Գերմանիայի նախագահը հրաժարական տվեց
Գերմանիայի նախագահ Քրիստիան Վուլֆը հրաժարական է տվել կաշառակերությանը վերաբերող մեղադրանքների պատճառով:
Նա հրաժարական տալու մասին հայտարարությամբ է հանդես եկել այն բանից հետո, երբ փետրվարի 16-ին Հանովերի դատախազությունը դիմել է բունդեսթագին նախագահին անձեռնմխելիությունից զրկելու խնդրանքով: Այս դիմումը թույլ կտա հետաքննություն սկսել երկրի ղեկավարի նկատմամբ:
Վուլֆի վերաբերյալ կասկածները կապված են կինոպրոդյուսեր Դևիդ Գրյոնևոլդի և Վուլֆի հարաբերությունների հետ: Գործարարը բազմիցս Գերմանիայի հյուրանոցներում փակել է նախագահի հաշիվները: Միաժամանակ Գրյոնևոլդը ֆինանսական աջակցություն է ստացել Ստորին Սաքսոնիայի կառավարությունից իր ծրագրերի իրականացման համար: Այդ ժամանակ կառավարությունը գլխավորում էր Վուլֆը:
2011 թվականի դեկտեմբերի կեսերից Վուլֆը ԶԼՄ-ների և ընդդիմության ճնշումների թիրախն էր դարձել, նրան մեղադրում էին կաշառակերության բազմաթիվ դեպքերի մեջ, և կոչ էին անում հրաժարական տալ: Սկզբում պարզվեց, որ նա վարկ է ստացել իր միլիոնատեր ընկերոջ կնոջից, սակայն փորձել է թաքցնել այդ տվյալները: Այնուհետև Վուլֆին մեղադրեցին ԶԼՄ-ներին ճնշելու մեջ, քանի որ նա ցանկացել էր կոծկել կասկածելի վարկի մասին կանխել հրապարակումը:

Президент Германии подал в отставку из-за обвинений в коррупции
Президент ФРГ Кристиан Вульф подал в отставку из-за обвинений в коррупции, сообщает ARD. Это заявление он сделал после того, как 16 февраля прокуратура Ганновера обратилась к бундестагу с просьбой лишить президента иммунитета. Эта просьба позволит начать расследование против главы государства.
Подозрения в отношении президента связаны с его отношениями с кинопродюсером Давидом Грёневольдом (David Groenewold). Бизнесмен неоднократно оплачивал счета Вульфа за отели в Германии. При этом Грёневольд получал финансовую поддержку своих проектов от правительства Нижней Саксонии, правительство которой тогда возглавлял Вульф.
Вульф с середины декабря 2011 года находился под давлением СМИ и оппозиции, которые обвиняли его в многочисленных случаях коррупции и призывали к отставке. Сначала выяснилось, что он получил кредит от супруги своего друга-миллионера, но пытался скрыть эти данные. Затем Вульфа обвинили в давлении на СМИ, так как он хотел помешать выходу материала о сомнительном кредите.