«Որտեղ հանք, էնտեղ չկանք». Կառավարության շենքի դիմաց շարիկ էին գլորում և փուչիկ պայթեցնում
Այսօր ժամը 11:00-ին ՀՀ կառավարության շենքի մոտ մեկնարկել է մի քանի բնապահպանական կազմակերպությունների բողոքի ակցիան: Ավելի քան 100 ակտիվիստներ կառավարության շենքի դիմաց պաստառներ են բացել, որոնց վրա գրված էր «Փրկենք Սյունիքը», «Էլ ոչ մի հանք», «Որտեղ հանք, էնտեղ չկանք», «Ոչ թուրքական ծրագրի իրականացմանը»:
Բնապահպան ակտիվիստները պահանջում են չեղյալ համարել կառավարության որոշումը, համաձայն որի Սյունիքի մարզի Քաջարան գյուղի հարակից հողերը ճանաչվել են հանրային գերակա շահ և հանձնվել են Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատին:
Ակտիվիստները որոշումը չեղյալ համարելու պահանջով նամակը հանձնել են ՀՀ կառավարություն:
Նշենք նաև, որ ակտիվիստները ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց պերֆորմանսներ են կազմակերպել: Մասնավորապես, նրանք «շարիկ էին գլորում»` ակնարկելով, որ ՀՀ կառավարության անդամները չեն զբաղվում իրենց գործով: Ակնկարկը, առաջին հերթին, վերաբերում էր ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանին, ում մեկ ամիս առաջ Ազգային ժողովում տեսախցիկները որսացել էին iPad-ով համակարգչային խաղ խաղալիս. Մովսիսյանը շարիկ էր գլորում:
Բացի դա, ակցիայի մասնակիցները փուչիկների մեջ լցրել էին 10 և 20 դրամանոց մետաղադրամներ: Փուչիկներն օդ բաց թողնելուց հետո նրանք պայթեցնում էին դրանք, իսկ մետաղադրամները թափվում էին ՀՀ կառավարության շենքի մուտքի մոտ:
Այս պահին ակտիվիստները քայլերթով շարժվում են դեպի ՀՀ նախագահի նստավայր, որտեղ նույնպես պատրաստվում են բողոքի ձայն բարձրացնել: Անցնելով «ՎՏԲ» բանկի կողքով` ակցիայի մասնակիցները կոչ են արել բանկի հաճախորդներին փակել իրենց հաշիվները, քանի որ «ՎՏԲ»-ն վարկ է տրամադրում «Վալեքս Գրուպ» ընկերությանը, որը շահագործում է Թեղուտի հանքավայրը:

Шарики, российский банк и спикер НС - всем досталось от армянских экологов
Более ста человек пришли в четверг, 29 декабря, к зданию правительства Армении, откуда двинулись шествием к резиденции главы государства. Они передали в офис главы кабинета министров требование аннулировать решение правительства о передачи земель жителей села Каджаран в эксплуатацию местному медно-молибденовому комбинату.
Протестующие несли плакаты «Спасем Сюник!», «Больше никаких рудников!», «Нет осуществлению турецкой программы!». Последний постер, по словам активистов говорит о том, что вследствие губительной для живой природы нещадной эксплуатации недр людям приходится покидать приграничные села и страну, а это, по их мнению, «входит в глобальные планы врагов по деарменизации страны».
Чтобы подчеркнуть алчность и бездействие чиновников, экологи организовали перформансы. Они протыкали на лету воздушные шары, из которых на порог здания правительства сыпались монеты. Потом протестующие стали катать друг другу разноцветные мячики, напоминая о министре энергетики и природных ресурсов Армене Мовсисяне, которого камеры местных журналистов запечатлели играющим в шарики на iPad на заседании парламента.
После демонстрация двинулась к президентскому дворцу, куда также передали письмо с аналогичным требованием. Проходя мимо российского банка «ВТБ», который финансирует вырубку лесов на севере Армении ради залежей драгоценных металлов, участники акции, скандируя, призывали клиентов банка закрыть свои счета и бойкотировать «ВТБ».
По дороге они кричали «Зеленая, чистая Армения!» и распевали речевки в поддержку жителей Каджарана, которые отказываются отдавать свои земли и покидать село.
Приближаясь к резиденции президента, шествие сделало паузу перед парламентом: «Позор, позор!». В это самое время во дворе Национального Собрания, по ту сторону решетки, Общественному ТВ давал интервью председатель парламента Самвел Никоян. Он никак не отреагировал на протестующих, повернулся и пошул к входу в НС. Вслед ему послали улюлюкание, и «Позор!» уже адресовали лично ему.