Բանդայի գործով ամբաստանյալին գրկած են բերում դատական դահլիճ. դատ
Կենտրոն և Նորք Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում երեկ կայացած դատական նիստի ընթացքում «բանդայի գործով» անցնող ամբաստանյալ, 19-ամյա Քյարամ Ամոյանի ինքնազգացողությունը վատացել է: Ոստիկանները նրան դատական նիստերի դահլիճ են բերել գրկած, քանի որ Ամոյանն ինքնուրույն չի կարողացել քայլել:
Նիստի ընթացքում Ամոյանի վիճակը էլ ավելի է վատացել, երկու անգամ շտապ օգնություն է եկել, բժիշկներն իջեցրել են ճնշումը, սակայն ասել, որ նրան ստացիոնար բուժում է անհրաժեշտ: Այս մասին Epress.am-ին հայտնել է Ամոյանի պաշտպան Սամվել Հովհաննիսյանը:
Նա հիշեցրել է, որ ամբաստանյալի վիճակը վատացել է ոստիկանությունում ծեծի ենթարկվելուց հետո, նա կալանքի տակ լինելու ընթացքում 3 անգամ ինսուլտ է տարել:
Ինչևէ, դատական նիստը չի հետաձգվել, այլ ընթերցվել են քրեական գործով ձեռք բերված հեռախոսներից կատարած զանգերի գրավոր վերծանումները: Նշենք, որ նախագահող Մխիթար Պապոյանի այն հարցին, թե որ նյութերն է ցանկանում հրապարակել՝ մեղադրողը հենց հեռախոսազանգերի հատորն է ընտրել:
Հրապարակումից հետո հայտարարությամբ է հանդես եկել ամբաստանյալ Արտուշ Հակոբյանի պաշտպան Հովիկ Արսենյանը: Նա ասել է, որ այդ զանգերի ուսումնասիրման ձևը վկայում է, որ նախաքննական մարմինը նպատակ է ունեցել մեղադրել բոլոր ամբաստանյալներին, այլ ոչ թե ճշմարտությունը վերհանել:
«Դեպքի վայրում հայտնաբերված հեռախոսների զանգերից հաղորդագրություններից չի բացահայտվում որևէ ապացույց: Նախաքննական մարմինը պետք է հարցում աներ և պարզեր օպերատորներից, թե ում են պատկանել այդ հեռախոսները: Դրանցում ընդամենը նշված էր, թե որ հեռախոսահամարից ինչ համարի են զանգեր կատարված», - Epress.am-ին ասել է Արսենյանը:
Մյուս պաշտպանները սպասում են իրենց ճառերի ժամանակին՝ մեղադրողի գործողություններին անդրադառնալու համար:

Обвиняемого в «деле о банде» Амояна принесли в суд на руках
4 ноября в ходе судебного слушания в суде общей юрисдикции ухудшилось самочувствие подсудимого, проходящего по «делу о банде» 19-летнего Кярама Амояна. Полицейские принесли его в зал заседаний на руках, так как Амоян был не в состоянии ходить самостоятельно.
В ходе заседания молодому человеку стало еще хуже, дважды вызывали «скорую помощь», врачи сбили давление, однако сказали, что Амоян нуждается в стационарном лечении. Об этом Epress.am сообщил адвокат подсудимого Самвел Ованисян.
Он напомнил, что состояние его подзащитного ухудшилось после избиения в отделении полиции, за время пребывания под стражей Амоян трижды перенес инсульт.
Тем не менее, заседание продолжилось, была зачитана письменная расшифровка телефонных звонков. Отметим, что на вопрос судьи Мхитара Папояна о том, какие материалы хочет опубликовать сторона обвинения, был избран именно том с телефонными звонками.
Затем выступил Овик Арсенян, адвокат подсудимого Артуша Акопяна: по его словам, способ изучения этих звонков свидетельствует о том, что орган предварительного следствия преследовал цель обвинить всех подозреваемых, а не установить истину.
«Расшифровка телефонных звонков с места инцидента не раскрывает никаких доказательств. Орган предварительного следствия должен был отправить запрос и выяснить у операторов, кому принадлежали эти телефоны. В них отмечалось только, с какого номера телефона на какой поступали звонки», - сообщил Арсенян Epress.am.
Другие адвокаты дожидаются времени своего выступления, чтобы высказаться о действиях стороны обвинения.
Напомним, что 5 подсудимых арестованы по обвинению в совершении ограблений в квартирах в сентябре 2011 года. Адвокаты заявляют, что в отношении их подзащитных применялись пытки, и полученные таким образом показания не должны рассматриваться в суде и служить основанием для обвинения.
7 сентября подсудимый 41-летний Арман Даллакян скончался в больнице для заключенных. Его мать сообщила Epress.am, что сына не только избили, но и не разрешили родителям заняться его лечением.