«Հայկական ուժի» անդամներին ԱՄՆ-ում մինչև 30 տարվա ազատազրկում է սպառնում
Կալիֆորնիայում «Հայկական ուժ» (Armenian Power) հանցավոր խմբավորման անդամը և նրա երեք համախոհները մեղավոր են ճանաչվել բանկային զեղծարարությունների իրականացման մեջ: Այս մասին հաղորդվում է ԱՄՆ արդարադատության նախարարության կայքում:
Մամլո հաղորդագրության մեջ նշված են դատապարտվածների անունները` Արմեն Շարոպետրոսյան, Կարեն Մարկոսյան, Արտուշ Մարգարյան և Քրիստին Օհանջանյան: Մեղադրական վճիռները կայացվել են մարտի 16-ից 21-ը:
Նրանց պատժի չափը կորոշվի օգոստոսի 6-ին: Մեղադրական վճռի համաձայն, նրանցից յուրաքանչյուրին մինչև 30 տարվա ազատազրկում է սպառնում:
Իրավապահ մարմինները գտնում են, որ Շարոպետրոսյանը «Հայկական ուժ» խմբավորման անդամ է: Հետաքննության տեղեկություններով` նա ևս մեկ դատապարտյալ` Անգու Բրաունի հետ ղեկավարում էր զեղծարարների գործողությունները` միաժամանակ գտնվելով բանտում:
Հանցագործները գտնում էին տարբեր մարդկանց անձնական տվյալներ և տարբեր մեքենայությունների միջոցով նրանց բանկային հաշիվներից գումարներ էին գողանում: 6 տարիների ընթացքում նրանք մի քանի նահանգների բնակիչներից ավելի քան 10 միլիոն դոլար են գողացել:
Ամերիկյան իրավապահները 2011-ի փետրվարին զանգվածային գործողություններ են իրականացրել «Հայկական ուժ» խմբավորման դեմ: Արդյունքւոմ ձերբակալվել էին մի քանի տասնյակ մարդիկ: Բանդան ստեղծվել է 1980-ականներին Լոս Անջելեսում:

Членам «Армянской силы» в Калифорнии грозит до 30 лет тюрьмы
В Калифорнии член банды "Армянская сила" (Armenian Power) и трое его сообщников признаны виновными в банковских махинациях. Об этом сообщается на сайте министерства юстиции США.
В пресс-релизе приводятся имена осужденных - Армен Шаропетросян (Arman Sharopetrosian), Карен Маркосян (Karen Markosian), Артуш Маргарян (Artush Margaryan) и Кристин Оганджанян (Kristine Ogandzhanyan). Обвинительные вердикты были вынесены 16-21 марта.
Мера наказания им будет определена 6 августа. По каждому из нескольких пунктов обвинений, которые им предъявлены, преступникам грозит до 30 лет тюрьмы.
Членом "Армянской силы" американские правоохранительных органы считают Шаропетросяна. По данным следствия, он вместе с еще одним подсудимым, Ангусом Брауном (Angus Brown), руководил действиями мошенников, находясь в тюрьме (туда незаконно пронесли мобильные телефоны).
Преступники добывали личные данные жертв и путем различных махинаций похищали средства с их банковских счетов. За шесть лет из-за действий злоумышленников жители нескольких штатов лишились более десяти миллионов долларов.
Масштабную операцию против "Армянской силы" американские правоохранительные органы провели в феврале 2011 года. Были задержаны несколько десятков человек. Эта банда сформировалась в Лос-Анджелесе в 1980-х годах из выходцев из СССР.