցի շահերն ու իրավունքները պաշտպանելու համար:
«Ի սկզբանե Լյուկն ու Գայանեն բողոքել են մեր դպրոցի պայմաններից` մատնանշելով պատերը, զուգարանները, ջեռուցումը: Մենք ասել ենք, որ սրանք են մեր պայմանները, և եթե չեն բավարարում, կարող եք տեղափոխել երեխային: Անգամ առանձնազրույց եմ ունեցել Լյուկի հետ թարգմանչի օգնությամբ ու խնդրել, որ նման պահանջատիրական ոճով չմտնի դպրոց, քանի որ մեր դպրոցները չի կարելի համեմատել եվրոպական դպրոցների հետ: Նրանք հրաժարվել են երեխային տեղափոխել` պատճառաբանելով, որ ուսուցչական կոլեկտիվը շատ լավն է և իրենց բողոքը վերաբերում է դպրոցի պայմաններին: Ես էլ բազմիցս ասել եմ, որ սա դպրոց է, և ամեն պահի կարող է դժվարություն ստեղծվել, օրենքն էլ չի արգելում, որպեսզի ծնողն աջակցի դպրոցին, ես էլ դիմել եմ այդ աջակցությանը: Թե որքանով է պետությունը հոգում դպրոցի կարիքներն ու խնդիրները, թույլ տանք, որ պետությունն ինքը մտածի»,- ասել է Վարդանյանը:
Տնօրենը նշել է, որ ինքը մինչ այդ միջադեպը` ուրբաթ օրը, գրությամբ դիմել է Կրթության նախարարություն` տեղեկացնելով դպրոցի մի շարք, այդ թվում` նաև կաթսայատան խնդիրների մասին:
«Երկուշաբթի օրն արդեն տեղի ունեցավ այս միջադեպը, ինչին հաջորդեց նախարարության պատասխանը, որ որևէ անօրինական դրամահավաք մեր կողմից չի եղել: Պարոն Աշոտյանը (ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյան – խմբ.) հաստատեց, որ մեր պետության նկատմամբ ցանկացած ոտնձգություն պետք է պատժվի», - նշել է նա:
Գայանե Վարդանյանի խոսքով` այդ ամբողջ պատմությունը չէր լինի, եթե չկոտրվեր Սերժ Սարգսյանի նկարի ապակին: Նա նշել է, որ մեղադրանքի հիմքում ընկած փոխտնօրենի և ուսուցիչների այն պնդումը, որ Վադեվալեն հայհոյել է և անվայել շարժումներ է արել, չի համապատասխանում իրականությանը:
«ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյան» ցուցանակի վրա կախված էր կոտրված նկարը
Ջեռուցման խնդրի առնչությամբ Epress.am-ը զրուցել է նաև աշակերտներից երկուսի ծնողների` Անգին Առաքելյանի ու Նունե Հակոբյանի հետ, ովքեր նշել են, որ իրենց տարածքում (դպրոցը գտնվում է Աջափնյակում – խմբ.) ապրող ծնողներից շատերը ծայրաստիճան անապահով են ու հազիվ են հասցնում հոգալ ընտանիքի հոգսերը: Նրանք ընդգծել են, որ Գայանե Վարդանյանն այդ քայլով պաշտպանել է իր իրավունքները, ու դժվար թե իրենցից որևէ մեկը համարձակվեր գնալ այդ քայլին:
Նրանք փաստել են, որ դպրոցի պայմանները բարելավվելու դեպքում կվերանան բոլոր խնդիրները, քանի որ տնօրինության ու ուսուցչական կոլեկտիվի հետ կապված խնդիրներ իրենք չունեն:
Գայանե Վարդանյանի հավաստմամբ, թեև շատերն են իր արարքը որպես իրավունքների պաշտպանություն որակում, այնուհանդերձ ինքը միայնակ է պայքարում ու ոչ ոք չի համարձակվում միանալ իրեն և բողոքել իշխանությունների անօրինությունների դեմ:
«Ես այդ քայլին գնացել եմ ոչ միայն իմ երեխայի, այլև մյուս երեխաների համար: Եթե դասարանում ցուրտ է ու մրսում են բոլոր երեխաները, ես չեմ կարող խոսել միայն իմ աղջկա անունից: Ես որպես ծնող իրավունք ունեմ պայքարել իմ երեխայի բարեկեցիկ կյանքի համար», - ասել է Գայանեն:

On Dec. 8, principal of Yerevan school No. 94 Susanna Vardanyan called a parent-teacher meeting, the purpose of which, according to the principal, was to understand parents' indifference and hear their concerns on the matter of heating at the school — an issue which led to a scandal resulting in the arrest of Belgian national Luc Wadewale.
On Nov. 28, Wadewale and his wife, Gayane Vardanyan, a member of the opposition bloc Armenian National Congress, went to the school to find out why the school is collecting 3,000 drams (about $8 USD) from each child to pay for heating. Previously, Vardanyan informed Epress.am that a verbal dispute took place between the vice-principal and several teachers on this matter. At this point, insists Vardanyan, her husband accidentally bumped into a portrait of Armenian President Serzh Sargsyan on the wall that subsequently fell and the glass covering it shattered. Afterwards, her husband was detained under charges of hooliganism, then released on Nov. 30.
The Epress.am correspondent visited the school and talked with both sides to the conflict also to find out the details of the parent-teacher meeting.
Susanna Vardanyan asked the parents and children whether there were any complaints, but only Gayane Vardanyan's daughter complained, pointing out the conditions of the school.
Speaking to Epress.am, the principal noted that the heating problem began in 2009.
"In 2009, when we exhausted the boiler, we didn't notice that because of warm weather conditions and due to a defect in the installation, one of the three engines was working very poorly. Since a cold front began this year, we realized that there's a problem with the engines and decided to take measures to ensure stable temperatures in the classrooms. I instructed that additional electric heaters be installed in all the classrooms, but a heater was not installed in Luc Wadewale's daughter's classroom. Then one of the graduates of our school offered to help and changed the engine, which broke down again 5 days later," she said.
According to the principal, at the time the school had no funds to rebuild the engine and specialists were asking 800,000 drams (over $2,000 USD) to repair two engines.
"I called an emergency parent council meeting, we discussed the matter and, so that we don't have to suspend classes for an indefinite period, we offered the option of parents pitching in. And we gave out our school's bank account number, which is not prohibited by law. On Monday, when again I was dealing with boiler issues, Gayane Vardanyan comes to the school with her husband, opens the classroom door and finding out that their daughter is currently in French class on the third floor, they go up and interrupt the lesson. Then, upon the vice principal's request, they come down and that's where the incident occurs. Seeing that they are unable to calm the parents, they call me, and I give instructions to call the police for acts of hooliganism. When I came to the school, the police had already arrived. Later, I learned that they arrested Luc Wadewale," Susanna Vardanyan said.
The principal also mentioned that during this entire time, she wasn't at the school and found out about what happened from the teachers.
Vardanyan charges that she contacted police to protect the rights and interests of their school.
"From the beginning, Luc and Gayane complained about the conditions at our school, pointing out the walls, the toilets, the heating. We said these are our conditions and if they're not satisfactory they can transfer their child to another school. I even met privately with Luc, through an interpreter, and requested that he not come to the school with such demands because our schools cannot be compared with schools in Europe. They refused to transfer the child to another school, arguing that the teaching staff is quite good and their complaint has to do with the school conditions. And I repeatedly said that this is a school and at any moment it can be difficult, and the law allows the parent to help the school and so I opted for that assistance. Let the state think about how much it attends to the needs and problem of the school, " she said.
Vardanyan said that prior to the incident, on Friday, she appealed to the Ministry of Education in writing, informing the ministry of a number of existing problems at the school, including the issue with the boilers.
"On Monday the incident took place, which was followed by the Ministry's response, that there was no unlawful collection of money organized by us. Mr. Ashotyan confirmed that any attack on our state must be punished," she said.
Gayane Vardanyan, Luc's wife, insists that things wouldn't have happened as they did if the glass cover on Armenian President Serzh Sargsyan's portrait hadn't shattered. She also denies allegations by the vice principal and teachers that Luc Wadewale cursed them and touched his genitals.