ՀՀ դատախազության մոտ խոշտանգված աղջկա գործով արդար վճիռ կպահանջեն
Այսօր, ժամը 12:00-ին «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիա» նախաձեռնությունը ՀՀ գլխավոր դատախազության շենքի առջև կկազմակերպի ակցիա ամուսնու` Դավիթ Զիրոյանի ու սկեսրոջ` Հայկանուշ Միքայելյանի կողմից դաժանաբար ծեծված և տարբեր խոշտանգումների ենթարկված 20-ամյա Մարիամ Գևորգյանի գործի արդարացի  քննություն պահանջելու նպատակով:
Նախաձեռնությունը կոչ է անում բոլոր քաղաքացիներին, ակտիվիստներին և կազմակերպություններին միանալ ակցիային` պահանջելով արժանի պատիժ բոլոր նրանց, ովքեր մասնակից են եղել այս սահմռկեցուցիչ ընտանեկան բռնության դեպքին:
Նշենք, որ Մարիամ Գևորգյանի դեպքի մասին գրել էր hetq.am կայքը: 20-ամյա աղջիկը 2009 թվականի վերջին ամուսնացել էր Դավիթ Զիրոյանի հետ և մեկնել էր Սանկտ Պետերբուրգ, որտեղ ապրում էր ամուսնու ընտանիքը: Այնտեղ աղջկան փակի տակ են պահել` 10 ամսվա ընթացքում դաժան խոշտանգումների ենթարկելով: Մարիամին հաջողվել փախչել և վերադառնալ Հայաստան, որտեղ ինքը հաղորդում է ներկայացրել ոստիկանություն: Ամուսնուն` Դավիթ Զիրոյանին, մեղադրանք է առաջադրել «Դիտավորությամբ ուրիշի առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելու» և «Ծեծ» հոդվածներով, որի համաձայն նրան կարող էին դատապարտել մինչև 3 տարվա ազատազրկման: Դատարանի որոշմամբ` Զիրոյանն ազատ է արձակվել համաներմամբ:
Ոստիկանության լրատվության վարչությունից «Հետքին» հայտնել են, որ Հայկանուշ Միքայելյանի մասով ընթանում է նախաքննություն, և միայն դրա ավարտից հետո կարելի է հստակ ասել, թե վերջինիս արարքները ՀՀ Քրեական օրենսգրքի որ հոդվածներին են համապատասխանում:
Նշենք, որ Դավիթ Զիրոյանի առաջին կինը, ով չի ցանկացել, որ իր անունը հրապարակեն, Սանկտ Պետերբուրգում ապրել է 3 տարի` 2005-ից 2008 թվականը, և խոշտանգումների ենթարկվելու հետևանքով կորցրել է աչքերից մեկի տեսողությունը:

The Coalition to Stop Violence Against Women in Armenia will be organizing a protest at 12 pm today outside the RA General Prosecutor’s Office in Yerevan, demanding a fair investigation into the case of Mariam Gevorgyan, 20, who was reportedly abused by her husband, David Ziroyan, and mother-in-law, Haykanush Mikaelyan.
Note, according to local news site Hetq Online, Mariam and David married in 2009, then left for St. Petersburg, where the husband’s family lived. There, Mariam was kept in the house for 10 months and repeatedly abused by David and members of his family. Hetq Online has published photos of Mariam with bodily scars and wounds reportedly caused by a fork and hot iron. Finally, Mariam was allowed to come home to Armenia in October. According to Hetq Online, Mariam, along with David’s former wife Monica, filed a complaint with the Ararat Police Department. Monica, who married David and lived in St. Petersburg with him from 2005–2008, says the same thing happened to her.
“Police in Armenia told Mariam’s family that Davit had been taken into custody in Russia but that he had pleaded innocent to the charges, arguing that many of Mariam’s wounds predated their marriage and that the rest had been self-inflicted.
“Since the charges against Davit Ziroyan only carried a maximum three years sentence, the prosecuting investigator decided to pardon him and drop the case. Davit never spent one day in jail.
“Davit’s mother Haykanoush is in the process of being extradited to Armenia,” reports Hetq Online.
Police in Armenia have informed Hetq Online that the case must be reviewed before any specific charges can be made.