«Որտեղ հանք, էնտեղ չկանք». Կառավարության շենքի դիմաց շարիկ էին գլորում և փուչիկ պայթեցնում
Այսօր ժամը 11:00-ին ՀՀ կառավարության շենքի մոտ մեկնարկել է մի քանի բնապահպանական կազմակերպությունների բողոքի ակցիան: Ավելի քան 100 ակտիվիստներ կառավարության շենքի դիմաց պաստառներ են բացել, որոնց վրա գրված էր «Փրկենք Սյունիքը», «Էլ ոչ մի հանք», «Որտեղ հանք, էնտեղ չկանք», «Ոչ թուրքական ծրագրի իրականացմանը»:
Բնապահպան ակտիվիստները պահանջում են չեղյալ համարել կառավարության որոշումը, համաձայն որի Սյունիքի մարզի Քաջարան գյուղի հարակից հողերը ճանաչվել են հանրային գերակա շահ և հանձնվել են Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատին:
Ակտիվիստները որոշումը չեղյալ համարելու պահանջով նամակը հանձնել են ՀՀ կառավարություն:
Նշենք նաև, որ ակտիվիստները ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց պերֆորմանսներ են կազմակերպել: Մասնավորապես, նրանք «շարիկ էին գլորում»` ակնարկելով, որ ՀՀ կառավարության անդամները չեն զբաղվում իրենց գործով: Ակնկարկը, առաջին հերթին, վերաբերում էր ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանին, ում մեկ ամիս առաջ Ազգային ժողովում տեսախցիկները որսացել էին iPad-ով համակարգչային խաղ խաղալիս. Մովսիսյանը շարիկ էր գլորում:
Բացի դա, ակցիայի մասնակիցները փուչիկների մեջ լցրել էին 10 և 20 դրամանոց մետաղադրամներ: Փուչիկներն օդ բաց թողնելուց հետո նրանք պայթեցնում էին դրանք, իսկ մետաղադրամները թափվում էին ՀՀ կառավարության շենքի մուտքի մոտ:
Այս պահին ակտիվիստները քայլերթով շարժվում են դեպի ՀՀ նախագահի նստավայր, որտեղ նույնպես պատրաստվում են բողոքի ձայն բարձրացնել: Անցնելով «ՎՏԲ» բանկի կողքով` ակցիայի մասնակիցները կոչ են արել բանկի հաճախորդներին փակել իրենց հաշիվները, քանի որ «ՎՏԲ»-ն վարկ է տրամադրում «Վալեքս Գրուպ» ընկերությանը, որը շահագործում է Թեղուտի հանքավայրը:

More than 100 activists and members of several local environmental organizations protested outside the Armenian government building today. They were holding posters with inscriptions such as "Save Syunik", "Not Another Mine", "Where a Mine, There We're Not" (the original phrase in Armenian rhymes), "No to Carrying Out the Turkish Plan".
Recall, activists are demanding the annulment of a government decision that appropriated several communal lands in the province of Syunik (including land adjacent to the village of Kajaran) and transfered to Zangezur Copper-Molybdenum Combine. They handed over a letter addressed to the Government of Armenia with this request.
What made this particular protest different from others was the inclusion of performances. Demonstrators were playing marbles — alluding to government officials who, according to the activists, are not doing their work. In particular, they were referring to RA Minister of Energy and Natural Resources Armen Movsissyan, who was caught on camera a month ago playing games on his iPad during a parliamentary session. In fact, Movsissyan was playing a game involving marbles.
In addition, participants had blown up balloon with 10 and 20 dram coins inside, which they then popped, with the coins falling outside the entrance to the government building.
Following the protest, activists marched to the presidential palace where they were likewise preparing to protest. Passing by Russian bank VTB, activists urged customers to close their accounts because VTB provides loans to Valex Group, a company exploiting the Teghut mine.