Մանկատան նախկին սանը բանտարկված ամուսնու համար նստացույց է անում նախագահականի մոտ (ՖՈՏՈ)
Այսօր նախագահական նստավայրի դիմացի մայթին անժամկետ նստացույց է սկսել  Վանաձորի մանկատան նախկին սան 26-ամյա Թագուհի Քոչարյանը:
Նա Վանաձորից Երևան է եկել այն հույսով, որ նախագահը կօգնի վերանայել գողություն կատարելու մեջ մեղադրվող ամուսնու գործը: Քոչարյանի հետ զրուցած Epress.am-ի թղթակիցը նկատել է, որ Քոչարյանը նստավայրի մոտ է եկել պաստառով ու տաք հագուստներով:
Քոչարյանի ամուսինը՝ Ռոման Կուդաշինը, ով նույնպես մանկատան նախկին սան է, մեղադրվում է մանկատնից 150 հազար դրամանոց երաժշտական կենտրոն գողանալու մեջ: Լոռու մարզի առաջին ատյանի դատարանի վճռով  դատապարտվել է 4 տարվա ազատազրկման:
Նախագահական նստավայրի դարպասների մոտ ակցիա անցկացնող Քոչարյանին ոստիկանները ուղեկցել են նամակների բաժին, որտեղ նրան հորդորել են գրավոր բողոք ներկայացնել, ինչպես նաև դիմել նորանշանակ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին, քանի որ հարցը դատախազության իրավասության ներքո է:
Նամակների բաժնից դուրս գալուց հետո կինը ներկայացրել է խնդիրը՝ պնդելով, թե վերջինս մեղավոր չէ և ընդգծելով, որ ոչ մի ապացույց մինչ օրս չի եղել՝ «մանկատան տնօրենը չի բողոքում, ամուսնուս անգամ չի էլ կասկածում»: Ավելի վաղ խնդրի վերաբերյալ Քոչարյանը բողոքի ակցիաներ է անցկացնել ՀՀ կառավարության մոտ:
«6 ամսվա ընթացքում բոլոր ատյաններով անցել եմ, բոլորին դիմել եմ, հրաժարվում են օգնել: Չգիտեմ՝ ոնց բացատրեմ, որ էս կյանքում մի լավ բան չեմ տեսել, վարձով եմ ապրում, պարտքերի մեջ կորած եմ, այս ընթացքում երկու երեխա եմ կորցրել ու դրանից հետո բժշկի չեմ գնացել, հիվանդ եմ, աշխատել չեմ կարողանում, ասեք՝ ո՞նց ապրեմ՝ է՞ս էր մենակ պակաս: Գոնե ապացույցով դատեին իրեն, կհասկանայինք, բայց դատում են դատավորի ներքին համոզմամբ ու ամենածանր հոդվածով»,- ասել է Քոչարյանը:
Վերջինս շեշտել է, թե պարտքով է եկել Երևան և գիշերելու է նախագահականի մոտ  այնքան ժամանակ, մինչև արդյունքի կհասնի, ինչին ի պատասխան տարածքում հսկողություն իրականացնող ոստիկաններից մեկն ասել է՝ «որ քնեցիր, ի՞նչն ա փոխվելու, ոչինչ չի փոխվի»:
Քոչարյանն հակադարձել է, թե չփոխվելու դեպքում ինքը կկատարի տված խոստումը ու ինքնասպանություն կգործի:
«Ես երդվել եմ ու կանեմ, եթե մի երկրում ոչ արդարադատության նախարարն ա օգնում, ոչ  նախագահը, էլ ո՞ւր  գնամ: Ու ես կոչվում եմ Հայաստանի հանրապետության քաղաքացի ու ոչ մեկը ինձ չի օգնում», - եզրափակել է Քոչարյանը:

Former Ward of the State Stages Sit-In in Defense of Imprisoned Husband
A former resident of an orphanage in the Armenian city of Vanadzor began a sit-in outside the president’s residence in Yerevan today.
Taguhi Kocharyan, 26, came to Yerevan in the hope that the president will review her husband’s case. Speaking to the former ward of the state, the Epress.am correspondent noticed that she arrived with a placard and warm clothes.
Kocharyan’s husband, Roman Kudashin, who is likewise a former resident of the orphanage, is accused of stealing from the orphanage a music system valued at 150,000 AMD (about $370 USD). The Lori District Court of First Instance sentenced Kudashin to 4 years in prison.
Police directed Kocharyan, who was protesting outside the gates of the president’s residence, to the letters division, where they urged her to submit a written complaint and appeal to RA Prosecutor General Gevorg Kostanyan, as the matter is under the jursidiction of the Prosecutor General’s Office.
After leaving the letters division, Kocharyan told Epress.am that her husand is innocent and there has been no evidence against him: “The director of the orphanage is not complaining; he doesn’t even suspect my husband.” Earlier, Kocharyan had protested the same issue outside the Armenian government.
“In 6 months, I’ve gone through all the levels; I’ve appealed to all of them; they’ve refused to help. I don’t know how to explain that I haven’t seen anything good in this life; I live in rented accommodation, mired in debt, lost two children, and haven’t been to a doctor after that; I’m ill; I can’t work — tell me, how am I supposed to live? This was the last straw. At least if his sentence was based on evidence, I would understand, but he was sentenced based on a judge’s personal conviction and with the heaviest charges,” she said.
Kocharyan said she borrowed money to come to Yerevan and she will spend the night outside the president’s residence until she gets results, which caused one of the police officers to say in response, “If you sleep , what will change? Nothing will change.”
Kocharyan countered that if nothing changes, she will fulfill her promise and commit suicide.
“I swear I’ll do it. If in a country neither the justice minister nor the president provides assistance, where do I go? And I am considered a citizen of the Republic of Armenia and no one helps me,” she concluded.